Odpowiedz 
54l Nowy dom Alfreda
20-09-2013, 08:21
Post: #1
54l Nowy dom Alfreda
Postanowiliśmy z chłopakiem spróbować naszych sił w akwarystyce.
Zaczęło się od trochę nieprzemyślanego prezentu... Zakupiłam bojownika w kuli i od razu zostałam poinformowana iż jestem sadystką Shy . W związku z tym się sprężyłam i w ciągu dwóch dni znalazłam Alfredowi prostokątny dom. Jednak nasz pupil jest rybką tropikalną, więc zdecydowaliśmy, że na zimę zapewnimy mu luksusowe warunki wraz z towarzystwem.

Nadarzyła się okazja i zakupiłam komplet:
akwarium 54l 60x30x30,
pokrywa z oświetleniem 15w (w planach przeróbka),
filtr z deszczownią HJ-311B 300l/h (węgiel wewnątrz wymieniliśmy na ceramikę),
grzałka ustawiona na 26 stopni,
termometr.
Do środka wrzuciliśmy podkład pod roślinki, na to żwirek i dwa korzenie.
Z roślin zakupiliśmy kryptokoryny (axelrod i becetti), nurzańca amerykańskiego i małą trawkę. Resztę otrzymaliśmy z przycinki (tu głębokie ukłony i podziękowania dla escara Smile ).

Teraz akwarium wygląda tak (ma już 5 dni Wink ):

[Obrazek: mut5.jpg]

[Obrazek: m1od.jpg]

I dojrzewa Smile
Mam nadzieję, że roślinki się ukorzenią, rozrosną i obędzie się bez większych problemów.

I jako bonus maluszek, który mi pozował (mały celebryta Wink ):

[Obrazek: m2p4.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-09-2013, 10:05
Post: #2
RE: 54l Nowy dom Alfreda
Haha, otwieram nowy post i patrzę na zdjęcia zanim spojrzałem kto napisał i sobie myślę: "O, to czerwonawe na środku to takie same ja mam. I to zaraz obok też. Ale fajnie."

Czytam sobie: "Zaczęło się od trochę nieprzemyślanego prezentu... Zakupiłam bojownika w kuli i od razu zostałam poinformowana iż jestem sadystką" ... i myślę "Zaraz, zaraz, gdzie ja już tę historię słyszałem? Kto to pisze?". I dopiero rzut oka na autora. ^^

Hahaha. No nic dziwnego, że te rośliny wyglądają znajomo. Biggrin Ale wam ślicznie wyszło. Trawę chyba zasadziliście niemal w całości. Pokaźna kępa z tego wyszła. A co do pływających, to dobrze, że oszczędnie, bo to zaraz będziecie garściami zbierać. Cwaniak

Super. Teraz tylko odczekać chwilę i rybki, aby wszystko ożyło. Niewątpliwa ozdoba pokoju. ^^

--
110x30x35 Opti White 115L, Eheim biopower 240 (pre,wata Sera,LD,bio), deszczownia, Aquael APR200, dyfuzor Eheim 4002650, Aquael 150W, 3x21W 4000K-7000K, LED 16,2W green&blue, 2xRT-2, 2xRM84 Relpol, 2xProgramator czasowy DT03 DPM SOLID, 2x 40x40mm ArcticCooling 12V 12dB, pokrywa DIY 10mm PCW. 10 neonów Innesa, 10 razbor klinowych, 2 danio pręgowane, 2 mieczyki Hellera, 4 molinezje złote, 4 otoski przyujściowe, 4 kiryski panda, 3 kosiarki, 2 cierniooczki, 1 zbrojnik niebieski, 5 krewetek Amano, 12 Krwawych Helenek. Moje akwarium dzisiaj.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-09-2013, 10:23
Post: #3
Odp: 54l Nowy dom Alfreda
Na wstępie napisze że filtr jest do wymiany i najlepiej szybko zanim nie ma życia i dobrze akwarium niedojrzało, będzie poprostu niewydajny i zaczną się problemy.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-09-2013, 12:39
Post: #4
RE: 54l Nowy dom Alfreda
Miło nam, że się podoba Smile Z rzęsy jednak zrezygnowaliśmy (za słabe oświetlenie póki co i baliśmy się o resztę roślin), więc miałam niezłą zabawę z płukaniem całej reszty. Ale przynajmniej pozbyłam się przy okazji większości niechcianych jajeczek ślimaków.
Trawki to nawet połowy nie wykorzystaliśmy...

Co do filtra to już myśleliśmy nad zmianą, ale miałam cichą nadzieję, że ten jednak podoła. Edison, polecisz jakiś? Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-09-2013, 13:15
Post: #5
Odp: 54l Nowy dom Alfreda
Trudno coś doradzić jak nie wiem jaka kwotą dysponujesz.
Wewnętrznych wogóle nie używam i nie chcę może kto inny sie wypowie, najlepsza bylaby kaskada.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-09-2013, 13:50
Post: #6
RE: 54l Nowy dom Alfreda
kup sobie kaskadę .... dość duże powierzchnie filtracyjne, są wydajne nie zajmują miejsca w akwarium

http://globoos.digart.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-09-2013, 19:09
Post: #7
RE: 54l Nowy dom Alfreda
(20-09-2013 12:39 )draka napisał(a):  Miło nam, że się podoba Smile Z rzęsy jednak zrezygnowaliśmy (za słabe oświetlenie póki co i baliśmy się o resztę roślin), więc miałam niezłą zabawę z płukaniem całej reszty. Ale przynajmniej pozbyłam się przy okazji większości niechcianych jajeczek ślimaków.
Trawki to nawet połowy nie wykorzystaliśmy...

Co do filtra to już myśleliśmy nad zmianą, ale miałam cichą nadzieję, że ten jednak podoła. Edison, polecisz jakiś? Smile

<złowieszczy głos>
Tak wam się wydaje, że wpłukaliście wszystkie jaja ślimaków i całą rzęsę... ;P
<koniec złowieszczego głosu>

Biggrin

Fakt faktem trochę wam watów oświetlenia brakuje do tego litrażu, więc dobra przezorność z rzęsą. Smile

Co do filtra, to jeśli musi być wewnętrzny, to po moich ostatnich doświadczeniach polecam Eheim Aquaball lub Bio Power. Za 130 zł można już dostać taki Aquaball, który na pewno by u was z zapasem wystarczył. Bio Power wychodzi trochę drożej. Używki można na Allegro znaleźć za połowę tego. Ja nie mam miejsca na zewnętrzny filtr, po problemach z Aquaellem niewystarczającym i po poradach zdecydowałem się na produkty Eheim i jestem zachwycony. Minus jest taki, że taki filtr zajmuje sporo miejsca w akwa. Zresztą widzieliście u mnie, tyle że moje akwa jest nietypowo długie jak na ten litraż i nie rzuca się on aż tak bardzo w oczy.

Pytanie brzmi, czy macie w miejscu posadowienia akwa miejsce na zawieszenie na akwa kaskady, czy niep. A jeśli niep, a nie chcecie zagracać akwa, to zostaje wam zewnętrzny, jeśli jest miejsce. Na 54l teoretycznie nie trzeba zewnętrznego, ale są teraz dostępne mniejsze zewnętrzne, które nie porażają ceną. Sam się ostatnio przyglądałem Aquael Multikani. Na 54l pewnie by wam dwa moduły wystarczyły, jeden z gąbką, drugi z ceramiką. Za 127,9 zł w Bajciku w Przeźmierowie dostaniecie zestaw podstawowy + jeden moduł z ceramiką. Taniej niż w Bajciku nigdzie Aquaelli nie widziałem. W razie jak dwa moduły nie stykną, za 23,90 możecie dokupić jeszcze jeden moduł z ceramiką, wywalić ceramikę i wsadzić np. watę. Gdyby nie fakt, że u mnie małe dzieci rozniosłyby taką instalację na strzępy, sam bym pewnie koło kredensu miał Multikani na 4-5 modułów, ale z uwagi na dzieci na razie mam Eheima Bio Power.

--
110x30x35 Opti White 115L, Eheim biopower 240 (pre,wata Sera,LD,bio), deszczownia, Aquael APR200, dyfuzor Eheim 4002650, Aquael 150W, 3x21W 4000K-7000K, LED 16,2W green&blue, 2xRT-2, 2xRM84 Relpol, 2xProgramator czasowy DT03 DPM SOLID, 2x 40x40mm ArcticCooling 12V 12dB, pokrywa DIY 10mm PCW. 10 neonów Innesa, 10 razbor klinowych, 2 danio pręgowane, 2 mieczyki Hellera, 4 molinezje złote, 4 otoski przyujściowe, 4 kiryski panda, 3 kosiarki, 2 cierniooczki, 1 zbrojnik niebieski, 5 krewetek Amano, 12 Krwawych Helenek. Moje akwarium dzisiaj.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2013, 13:58
Post: #8
RE: 54l Nowy dom Alfreda
Dosadziłam kilka roślin i prezentuje się dużo lepiej:

[Obrazek: vn98.jpg]

Zdecydowaliśmy, że nie zmieniamy filtra. Jeżeli nie przerybimy akwarium, to ten powinien pociągnąć.

Niestety czeka nas zmiana podłoża. Nie żebym się użalała, ale w polecanym sklepie akwarystycznym dostałam żwirek morski do akwarium słodkowodnego. Jako laik się nie zorientowałam. Co prawda mój luby stwierdził, że pokruszone muszelki w zbiorniku to nie jest dobry pomysł, ale ja myślałam, że tak niewielka ilość nie ma znaczenia. Myliłam się... Wodę w akwarium mam twardszą od tej w kranie.
Jeżeli do środy uda nam się znaleźć odpowiedni żwirek, to rozpoczniemy akcję.

W związku z tym narodził się kolejny problem. Chcielibyśmy piskorki na dno, a one potrzebują drobnego żwirku. Drobny żwirek jest zwykle jasny, którego ponoć nasz Alfred (bojownik) nie polubi. Ciemny żwirek, który kiedyś kupiłam okazał się zdecydowanie zbyt ostry dla ryb przydennych.
Ktoś ma pomysł gdzie i jaki żwirek kupić?

No i tym razem nie planujemy bawić się w podłoże roślinne kosztujące kupę kasy. Na spód pójdzie zwykła ziemia ogrodowa. Podobno ma tę zaletę, że dąży do tego aby pH wody było 7.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2013, 19:09
Post: #9
RE: 54l Nowy dom Alfreda
po Co o cokolwiek się pytać skoro i tak zrobicie po swojemu? nie piskorki to nie jest dobry pomysł
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2013, 19:53
Post: #10
RE: 54l Nowy dom Alfreda
Stwierdziliśmy, że zaryzykujemy z tym filtrem, ponieważ większy zagraciłby bardzo akwarium i wyczytałam, że kilka osób ma ten filtr w takim zbiorniku i jednak daje radę bez problemów. Zewnętrznego nie mamy gdzie wsadzić. Kaskadę mogłabym wsadzić tylko na przednią szybę, ale po co akwarium, które szpeci zamiast cieszyć oko? Chcieliśmy porady, ale rozwiązania zaproponowane nie wypaliłyby u nas.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2013, 20:00
Post: #11
RE: 54l Nowy dom Alfreda
a dlaczego na przednią szybę a po boku się nie da? tak jest drobny żwirek czarny 02mm grandacja nie wiem Kto wam doradza albo jaki sklep
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2013, 20:15
Post: #12
RE: 54l Nowy dom Alfreda
Nie zmieści się...
Póki co internet nam doradza. Z doradców sklepowych zrezygnowaliśmy po akcji ze żwirkiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2013, 20:20
Post: #13
RE: 54l Nowy dom Alfreda
Ja miałem kiedyś na testach te filtry-z 6 ani 1 nie wytrzymał nawet roku a co 2 dni był tak zamulony, że nie dawał rady filtrować a w cale nie miał jakiś super akwarii do obróbki i dużej ilości ryb a nawet było ułatwienie-bo w akwarium była tylko woda. Ogólnie filtr lipa. Wg mnie ma źle dobraną ilość wkładu filtracyjnego. To już lepiej coś z naszych filtrów włożyć do akwarium.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2013, 20:27
Post: #14
RE: 54l Nowy dom Alfreda
najłatwiej jest doradzić jeśli będziemy wiedzieli jaką kwotą max dysponujecie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2013, 20:39
Post: #15
RE: 54l Nowy dom Alfreda
Jeśli chodzi o żwir, to póki co zjeździliśmy pół Poznania i nie znaleźliśmy odpowiedniego... Dopiero teraz znalazłam to:
http://www.akwarystyczny24.pl/aquawild-b...-4538.html
i zastanawiam się, czy się nada?
A co do filtra, to chyba moglibyśmy wydać na niego około 50zł, max to 100.
Adam, mówisz, że po dwóch dniach był zamulony, mi dwa tygodnie pracuje sprawnie. Dwa razy płukałam go, ale nie wiem, czy była potrzeba, bo cały czas pracował tak samo, może dlatego, że jest nowy, a może trafiliśmy na dobry egzemplarz, nie wiem.
Nie chcę się kłócić, bo stawiam dopiero pierwsze kroki w akwarystyce, ale zastanawiam się, czy jest sens wymieniać coś co działa?
Choć wszystkie porady przyjmujemy pokornie, analizujemy i czytamy wszystko co znajdziemy w internecie, by wybrać jak najlepsze rozwiązanie Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości