Odpowiedz 
Tetra EX700 - Spadek wydajności
22-02-2011, 00:16
Post: #1
Tetra EX700 - Spadek wydajności
Od kilku miesięcy borykam się ze spadkiem wydajności kubełka Tetra EX700. Dziś przy podmianie zmierzyłem przpływ i wyszło (o zgrozo) 125 l/h :-x . Sprawdziłem (wyczyściłem) już wszystko co się da (węże, wkłady, głowicę, wirnik) z marnym rezultatem. Nie mam już pomysłów co z tym począć. Może macie jakieś pomysły?

Aha, filtr ma około 1,5 roku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 00:47
Post: #2
 
Nie wkładałeś do środka jakiejś gęstej włókniny?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 01:01
Post: #3
 
Żadnej gęstej włókniny. Wkłady mam takie jak w zestawie. Wszystko przemyte.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 01:18
Post: #4
 
a sam trzpień wirnika? Nie poluzował się? Ceramiczne się ścierają.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 02:24
Post: #5
 
Starcie trzpienia wywołuje tylko głośną pracę co innego zatarcie ale jak rozumiem to czy wirnik kręci się luźno już sprawdziłeś. Trochę dziwne efekt taki jakby zmniejszyła się szczelność komory w której pracują łopatki lub któraś się wyłamała albo gdzieś jest przewężenie stawiające opór. Rozumiem że kiedyś mierzyłeś ten przepływ przy takiej samej różnicy poziomów i było lepiej a nie teraz dopiero wpadłeś na pomysł takiego pomiaru bo może to normalny dla tego typu przepływ a nie katalogowy który to podawany jest bez wkładów. Silnik asynchroniczny zwarto biegunowy (jaki pracuje w większości pomp akwa ) nie ma sztywnej charakterystyki więc w razie oporu jego prędkość maleje .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 11:32
Post: #6
 
Wirnik i trzpień są OK, łopatki w komplecie. Filtr pracuje cicho. Całą głowicę przemyłem pod silnym strumieniem wody, ale nie pomogło.
Pomiar przepływu zrobiłem dopiero teraz, gdy wydajnoś przy ocenie "na oko" spadła dramatycznie. Kiedyś z rury wylotowej leciał silny strumień wody, teraz to szkoda słów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 12:17
Post: #7
 
Stiep napisał(a):Wirnik i trzpień są OK, łopatki w komplecie. Filtr pracuje cicho. Całą głowicę przemyłem pod silnym strumieniem wody, ale nie pomogło.
Pomiar przepływu zrobiłem dopiero teraz, gdy wydajnoś przy ocenie "na oko" spadła dramatycznie. Kiedyś z rury wylotowej leciał silny strumień wody, teraz to szkoda słów.

A nie testowałeś czasami kiedyś wirnika "na sucho"? Bo w takiej sytuacji mógłby się łatwo zatrzeć.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 12:24
Post: #8
 
Biter napisał(a):A nie testowałeś czasami kiedyś wirnika "na sucho"? Bo w takiej sytuacji mógłby się łatwo zatrzeć.
Nic takiego nie miało miejsca.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 13:34
Post: #9
 
a zawory kulkowe przy adapterze sprawdzałeś, zdarza się że są przekręcone i ograniczają przeplyw pozdrawiam Robert
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 13:37
Post: #10
 
Sprawdzałem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 13:41
Post: #11
 
mimo że się kręcą mogą by popsute sprawdź pod światło czy jest prześwit
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2011, 13:54
Post: #12
 
Nawet jakby to zatarty to zatarty na dobre a nie zatarty kiedyś . Obawiam się że to awaria silnika albo zwartego zwoju albo czasami tak jest że silnik ma kondensator na drugiej (nazwa dla akwarystów ) sztucznej fazie . Czasami ten kondensator jest dostępny i można go wymienić choć powiem szczerze że awaria tego kondzia jest raczej zawsze ewidentna czyli silnik buczy i nie startuje . Spadek mocy to raczej uszkodzenie typowe dla zwartobiegunowca a z tym to już nic poza wymiana silnika się nie zrobi .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2011, 16:12
Post: #13
 
Jeszcze raz wszystko sprawdziłem. Trafna diagnoza należy do: invincible. Nie ma to jak mieć z takimi sprzętami na codzień do czynienia. Wielkie dzięki za podpowiedź.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2011, 22:01
Post: #14
 
polecam się na przyszłośc Smile pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-02-2011, 11:15
Post: #15
 
Zawór kulowy był zepsuty ?? W jaki sposób ??

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Filtr unimax 250 czy tetra ex800 do paludarium bartek123 3 10,265 29-05-2017 18:24
Ostatni post: edison
  podłoże tetra active substrate HOLI 0 5,539 12-12-2014 13:58
Ostatni post: HOLI



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości