Odpowiedz 
Reaktor CO2 narurowy
24-03-2012, 13:19
Post: #61
RE: Reaktor CO2 narurowy
Kunta trochę mało widać z tych zdjęć . Mógłbyś jakoś rozrysować obieg wody i dostarczenie CO2 do Reaktora .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2012, 18:59
Post: #62
RE: Reaktor CO2 narurowy
CO2 wpada tak samo jak w starym reaktorze, przez szybkozłączke w miejscu odpowietrznika. Woda wpada do reaktora od lewej stronySmile

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2012, 19:56
Post: #63
RE: Reaktor CO2 narurowy
To czy CO2 ma w ogóle czas się wymieszać . W takim razie w/g mnie filtr musiałby być odwrócony do góry nogami .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2012, 21:26
Post: #64
RE: Reaktor CO2 narurowy
(21-03-2012 18:20 )DUANDR napisał(a):  Dopowiedz, gdzie.Rolleyes
Jak ze Starołęki skręca się w Forteczną to zaraz po lewej stronie jest mala buda z instalacjami sanitarnymi itp. Koszt 42zł.

Moja wersja reaktora zaczerpnięta z netu i trochę odmienna od tego prezentowanego przez kuntakinte.

Chciałem mieć filtr z możliwością łatwego odpowietrzenia i z powodu 375 litrów nie mogło być mowy o wycieku. Dlatego chciałem zrobić reaktor na sztywno, bez wiercenia, klejenia itp. Wyszedł drogo ale mam pewność, że będzie szczelny.
Korpus 3/4 a do niego poskręcane złączki. Wszystko obrazuje rysunek:

[Obrazek: 64186712.jpg]

Na wlocie do filtra podłączony jest trójnik i do niego podłączone jest podawanie CO2. Koszt trójnika i całej reszty w sklepie Fachowiec na ul. Głogowskiej 153 to 84zł więc całość kosztowała 126zł.
W środku zamontowałem kawałek węża 16/20. Wchodzi w korpus na wcisk. Waż ma długość około 1cm od dna. Na necie polecają jeszcze wypełnić korpus jakimiś wkładami dla lepszego rozpuszczania CO2, ale to zmniejsza trochę przepływ wody. Ja nic nie dawałem bo widzę, że i tak cały dwutlenek się rozpuszcza.
Całość zamontowana wygląda tak:

[Obrazek: 96972385.jpg]

- 126l -RIP
- Roślinne 375l
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2012, 21:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-03-2012 21:49 przez alarmowiec.)
Post: #65
RE: Reaktor CO2 narurowy
No tutaj znacznie więcej widać . Wydaje mi się że i w jednym i drugim przypadku (Kunta jeszcze nie ujawnił konstrukcji ) CO2 nie do końca się rozpuści . Zastanawia mnie jak ty to widzisz że tak jest . Dla mnie wlot i mieszanie tak jak i w jednym i w drugi reaktorze powinien być u góry a zabieranie wody wężem z dołu . Dopiero w takim układzie uzyskujemy pełne rozpuszczenie CO2 . Faktem że z czasem może u góry zebrać się powietrze ale jak widzę odpowietrzenie zostawiłeś .
Mam też wątpliwości co do stosowania metalowych elementów w kontakcie z wodą . Wytrzymałość plastikowych jest w tym przypadku wystarczająca a nie ma ryzyka rozpuszczania się metali w wodzie zwłaszcza kwaśnej .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2012, 22:03
Post: #66
RE: Reaktor CO2 narurowy
(24-03-2012 21:48 )alarmowiec napisał(a):  Wydaje mi się że i w jednym i drugim przypadku (Kunta jeszcze nie ujawnił konstrukcji ) CO2 nie do końca się rozpuści . Zastanawia mnie jak ty to widzisz że tak jest . Dla mnie wlot i mieszanie tak jak i w jednym i w drugi reaktorze powinien być u góry a zabieranie wody wężem z dołu . Dopiero w takim układzie uzyskujemy pełne rozpuszczenie CO2 .

No właśnie po to jest w środku włożona rura z węża prawie do samego dna. Woda wpada z lewej strony od góry wraz z co2 a wylatuje z filtra dołem. Z dołu jest zabierana. A wiem ze co2 się rozpuszcza bo widać jak bąbelki szaleja u góry korpusu w wirze wody i żaden nie dociera nawet do połowy wysokości filtra. A aby się wydostać z filtra musiałby być zassany z dna korpusu...

- 126l -RIP
- Roślinne 375l
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2012, 00:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2012 14:18 przez kuntakinte. Powód: Nowe informacje)
Post: #67
RE: Reaktor CO2 narurowy
(24-03-2012 19:56 )alarmowiec napisał(a):  To czy CO2 ma w ogóle czas się wymieszać . W takim razie w/g mnie filtr musiałby być odwrócony do góry nogami .
Ja dodatkowo zamontowałem w środku filtr z waty który sam nawinąłem na rdzeń starego filtra sznurkowego. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować z wody najdrobniejsze zanieczyszczenia i nie dopuszcza do przedostawania się nierozpuszczonego CO2 z reaktoraSmile (Dodam jeszcze że mój reaktor jest w 100% szczelny i kosztował 22zł łącznieTongue) Jest to alternatywa dla rurki wciśniętej w miejsce wylotu wody z reaktora takiej jak tutaj:

[Obrazek: img1081u.jpg]

A gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości to zamieszczam schematSmile

[Obrazek: reaktor.png]

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2012, 00:46
Post: #68
RE: Reaktor CO2 narurowy
Hymn, To patrząc na ilośc kolanek, i innych zwezek, do tego przesaczanie wody przez watę to z tego filtra ciurkiem leci.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2012, 00:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2012 00:53 przez kuntakinte.)
Post: #69
RE: Reaktor CO2 narurowy
(25-03-2012 00:46 )maslo_82 napisał(a):  Hymn, To patrząc na ilośc kolanek, i innych zwezek, do tego przesaczanie wody przez watę to z tego filtra ciurkiem leci.

Szczerze mówiać to zwężek tam nie ma... wszystko było tak dobrane aby pasowało srednicą do wylotu z filtra a w akwarium mam wirThumbsup I muszę trochę stopować zaworemSmile Dodam jeszcze, że między watą a ścianką filtra jest ok 1cm luzu tylko na zdjęciach tego w ogóle nie widaćSmile

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2012, 00:52
Post: #70
RE: Reaktor CO2 narurowy
No teraz wątpliwości nie mam i już jest wszystko jasne . O to właśnie mi chodziło jak widać i w jednym i drugim filtrze mamy taką samą zasadę pracy . Kunta to jeszcze udoskonalił jednak trochę zmniejszając przepływ .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2012, 01:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2012 01:11 przez kuntakinte.)
Post: #71
RE: Reaktor CO2 narurowy
O przepływ się nie martwię bo 1000l/h do 60" to jak na moje oko może byćThumbsup Oczywiście mówie tu o przepływie bez obciążenia. Nie wiem czy nie skuszę się na zrobienie termo-reaktora z sondą PhBiggrin Bo te reaktory to powoli mi się już nudzą, trzeba iść do przoduTongue Tylko problem jest następujący: sondy nie posiadam a akwarium nie dogrzewam. Ale spróbować możnaTongue

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-01-2013, 12:03
Post: #72
RE: Reaktor CO2 narurowy
czy to jest standardowa wata z tego filtra ????
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-01-2013, 22:02
Post: #73
RE: Reaktor CO2 narurowy
(01-01-2013 12:03 )BAchus85 napisał(a):  czy to jest standardowa wata z tego filtra ????
Nie, jest to wata JBL.

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2013, 01:27
Post: #74
RE: Reaktor CO2 narurowy
ok... u mnie na razie wężyk do dna sięgający spełnia funkcje poboru wody z reaktora, prowizorka, ale to jak doświadczenie pokazuje trwałe są...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-01-2015, 21:44
Post: #75
RE: Reaktor CO2 narurowy
Odgrzeje trochę temat. Mam pewien pomysł jeśli chodzi o spadek przepływu wody przez tenże korpus. Czy gdyby przed i po korpusie zamontować trójnik o mniejszej średnicy i puścić między nimi wężyk to co2 nadal byłoby dobrze rozpuszczane? Byłaby to pewnego rodzaju ulga jak w rzece Smile Zanim to zamontuje u siebie chciałbym znać wasze zdanie.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Termo-reaktor z sondą Ph kuntakinte 5 12,809 28-03-2012 19:50
Ostatni post: alarmowiec



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości