Odpowiedz 
DIY.... Czyli diody LED do standardowej pokrywy.
19-09-2012, 08:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-09-2012 08:50 przez leszcz25. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
DIY.... Czyli diody LED do standardowej pokrywy.
Kolejna przeróbka standardowej pokrywy do akwarium 30l. brutto
Tym razem idąc na przeciw wszelkim wynalazkom postanowiłem do rozbudowy standardowego oświetlenia użyć panelu LED, który składa się z 48 diod x0.1w. każda.
Do tego celu zakupiłem Halogen Ledowy:
[Obrazek: 863099562.jpg]

Po rozmontowaniu na części pierwsze zakupionego halogenu wyciąłem pierścień. Wziąłem pod uwagę fakt, że lustro wody będzie dość wysoko. Doliczyłem też wnętrzności halogenu (czyli panel wraz z transformatorem)
[Obrazek: dsc01810yh.jpg]

Po wycięciu ramki mogłem ustalić gdzie wyciąć, dopasować i przykręcić pokrywę za pomocą aluminiowych blaszek. Minusem tej przeróbki jest fakt, że byłem zmuszony zaślepić otwór do karmienia ponieważ panel jest dość szeroki i przysłania to miejsce.
[hsimg]http://img690.imageshack.us/img690/7618/dsc01811q.jpg[/hsimg]

Kiedy wszystko zostało docięte całość od środka okleiłem silikonem (pamiętajmy o tym, że diody LED bardzo nie lubią wilgoci ich zawilgocenie powoduje zniszczenie układów scalonych!) Dlatego też trzeba wszystko uszczelnić z bardzo dużą dokładnością i odczekać aż silikon w 100% wyschnie !
[Obrazek: dsc01813f.jpg]

Kiedy silikon wysechł można było zamontować i podłączyć panel wraz ze szkłem ochraniającym.
[Obrazek: dsc01816f.jpg]

Chwila prawdy i okazuje się, że w jakiś sposób uszkodziłem jedną diodę :x
[Obrazek: dsc01818k.jpg]

Tutaj pokrywa już na swoim miejscu. Widać, że jeszcze nie wykończona z zewnątrz, ale nie mogłem się powstrzymać od przetestowania oświetlenia.
[Obrazek: dsc01821n.jpg]

Na dzisiaj to już koniec przeróbek, ale jeszcze pozostaje kwestia wykończenia, którą wrzucę po ukończeniu całości.

Dziękuje za odwiedzenie wątku, mam nadzieję, że może to kiedyś kogoś zainspiruje do samodzielnej ingerencji w oświetlenie akwarium.
Pozdrawiam Andrzej L.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-09-2012, 11:40
Post: #2
RE: DIY.... Czyli diody LED do standardowej pokrywy.
bardzo ciekawy wątek - ale bądź jeszcze tak miły i o kosztach napisz słów kilka Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-09-2012, 12:39
Post: #3
RE: DIY.... Czyli diody LED do standardowej pokrywy.
Silikon akwarystyczny - ok.12zł. (zostało całkiem sporo)
Lampa led - ok.60zł.
poświęcony czas - bezcenny Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modernizacja pokrywy 80x35 czarex 5 15,157 13-02-2014 01:38
Ostatni post: jedi1978



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości