Odpowiedz 
zakładam akwarium
23-02-2011, 01:11
Post: #1
zakładam akwarium
Witam wszystkich serdecznie.

Generalnie forum jest bardzo sterylne, aż strach się bać zadawać pytanie, nie wiem czy ten wątek utrzyma się w tym miejscu ale spróbuję.
Dawno temu jak miałem 8 lat założył mi ojciec akwarium, po ok 7 latach to akwarium zlikwidowałem. teraz sam mam syna 8 letniego, ale to dla siebie chcę akwarium, ale nadmiar informacji mnie mocno przytłoczył i piszę do Was z prośbą o pomoc, a może też i innym się to przyda.
Mam zamiar kupić akwarium, urządzić je w stylu holenderskim, i wpuścić tam "zupę rybną" jak to nazywacie. generalnie ze zbiorników wybrałem AQUAEL ZESTAW BRILLUX 80 POWER czyli 112l,podobno ten zestaw ma dobre światło do holendra. W zupie będą brały udział rybki typu neonki może jakieś danio, kardynałek, nie mam jeszcze ściśle sprecyzowanych gatunków, na to mam czas po zalaniu zbiornika. Do Was mam pytanko takie co muszę dokupić do tego zestawu od strony technicznej. Nie chcę pytać w sklepie ponieważ tam sprzedadzą mi nie potrzebne graty. Co musiałbym dokupić czy filtr z zestawu wystarczy, jakie oświetlenie optymalne dla holendra z rybkami.

Wiem oczywiście, że wszystkie te odpowiedzi znalazłbym w necie ale jest tak dużo informacji, że ciężko jest mi przez to przebrnąć. Oczywiście w dalszej części będę potrzebował roślin i informacji na temat podłoża, ale najpierw zbiornik.
Jeżeli ktoś może mi pomóc to bardzo chętnie wysłucham rad.
pozdrawiam
daniel

Alarmowiec : temat przeniesiony z działu "na dobry początek "
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2011, 03:26
Post: #2
 
Kolego witamy serdecznie w naszym gronie i na wcale nie sterylnym moim zdaniem forum .
Temat przeniosłem ponieważ dział "na dobry początek " jest dość szczególny bowiem tutaj umieściliśmy podstawowe informacje ,t aki elementarz , który każdy zaczynający przygodę z akwarystyką przyszły akwarysta powinien znać . Jeśli przeczytasz ten dział to na większość pytań będziesz znał odpowiedź . Na pozostałe wątpliwości odpowiemy i doradzimy .
Ponieważ jesteś z Rokietnicy i zamierzasz rozpocząć zabawę w zbiorniku Aquaela to najlepiej jakbyś udał się do sklepu Aquaela w Swadzimiu (Auchan) i poprosił kolegę z WTMA (Dolichopterus ). Tam dowiesz się wszystkiego bez naciągania jak to nazywasz . Możesz umówić się z nim do sklepu poprzez nasze forum wysyłając mu PW (wiadomość prywatna ) lub przyjdź na nasze środowe spotkania .

Ponieważ nie wiem co wchodzi w skład zestawu to nie bardzo mogę ci pomóc . Powiem tylko że raczej żadem producent nie dostarcza gotowego zestawu odpowiedniego do holendra czy dobrego akwarium roślinnego . Wymagana minimalna moc oświetlenia to 0,5 W/litr .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2011, 09:32
Post: #3
 
dpong napisał(a):Mam zamiar kupić akwarium, urządzić je w stylu holenderskim, i wpuścić tam "zupę rybną" jak to nazywacie. generalnie ze zbiorników wybrałem AQUAEL ZESTAW BRILLUX 80 POWER czyli 112l,podobno ten zestaw ma dobre światło do holendra.
Trochę powtórzę, to co pisał Alarmowiec.
Oczywiście wizytę u Dolichopterusa polecam.
Zestawy Brilux są rzeczywiście wyjątkowo wyposażone w oświetlenie, jak na to co się na rynku spotyka. Jako jedyne, bez przeróbek, zbliżają się do 0,5W/l. Niestety, jak na holendra to nadal za mało. Tam oświetlenie ze spokojem zbliża się do 1W/l.
Ponieważ holender nie jest łatwym rodzajem uprawy w akwarium i to pod względem aranżacji, jak i (a w zasadzie przede wszystkim) utrzymania, to może, na razie zrobiłbyś sobie takiego "normalnego" roślinniaka.
Drugą wadą zestawów Brilux jest ich cena. I o ile po zakupie nic nie będziesz w nim zmieniał i trafi on dokładnie w Twoje wymagania, to jeszcze pół biedy. Ale jezeli okaże się, że rzeczywiście chcesz więcej światłą, wiekszy filtr, to nagle okaże się, że kupując osobno szkło i pozostałe elementy, wyjdzie Tobie to taniej i jeszcze będziesz miał większy wybór.
Aha. Mam Briluxa (mniejszego) i do niego żadnej lampy już razczej dodatkowo nie włożysz. Po prostu nie ma miejsca.
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2011, 13:36
Post: #4
 
Serdeczne dzięki za informacje.
Do kolegi z forum zaraz pw napiszę, oblukam co tam w sobotę na "animaliach" będzie, postaram się w przyszłą środę wpaść na spotkanko.
Gieneralnie to na prawdziwego holendra tak jak Mystic napisał trza doświadczenia, a conajmiej umiejętności dobrej aranżacji, to ja wiem, ale chciałbym z Waszą pomocą stworzyć cuś co zrekompensuje żonie wydane przez moje widzimisie pieniądze. Mam świadomość, że Brillux kosztuje sporo, ale nie będę miał czasu na zrobienie pokrywy, a jak ją gdzieś zamówię to z uwagi na moją upierdliwość będę się wkurzał i tego, który dla mnie będzie tą pokrywę robił, co w konsekwencji doprowadzi do oszczędności pewnie 100 zł, czyli w tym przypadku nie ma co szaleć.
Ciesze się, ze jesteście chętni do pomocy, z uwagi na to chciałbym, abyście zapodali jakieś przykładowe obsady fauny i flory, tak abym mógł się do środy im przyjrzeć i wymienić jakieś uwagi na spotkanku. Ja chciałbym w akwarium pyszczaki, ale z racji tego, że żonie się goły zbiornik nie podoba to muszę tam ogród założyć.
Z tego powodu muszą być w akwarium dywany z roślin (czyli delikatny holender), dodatkiem mają być ryby, które mają być bardzo kolorowe (taka zwykła popkultura), ja chciałbym tam jakieś tło skalno-drzewiaste wepchnąć.
Pomyślcie proszę tak, abym mógł się przygotować
pzd
daniel
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2011, 13:57
Post: #5
 
Pyszczaki w holendrze to bardzo odważna koncepcja . Cóż widzę że będziemy musieli jeszcze dużo rzeczy wyprostowac w twojej wiedzy akwa . Ogólnie pyszczaki jako ryby glonozerne ( roślino ) a także może przede wszystkim z charakterem i własną koncepcją co do wyglądu akwarium raczej holendra nie będą chciały Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2011, 13:58
Post: #6
 
alarmowiec napisał(a):Pyszczaki w holendrze to bardzo odważna koncepcja . Cóż widzę że będziemy musieli jeszcze dużo rzeczy wyprostowac w twojej wiedzy akwa . Ogólnie pyszczaki jako ryby glonozerne ( roślino ) a także może przede wszystkim z charakterem i własną koncepcją co do wyglądu akwarium raczej holendra nie będą chciały Smile
Nie, no ja myślę, ze kolega dpong CHCIAŁ mieć pyszczaki, ale żona go wyprostowała Smile.
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2011, 15:53
Post: #7
 
Mystik napisał(a):
alarmowiec napisał(a):Pyszczaki w holendrze to bardzo odważna koncepcja . Cóż widzę że będziemy musieli jeszcze dużo rzeczy wyprostowac w twojej wiedzy akwa . Ogólnie pyszczaki jako ryby glonozerne ( roślino ) a także może przede wszystkim z charakterem i własną koncepcją co do wyglądu akwarium raczej holendra nie będą chciały Smile
Nie, no ja myślę, ze kolega dpong CHCIAŁ mieć pyszczaki, ale żona go wyprostowała Smile.

Tak jest zostałem wyprostowany przez kobitę bo una chce roślinki, więc zrobię takie, a potem może będę mógł następne, ale fajnie, że odpisujecie dobrze to na przyszłość rokuje
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2011, 21:03
Post: #8
 
Kolego Dpong, jako początkowicz zupełnie nie zgadzam się, że jest to sterylne forum. Prześledź moje posty na tym forum i pytania często głupkowate jakie zadawałem i nigdy nie otrzymałem profesorskich odpowiedzi ale proste dostosowane do mojego jeszcze zielonego poziomu wiedzy. Tak, że spokojnie polecam Ci zadawanie pytań, zakładanie tematów z zastrzeżeniem przeglądu już w przeszłości stawianych tu problemów żeby się nie zdublować. Pozdrawiam.
Ps.
Co do "zupy rybnej" takiego stwierdzenia używa tylko jeden forumowicz i nie przejmuj się tym. Ja się nie przejmuję.

toxic69
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2011, 16:12
Post: #9
 
Sprawa ma się tak:
po rozmowie z Dolichopterusem doszedłem do wniosku, że zestaw jest be i lepiej samemu poskładać to co mnie interesuje, już wcześniej mi to Mystik pisał, a Dolichopterus mnie uświadomił co i jak.

Oglądałem pokrywy Diversa, ale cena ich jest porażająca i po poszukiwaniach podjąłem decyzję o samodzielnej produkcji. Wybrałem baniaczek od scorpionów 100x40x50, a więc zmieniła się troszkę wielkość niż ten zestaw brilluxa.
Mam prośbę do tych co mają pokrywy własnej roboty, aby napisali słów kilka o tym co zrobili, co wykorzystali, czy czymś zabezpieczali przed wilgocią, może jakieś foty
pzd
daniel
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2011, 16:28
Post: #10
 
Witaj dobra decyzja co do litrażu im więcej tym lepiej,a co do pokrywy koszt to jakieś 70 zł za płytę w Castoramie+ okleina 12 zł +silikon około 16 zł,razem jakaś stówka .
Ale jest taki problemik że jest diabelsko ciężka więc odradzam.zobacz moje posty tam jest pokazana( 300-start).Ja następną pokrywę ze spienionego pcv zrobię.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2011, 16:34
Post: #11
 
Taka osobista rada: lepiej aby szerokość akwarium (jego głębia) była równa lub większa niż wysokość akwarium. Po nalaniu wody spłyca się perspektywa i przy odwrotnych proporcjach można odnieść wrażenie, że tylna szyba jest tuż, tuż.

Filtr - przy takiej wielkości akwarium tylko kubełek (z produktów gotowych). Jaki - zależy od twojego portfela. Ja mam polskiego (i tańszego) Aqua-Ela i jestem z niego zadowolona.
Jeśli w mieszkaniu masz zimą ok 20 stopni, grzałka przy tych rybach, które planujesz nie jest ci potrzebna. Dodatkowo temp. wody będzie ci podgrzewać oświetlenie.

Osobiście polecam akwarium na ziemi ogrodowej zwłaszcza, że będzie to raczej zbiornik roślinny niż klasyczny holender - jak chcesz więcej szczegółów napisz na prv.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-02-2011, 00:21
Post: #12
 
Pierwsze koty za płoty i właśnie zamówiłem filtr JBL e900, zdawać by się mogło, że trochę mały jak na 200l, ale pomyślałem, że na początek wystarczy, a wraz z upływem czasu dokupię jakiegoś chińczyka, wydaje mi się, że lepiej mieć dwa filtry, na wypadek jakby jeden na chwilę padł, to drugi da radę, a poza tym większe filtry mają duży pobór mocy i cenę dwukrotnie wyższą. W poniedziałek jadę po szkło, mam nadzieję, że do środy się przygotuję i zanudzę Was na spotkaniu.
pzd
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-02-2011, 00:25
Post: #13
 
Filtr e900 w zupełności ci starczy do 200l. Nie masz się o co martwić Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-02-2011, 01:00
Post: #14
 
owocem dzisiejszych wyborów jest oświetlenie:
1 - Tridonic.Atco PC 2x39 T5 PRO lp (Kod: 316) - szt: 1 - 59.90 PLN
2 - Odbłyśnik symetryczny | 39W | 805mm (Kod: 353) - szt: 2 - 14.90 PLN
3 - Oprawka bryzgoszczelna T5 z przewodem 1.0m (Kod: 329) - szt: 4 - 6.50 PLN
4 - Sylvania Aquastar | 39W | 849mm (Kod: 64) - szt: 1 - 38.90 PLN
5 - Sylvania Grolux | 39W | 849mm (Kod: 45) - szt: 1 - 38.90 PLN
mam nadzieję, że światło jest ok, zobaczę jak to będzie świecić i w razie czego dołożę jeszcze jeden statecznik i jarzeniówkę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-02-2011, 01:15
Post: #15
 
właśnie czytam wątek - ma być roślinnie Smile u mnie też roślinek sporo - akwarium na ziemi z praktikera (7zika) - najtańszej, co by jak najmniej chemii było i na to bazalcik - najdrobniejszy u kamieniarza na Podolańskiej (przy Lutyckiej) 13 zika za 25kg płaciłem - więc tragedii nei ma - a roślinki rosną jak szalone - więc wydaje mi się, że warte polecenia Smile
co jeszcze mogę podpowiedzieć - roślinki na start akwarium kupowałem z Rokietnicy właśnie na allegro od Submerse jakoś takoś - wszystko praktycznie się ładnie przyjęło i rośnie jak oszalałe Smile holender to nie jest ale roślinności sporo - więc efekt osiągnięty Smile pozdrawiam
a skąd światełko, że tak spytam??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości