Odpowiedz 
Problem ze zdrowiem ryb
06-09-2012, 22:19
Post: #1
Problem ze zdrowiem ryb
Witam wszystkich. W moim akwarium co kilka dni dochodzi do zgonu jakiejś rybki i nie bardzo wiem jak temu zapobiec. Pierwsze padły 2 mieczyki czerwone, zakupione razem z czerwono-czarnymi z jednego sklepowego zbiornika (te drugie żyją i mają się dobrze), wczoraj padł skalar, bocja wspaniała wykazuje podobne objawy. Mieczyki stały pod powierzchnią wody i były mało ruchliwe, skalar stał się apatyczny, też trzymał się blisko powierzchni wody i nie przyjmował pokarmu, bocja apetyt chyba ma jednak po krągłości brzuszka wnioskuję, że się raczej nie przejada, jest też apatyczna, ma się wrażenie, jakby krótkie przepłynięcie bardzo ją męczyło. Często pokłada się na boku (wiem, że bocje tak mają), natomiast ta jest wyraźnie słabsza od pozostałych. Jedyne co można jeszcze nadmienić, to barwy są bardziej wyraźne, tzn. czerń jest bardziej czarna, płetwy bardziej czerwone,poza tym żadnych zmian na ciele.

Teraz troszkę o zbiorniku:

Akwa: 120x50x50
Oświetlenie: 45W x 2, 54W x 1, czas świecenia 11h
Woda: GH 17
KH 10
PH ~8.0 (wysokie) :/
NO2 0
NO3 5
NH3 0
PO4 1mg/l

Podmiany co tydzień około 25%.

Proszę o jakieś wskazówki co jeszcze można sprawdzić, żeby zapobiec kolejnym przypadkom. Poniżej zdjęcia pacjentki.

http://zapodaj.net/1f229adc41442.jpg.html
http://zapodaj.net/1baec89f13407.jpg.html
http://zapodaj.net/9cdce3d561c79.jpg.html
http://zapodaj.net/43c60a93d138d.jpg.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-09-2012, 00:24
Post: #2
RE: Problem ze zdrowiem ryb
Trudno postawić diagnozę bo w/w objawy (apatia, podpływanie pod powierzchnię) są charakterystyczne dla praktycznie każdej choroby.
Na moje przyniosłeś sobie jakieś dziadostwo z nowo zakupionym rybami.
Co można zrobić?!
1. Poczekać, aż słabe osobniki padną, a reszta prawdopodobnie przeżyje.
2. Można też próbować lekami w stylu:

Zoolek Błękit - działanie: przeciwglonowe, przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowe
Zoolek FMC - działanie: przeciwbakteryjne, przeciwpleśniowe, przeciwpasożytnicze
Zoolek Zieleń - działanie: głównie przeciwpierwotniakowe szczególnie przeciw kulorzęskowi powodującemu ichtioftiriozę tzw. "ospę rybią", także przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniakowo.

ale bez dokładniejszej diagnozy mogą one bardziej zaszkodzić niż pomóc bo dodatkowo osłabią ryby.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-09-2012, 08:38
Post: #3
RE: Problem ze zdrowiem ryb
Maciej lekami nic nie zrobisz jeżeli ryby pochodzą z azjatyckich hodowli gdzie trudno mówić o jakości ryb.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-09-2012, 09:23
Post: #4
RE: Problem ze zdrowiem ryb
No, to fakt.
Co z tamtą może przyjechać to tylko oni wiedzą.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-09-2012, 09:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-09-2012 09:28 przez Adam.)
Post: #5
RE: Problem ze zdrowiem ryb
Nawet tego nie wiedzą, bo jak pytam o papier, że ryby zostały przebadane przed sprzedażą to nikt go nie ma-a handlarzowi zależy tylko na szybkim obrocie kasą i rybami. Nawet w naszym województwie jest importer, który sprowadzając ryby nie posiada własnych zbiorników do kwarantanny. Moja dobra rada-to czekać nawet do miesiąca od pojawienia się ryb w sklepie-bo najczęściej cyrki zaczynają się po 2-3 tygodniu od zmiany otoczenia. Żyworódki azjatyckie tak właśnie reagują na te zmiany-następuje chudnięcie, garbienie się itd.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-09-2012, 19:38
Post: #6
RE: Problem ze zdrowiem ryb
możliwe że są to jakieś pasożyty atakujące układ pokarmowy spróbuj może baktopur z sery lub poczekaj aż słabsze osobniki padną gdy ryby są silne to ich układ immunologiczny powinien sobie poradzić. Dawaj im urozmaicony pokarm i daj znać co tam sie dzieje
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-09-2012, 22:58
Post: #7
RE: Problem ze zdrowiem ryb
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Jak na razie bocja bez zmian, wciąż apatyczna i ostrzej wybarwiona (intensywne kolory). Objawy pasują do zapalenia przewodu pokarmowego lecz nie wiem jak przetrzymałaby zalecaną głodówkę przez kilka dni w kąpieli leczniczej, teraz mam nadzieję, że sobie coś tam podjada.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości