Odpowiedz 
[ 112l] Matys
23-01-2011, 10:30
Post: #16
 
Kiedyś stosowano tylko zwykły żwir (teraz też większość tak robi) i rośliny rosną więc się nie masz co obawiać ;]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 12:58
Post: #17
 
Zielony napisał(a):Kiedyś stosowano tylko zwykły żwir (teraz też większość tak robi) i rośliny rosną więc się nie masz co obawiać ;]

To trochę mit, roślinny rosły ale nieco inne, jak chce sie mieć wymagające zielsko które szybko ma rosnąc to trzeba trochę wymagań spełnić i pamiętaj że podłoże to tylko jeden z elementów Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 15:30
Post: #18
 
Ale kiedyś nie było co2 jakiś tam nawozów filtrów wymyślnych substratów czy podłoża i akwarium również były ładne. Mam dwóch znajomych co się kiedyś mocno akwarystyka interesowali a jak im teraz o czyms gadam to patrzą na mnie ze zdziwieniem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 15:38
Post: #19
 
Dokładnie jak piszesz. Kto 25 lat temu nawoził co2 a rośliny były ładne. Na dno dawano zwykły żwir budowlany i tez rosło a ludzie mieli też ładne rośliny a nie tylko kryptokoryny a dziś nawet do tego wszyscy wciskają wiadra nawozów i butle co2.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 16:02
Post: #20
 
Adam napisał(a):Dokładnie jak piszesz. Kto 25 lat temu nawoził co2 a rośliny były ładne. Na dno dawano zwykły żwir budowlany i tez rosło a ludzie mieli też ładne rośliny a nie tylko kryptokoryny a dziś nawet do tego wszyscy wciskają wiadra nawozów i butle co2.
Ale tak jak pisał Biter. To były inne rośliny. Raz, że inne gatunki roślin, dwa, hodowane w innych warunkach (czytaj: mocniejsze). Teraz to ani ryby, ani rośliny nie przypominają tych z przed 20 lat. Zresztą to samo jest z ludźmi. Coraz wyżsi i coraz słabsi. Chemia, chemia, chemia.

Matys: ten "substrat" z allegro nie wygląda ciekawie. Lepiej zdecyduj się na coś sprawdzonego. Druga rzecz jest taka, że jeżeli 11.01 zalałeś akwarium, to tak naprawdę o dojrzałym zbiorniku jeszcze tak do końca nie możemy mówić (minęło 12 dni). Czyli możesz zrobić wszystko Smile
Wodę zlej i zachowaj, filtra nie dotykaj, a resztę pozmieniaj jak uważasz.
Nie wiem czy coś tam pływa, ale tak czy inaczej jeszcze nie powinno Biggrin
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 16:18
Post: #21
 
Podobno najlepsze podłoże to ADA Amazonia, ktoś może używa i może coś o nim powiedzieć ? Duże problemy są na początku z takim podłożem ? Musiałbym kupić dwa opakowania a to 250 zł na allegro ( w Poznaniu pewnie 200 zl za jedne worek). Za około 10 dni po wypłacie mógłbym tyle wydać, wole to zrobić raz i mieć spokój na jakiś czas. Boje się tylko, że nie dam rady z takim profesjonalnym podłożem bo pewnie glony mnie zjedzą...

W zbiorniku poza dwoma ślimakami nic nie ma Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 16:26
Post: #22
 
Mam to podłoże wraz z plażą z piasku ;p dzięki plaży wystarczyło ok. 12l ADY
podłoże moim zdaniem fajne, ale na początku oddaje strasznie dużo nawozów...

http://www.flickr.com/photos/48151985@N03/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 16:35
Post: #23
 
Ada nie wątpliwie jest fajna ale sie zastanów czy aby na pewno tego potrzebujesz, bo możliwe że byle jakie tanie podłoże na spód lub wręcz nawet zwykła ziemia (niektórzy tutaj ją z powodzeniem stosują) wystarczy w zupełności.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 17:09
Post: #24
 
Matys napisał(a):Podobno najlepsze podłoże to ADA Amazonia..
Mam. Właśnie zalałem kilka dni temu baniaczek.
Na razie postępuje zgodnie z zaleceniami, czyli co 2 dni robie duuużą podmianę wody. Podaje CO2 i Potas.
I zaczynam się troszkę obawiać. Baniaczek jest mały, dlatego mogłem sobie pozwolić na Amazonię, ale ma tylko 25cm wysokości, a rośliny rosną w oczach. Jak się trochę ogarnę, to podrzucę zdjęcia.
Generalnie podłoże jak ta lala do baniak aroślinngo, ale też zapytam: czy naprawdę tego chcesz? No i ta cena :cry:
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 17:18
Post: #25
 
Właśnie sam nie wiem czy tego potrzebuje :? CO2 na razie nie mam, oświetlenie dopiero przyjedzie w tym tyg. Jedyne o co mi chodzi by te rośliny co mam mi po prostu nie marniały i jakoś tam sobie rosły....jedną już wywaliłem, kolejna marnieje....chociaż nawet nie mineły 2 tyg.....Z chęcią posłucham każdej rady i tego co proponujecie bo niestety nie mam pomysłu jak to dobrze zrobić....
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2011, 18:38
Post: #26
 
Matys napisał(a):Właśnie sam nie wiem czy tego potrzebuje :? CO2 na razie nie mam, oświetlenie dopiero przyjedzie w tym tyg....
Są dwie drogi:
1. Bazujesz na tym świetle co masz. W zasadzie praktcznie nie nawozisz. Gruby żwir na dnie. Ale ograniczasz się do roślin, które rosną przy niewielkiej ilości światła, np. anubiasy lub mchy.
2. Dajesz więcej światła i to odpowiedniego (około 0,7-1W/l), substrat na dno, nawozisz (np.EI lub dowolnym gotowym nawozem), dajesz CO2 i możesz się cieszyć najpierw wspaniałymi glonami, a potem, wraz ze wzrostem świadomości pięknymi roslinami.

Jeżeli pomieszasz te dwie drogi, to masz co masz. Albo rośliny nie będą rosły, albo będziesz miał wspaniałe glony. Wszystko jest jedną wielką układanką puzli lub jest jak domek z kart. Jak cos nie pasuje, to się wszystko wykrzaczy.
Masz 36W na 112l czyli 0,3W/l. Nie licz na sukcesy z serii "akwarium holenderskie wg Matysa" Biggrin

Jak się na coś zdecydujesz, to napisz. I jak będziesz miał komplet, to pytaj. Będę starł się Tobie pomóc w miarę moich mizernych możliwości.
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2011, 00:31
Post: #27
 
W tyg powinienem mieć już 84W na 112l więc 0,75w/l. Zdecydowałem, że pod żwirek dam jakieś podłoże w stylu ACTI-SUBSTRATE. Możecie coś polecić albo sami czegoś używacie ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2011, 00:46
Post: #28
 
Wstyd pisać ale Acti-Subtrate to nie najlepszy pomysł Oops . Ja osobiście mam teraz Tetry Initial Sticks pod żwirem i pod bardziej żarłoczne rośliny kulki nawozowe Filtusa i kiedyś pan Grzegorz G. polecił mi super sprawe a mianowicie nawóz do roślin wodnych Osmocote Substrate do kupienia w ogrodniczych.I rośnie wszystko ładnie nie marnieje a i wiadrami nie musze wywalać co tydzień.A przede wszystkim taniocha.

http://ukajali.bloog.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-02-2011, 12:18
Post: #29
 
Jak tam Matys, na czym stanęło, bo sprawa przycichła i zaintrygowało mnie na czym właściwie się skończyły te zmiany w zbiorniku.

Nie tylko chłopaki lubią robaki
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-02-2011, 14:09
Post: #30
 
Witam, a więc zmiany były następujące Smile dokupiłem około 10 kg drobniejszego żwirku, wcześniej dając na spód starego Tetra initial Sticks, podokładałem kulek torfowych i dokupiłem Easy Carbo, doszło sporo nowych roślinek ( podziękowania wielkie dla Pacmana i pana ze Skalara Smile ) Troszeczkę zmieniliśmy ułożenie korzeni, dodaliśmy liście dębu oraz szyszki olchy. Obsada uległa małej zmianie na dzień dzisiejszy mamy parke pielęgniczek Ramireza , 12 Neonow simulans , 12 Neonow czerwonych, 6 Kirysków Panda ( ulubieńcy mojej dziewczyny Smile ) i 6 otosków plus około 15 krewetek ( nie nękane wcale przez Ramirezki Smile). Ramirezki dzień po wrzuceniu liści i szyszek złożyły ikrę ale niestety po 2 dniach ją wszamały Sad


[Obrazek: akwa8.jpg]
[Obrazek: akwa7.jpg]
[Obrazek: akwa5.jpg]
[Obrazek: dsc00523o.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości