Odpowiedz 
Reaktor CO2 narurowy
16-01-2011, 02:16
Post: #1
Reaktor CO2 narurowy
Chciałbym zrobić reaktor narurowy wykorzystując do tego powszechnie stosowane filtry narurowe, lecz martwi mnie jedna rzecz, a mianowicie materiały użyte do tego. Sama obudowa jak i pokrywa filtra zrobiona jest z plastiku, lecz złaczki i gniazda gwintów wykonane są z mosiadzu pokrytego ocynkiem. Czy jest to bezpieczne dla fauny i flory? :>

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-01-2011, 13:53
Post: #2
Re: Reaktor CO2 narurowy
kuntakinte napisał(a):Chciałbym zrobić reaktor narurowy wykorzystując do tego powszechnie stosowane filtry narurowe, lecz martwi mnie jedna rzecz, a mianowicie materiały użyte do tego. Sama obudowa jak i pokrywa filtra zrobiona jest z plastiku, lecz złaczki i gniazda gwintów wykonane są z mosiadzu pokrytego ocynkiem. Czy jest to bezpieczne dla fauny i flory? :>
Gdyby to były elementy miedziane (rurki, kolanka, itp.), to może by to przeszkadzało jakimś delikatnym krewetkom, ale z mosiądzu i jeszcze ocynkowanego? No to bym się zdziwił. Sam robię teraz "wilczy szaniec", jak go moja żona nazywa, z mosiądzu i plastiku i nie przewiduję problemów.
Zresztą, czasami wydaje mi się, że ostro przesadzamy z tą "sterylnością" Biggrin
Odpowiedz cytując ten post
16-01-2011, 15:57
Post: #3
Re: Reaktor CO2 narurowy
napadywacz napisał(a):Mosiądz to stop cynku i miedzi Wink
HOWGH.
napadywacz napisał(a):natomiast kiedyś moi koledzy w firmie żeby obciążyć rurkę z napowietrzaczem(kurtyną powietrzną) przymocowali do niej w celu obciążenia zawór mosiężny ]Sad ,przeżył tylko zbrojnik niebieski wydaje mi się że właśnie przez to.No ale to było extremum,pewnie w małym stopniu nie będzie szkodliwe.U siebie staram się nie używać metali w akwa.
Hm. Toś mnie zaskoczył.
Znalazłem, jak to w internecie, oczywiście skrajne opinie na temat mosiądzu. Ale po zastanowieniu, przyjmuję zdanie, że należy zdecydowanie unikać mosiądzu i innych miedziopodobnych stopów w akwarium. Tu całe szczęscie ten mosiądz ma być ocynkowany, tak więc... no chyba, że znowu się zdziwię :>

No i gdzieś przeczytałem, że cynk jest równie szkodliwy jak miedź. Szczególnie w połączeniu z tą ostatnia. No to masakra Smile. Dla świętego spokoju trzeba będzie pójść w kwasówkę :/

Dobrze, że to wypłynęło teraz Smile
Odpowiedz cytując ten post
17-01-2011, 08:56
Post: #4
 
napadywacz napisał(a):Z drugiej strony nasze wypasione instalacje Wink z rurek miedzianych,krany to też nic innego jak mosiądz (chromowany,niklowany czy inna zaraza),tylko to nie siedzi na stałe w akwa :shock: .
No właśnie. Akwarium, to jednak obieg zamknięty. Tak czy inaczej, będzie na Ciebie Lol
Odpowiedz cytując ten post
17-01-2011, 09:26
Post: #5
 
Matko, Kunta. Wiesz ile Twoich kłaków wpadnie do akwarium? Ile dodajesz chemii w nawozach? Ile kurzu z półek, ile środków czyszczących, ile syfu z wiadra przy czyszczeniu filtra, no i w końcu, czy wiesz jaka jest zawartość miedzi w Twojej kranówie?
Nie rozczulajmy się tak nad tą wodą, bo nie jesteśmy w stanie stworzyć idealnych parametrów. Ryby są w stanie przetrwać dużo.
Ale.... przy krewetkariach z prawdziwego zdarzenia nie ma "bajerów". Nie bez przyczyny.
Chcesz mieć CO2? Musisz liczć się z tym, że będziesz podtruwał ryby tak, czy inaczej. Uwierz mi, że już większym problemem jest choroba gazowa. Później długo, długo nic, a na końcu możesz przejmować się metalami przy złączkach.

Nie tylko chłopaki lubią robaki
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-01-2011, 14:42
Post: #6
 
Nie zapominajmy o badziewnych chińskich plastikach w filtrze i rurkach pełnych toksycznej chemii Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-01-2011, 02:28
Post: #7
 
Mistyk pamietasz jakie miałes obawy co do kleju silikonowego który ci polecałem . Wtedy mówiłem że przesadzasz ze sterylnością ale teraz idziesz na maksa w drugą stronę . Jako nauczycielowi fizyki nie muszę ci zbyt wiele opisywać . W ukadach woda metal nasza nawieziona akwariówka to doskonały elektrolit a metale to elektrody wiec masz doskonała elektrolizę a cynk to już najlepszy na elektrodę materiał .
Dlaczego nie zrobisz tego z PCV nawet klejonego .

Kunta nawet w Castoramie są nagwintowane końcówki na węże a naczynie szczelne to też nie problem no i mamy doskonałe kleje
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-01-2011, 08:15
Post: #8
 
alarmowiec napisał(a):Dlaczego nie zrobisz tego z PCV nawet klejonego .
Robię w 98% z plastiku. Ale kupiłem 4 śrubunki do zaworów. Bo jak pokleję przy zaworach to w życiu ich nie wymienię. Ale kupię dwa śrubunki z nierdzewki, do obiegu wewnętrznego, i powinno być OK.
Przynajmniej mam taką nadzieję :/
alarmowiec napisał(a):Kunta nawet w Castoramie są nagwintowane końcówki na węże a naczynie szczelne to też nie problem no i mamy doskonałe kleje
No kurcze własnie wyszli z jednej firmy z końcówkami plastikowymi i nie jest tak różowo. Zostały im mosiężne na wąż. No chyba, że nie znalazłem albo też wejdą w coś innego.
Odpowiedz cytując ten post
18-01-2011, 14:06
Post: #9
 
Sa też plastykowe srubunki w kazdym Leroy czy Castoramie Smile . A końcówki plastykowe na wąż z gwintem 3/8 i 3/4 cala są w Casto na dziale ogrodniczym pod oknem a jak nie tam to pozostaje Remar w Przeźmierowie Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-01-2011, 21:12
Post: #10
 
alarmowiec napisał(a):Sa też plastykowe srubunki w kazdym Leroy czy Castoramie Smile .
Owszem. Ale są strasznie duże i o dziwo mają bardzo pomniejszoną średnicę wewnętrzną w porównaniu do nominału.
alarmowiec napisał(a):A końcówki plastykowe na wąż z gwintem 3/8 i 3/4 cala są w Casto na dziale ogrodniczym pod oknem a jak nie tam to pozostaje Remar w Przeźmierowie Smile
Wiem. Tam też znalazłem jedną walającą się ostatnią sztukę, która mi odpowiadała.
Jak mówię. Może w coś wejdą/weszli, ale jak ja szukałem, to była kicha.
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2011, 14:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-03-2011 14:54 przez kuntakinte.)
Post: #11
RE: Reaktor CO2 narurowy
Znalazłem chwilę wolnego czasu i postanowiłem w końcu zrobić ten reaktor CO2. Mała fotorelacja z jego tworzenia, później dorzucę jeszcze fotki podłączonego. Postaram się to zrobić jeszcze dzisiaj. Problem mosiądzu został rozwiązany, jedyna część która styka się z wodą to szybkozłączka do CO2. Gwint na wlocie i wylocie przechodzi z mosiądzu w plastik, więc nie ma dostępu do wody. W planie jest jeszcze zrobienie filtra cyklonicznego z mała pomocą Memnon'a. Taki wspólny projekt.Pozdrawiam.

[Obrazek: img1066.jpg]
[Obrazek: img1067.jpg]
[Obrazek: img1068dw.jpg]
[Obrazek: img1069.jpg]
[Obrazek: img1070ke.jpg]
[Obrazek: img1071v.jpg]
[Obrazek: img1072nq.jpg]
[Obrazek: img1073m.jpg]
[Obrazek: img1074x.jpg]
[Obrazek: img1075v.jpg]


Chyba jest coś nie tak ze zdjęciami.... Sad

poprawiłem adresy zdjęć
Rafał

[Obrazek: img1076f.jpg]
[Obrazek: img1078py.jpg]
[Obrazek: img1079zv.jpg]
[Obrazek: img1080.jpg]
[Obrazek: img1081u.jpg]
[Obrazek: img1082u.jpg]
[Obrazek: img1083u.jpg]
[Obrazek: img1084m.jpg]
[Obrazek: img1085.jpg]
[Obrazek: img1086.jpg]
[Obrazek: img1087.jpg]
[Obrazek: img1088.jpg]
[Obrazek: img1089hk.jpg]
[Obrazek: img1090.jpg]
[Obrazek: img1091e.jpg]
[Obrazek: img1092p.jpg]
[Obrazek: img1093.jpg]
[Obrazek: img1094n.jpg]
[Obrazek: img1095.jpg]
[Obrazek: img1096.jpg]
[Obrazek: img1097.jpg]
[Obrazek: img1098t.jpg]
[Obrazek: img1099k.jpg]
[Obrazek: img1100j.jpg]
[Obrazek: img1101.jpg]
Jest to mój pierwszy projekt więc proszę o wyrozumiałośćWinkBiggrin

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2011, 15:08
Post: #12
RE: Reaktor CO2 narurowy
Fotorelacja super.

Zrób jeszcze listę zakupów z cenami.

No i z niecierpliwością będę czekała na relacje z użytkowania. Myślałam o zakupie reaktora, ale jak można by trochę zaoszczędzić to dlaczego by nie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2011, 15:37
Post: #13
RE: Reaktor CO2 narurowy
(11-03-2011 15:08 )Asia napisał(a):  Myślałam o zakupie reaktora, ale jak można by trochę zaoszczędzić to dlaczego by nie

...i przede wszystkim będzie porządny nie to co to g..... za 100zł z allegro.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2011, 15:45
Post: #14
RE: Reaktor CO2 narurowy
Nie wiedziałam że to coś za 100 zł to gówno, a chciałam go kupić.

A z tego co pamiętam to Rafał pozytywnie się na jego temat wypowiadał.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2011, 15:57
Post: #15
RE: Reaktor CO2 narurowy
Wygląda na bardzo porządna rzecz, dobrze ci to wyszło z dbałością o detal. Posprawdzaj jak to działa i zbieraj na spotkaniu zamówienia na kolejne egzemplarze Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Termo-reaktor z sondą Ph kuntakinte 5 12,927 28-03-2012 19:50
Ostatni post: alarmowiec



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości