Odpowiedz 
Hymenophyllaceae sp. Wayanad
07-03-2012, 19:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-03-2012 10:52 przez vasteq. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Hymenophyllaceae sp. Wayanad
Malutka paprotka sprowadzona dawno temu z Rosji, rośnie na kamieniach, korzeniach, na wysokość 2-2,5 cm. Preferuje wodę miękka do średnio twardej, o ph 6.5-7. Co do oświetlenia to u mnie rośnie przy 0.5W/L. Temp 23 st. Aczkolwiek słyszałem że może preferować słabsze światło, i chłodną wodę (czyli taką jak ja mam właśnie). Przy 30 st będzie rosła jeszcze wolniej. Wzrost tej rośliny jest powolny, musiałbym zrobić test czy informacje o słabym świetle się sprawdzą i na próbę trzymać gdzieś w słoiku na półce w temp pokojowej 21 st, i może wtedy zadziwi tak jak niektóre mchy. Nazwa gatunkowa nie jest do końca ustalona, istnieją doniesienia że może to być odmiana Crepidomanesa (Latemarginale). Niebawem wyślę ja do zbadania do niemieckiego profesora, wtedy będzie jasne.

[Obrazek: 312a0ccf6d3736ec.jpg]
[Obrazek: 3578a69a28eb723d.jpg]
[Obrazek: bd64b64d71e7b302.jpg]
[Obrazek: 3032fd7e9e861b0e.jpg]

http://portfotolio.net/62693539@N07
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2012, 19:34
Post: #2
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
Brzydka wielka i ohydna, a może po prostu czas żebyś przestał używać funkcji makro w aparacie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2012, 19:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-03-2012 19:40 przez Kierowca Bombowca. Powód: Nowe informacje)
Post: #3
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
Heh masło kolega się stara i pokazuje nietypowe rośliny,a Ty narzekasz jeszcze Bag

L-206 ,Stiphodon atropurpureus
,Aphyosemion australe, Aphyosemion bitaeniatum , Corydoras panda
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2012, 19:52
Post: #4
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
super tylko niech robi takie zdjęcia jak są postrzegane rośliny, bo mało kto ogląda je z 3 cm.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2012, 19:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-03-2012 19:54 przez vasteq. Powód: Nowe informacje)
Post: #5
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
Może czas żebyś przestał oglądać te zdjęcia?
A myślisz że jak najlepiej ująć jeśli to jest takie małe? Nie mam nano akwarium, nie robię z niego kompozycji, więc przedstawiam je tak jak wg mnie prezentują się najlepiej.

http://portfotolio.net/62693539@N07
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2012, 19:56
Post: #6
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
No nie mogę, bo by mi wisiało w nieprzeczytanych postach Biggrin

Zdecydowanie lepiej by było gdybyś zrobił fotki z normalnej odległości Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2012, 21:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-03-2012 21:49 przez vasteq. Powód: Nowe informacje)
Post: #7
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
Da się ją hodować, już od roku ją mam aczkolwiek wolno rośnie. Tak naprawdę to nie do końca wiadomo co to za gatunek, spotkałem się z nazwą Hymenophyllaceae ale i również Crepidomanes Latemarginale (jeśli się pogrzebie w google to zdjęcia rzeczywiście oddają wygląd tej paprotki opisanej jako Latemarginale). Miałem już kilka kilka Crepidomanesów pod wodą, na pewno sprawdzony jest Auriculatum (swoją drogą zidentyfikowany przez niemieckiego profesora C. Kasselmanna nie jako Crepidomanes ale Asplenium), oraz Crepidomanes "Minutum" który nie chciał rosnąć niestety.

A maślakowi to proponuje jakieś tabletki na uspokojenie, bo ostatnio to gdzie nie spojrzeć po forach to wnosi zamęt i nieprzyjemną atmosferę.

Co do opinii to dziękuję, są dla mnie budujące i motywujące i dzięki nim właśnie staram się robić to jak najlepiej, a i z czasem przyjdzie mi cykać pełniejsze kompozycję. Myślę że bezstronna oceną moich zdjęć będzie również zamieszczenie kilku z nich w pewnym rosyjskim magazynie akwarystycznym, którym mam nadzieję się niedługo tutaj pochwalić.

http://portfotolio.net/62693539@N07
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2012, 01:18
Post: #8
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
vasteq wszytko by było w porządku gdyby Twoje fotki pokazywały jak faktycznie wygląda roślina, a tu kilka pędów wypełnia cały kadr, a jak się póżniej okazuje sposób postrzegania rośliny przez nas jest zgoła odmienny od prezentowanego przez Twoje zdjęcia. Nie chodziło mi o to żeby Cię obrazić czy coś w tym stylu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2012, 12:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2012 13:08 przez pacmann. Powód: Poprawiona pisownia)
Post: #9
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
Jak na razie kolega nie pokazał nigdy zdjęcia rośliny rosnącej pod wodą (a nie tam wsadzonej) i tylko pokazuje bardzo często nie swoje zdjęcia roślin trzymanych w ręku nad wodą . To pewnie jest powód tego że tylko on je ma Smile . Jest zresztą tak cudownym hodowcą roślin że trzyma w akwarium pod wodą bardzo wolno lub po prostu źle rosnące rośliny wręcz sterylne be śladu glonu . Być może że tak faktycznie jest . Ale wtedy raczej dużo więcej by wniósł do naszego grona opisując tą metodę idealnie sterylnej hodowli .
W śród roślin prezentowanych pewnie są jeszcze nam nie znane bo przecież pojawiają się na rynku . Ale dużo z nich tak szybko jak się pojawia tak i znika bo ich utrzymać pod wodą się nie udaje . Choćby Euriocaulony których hodowla jest znana w Polsce u nielicznych akwarystów ale bardzo trudna. Czują się natomiast doskonale w formie emersyjnej . I w takiej udało mi się je utrzymać . Więc jak na razie to oglądam sobie te zdjęcia jako ciekawostki a czas pokaże co z tego do naszych zbiorników zawita .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2012, 14:00
Post: #10
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
Ja powiem tylko że emersyjne czy nie ale wyglądają bardzo zacnie - i oczywiście również bardzo chętnie bym poczytał jak najwięcej informacji o tych znaleziskach
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2012, 14:44
Post: #11
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
Większość roślin które mamy w akwarium rośnie nad wodą , część jest okresowo zalewana część rośnie w środowisku bardzo wilgotnym . Wszystkie te rośliny różnie znoszą całkowite zanurzenie .
Nie mam nic przeciwko takim prezentacjom no bo nawet profesorowie wszystkich roślin nie poznali . Żyjemy jednak w świecie ciągłej manipulacji we wszystkich dziedzinach . Tworzone są najróżniejsze mutacje rośliny ulegają karłowaceniu za pomocą herbicydów i innych metod których nie znam . Są eksperymenty genetyczne dające setki odmian np. Echinodorusów czy Grzybieni które w naturze nie występują i ok mamy ładną powiedzmy nową roślinę ( w końcu papugo rybę tez niektórzy mają w akwarium ). Problem w tym że poza nazwą i krótkim opisem pasującym do prawie każdej rośliny nie wiemy nic i google też nie wiele wiedzą chyba że trafi się na dyskusję lub opisy naszego kolegi na innych forach . Wygląda to trochę tak zobaczcie ja to mam i nikt tego nie ma i jak chcecie to mogę wam sprzedać (patrz Allegro ) . Co do cen to jego sprawa jak się znajdują tacy naiwni . Gdyby jednak przez już dość długi okres pobytu na naszym forum co jakiś czas pokazał swój zbiornik hodowlany ( bo jak sam twierdzi dekoracyjnego nie ma ) w którym ta sama roślina rośnie ok z różnym skutkiem ale rośnie to pewnie całe forum stałoby w kolejce przed dostawą . Jak widać wszyscy oglądamy sobie zdjęcia podziwiamy i na tym się to kończy.
Co z tego że mamy piękną roślinkę w super zbliżeniu nie wiadomo skąd ( no wiadomo z Rosji ) i co z tego storczyki wyglądają też zacnie i też chętnie sobie o nich poczytam tylko nie na tym forum Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2012, 17:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2012 23:48 przez vasteq. Powód: Nowe informacje)
Post: #12
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
A ty jeszcze nie ochłonąłeś widzę i nadal coś siedzi ci na sercu. Robilem zdjecia nad wodą, bo przyznaje ze nie potrafiłem robic dobrych zdjec w wodzie. Mocne światło powodowało prześwietlenia, rosliny prezentowaly sie źle, brzydko. Myślałem że mam zły aparat. Pouczylem sie parametrow, pogrzebalem w ustawieniach, przerzuciłem się na manual, zmniejszyłem ekspozycję, kupiłem lustrzankę i teraz robie zdjecia pod woda a ty nadal masz jakieś "ale". Teraz wychodzi na to że to nie moje rośliny? Twarz chcesz moją zobaczyć na zdjęciu, człowieku? Myślę że głowy tam nie zmieszczę. Co jest z tobą nie tak? Wiesz ile jest roślin o których nie słyszeli zwykli akwaryści a które od lat są w obiegu w zagranicznych zbiornikach? Jakbyś się dowiedział ile tego jest to by ci głowa spuchła, a i tak byś powiedział: no tak ale po co to komu, przeciez czy zwykłe rotale są złe i brzydkie?
Ty tego nie rozumiesz i nie zrozumiesz juz nigdy. Więc jesli cie coś boli to najlepiej przemilcz to albo uszanuj i odpuść. Mam znajomych w ukrainie, rosji, którzy się tym pasjonują, wymieniamy się odmianami, dochodzimy nazw. To jest kolekcjonerstwo w znacznych przypadkach, czyste kolekcjonerstwo, dla samego: "bo mam, bo muszę mieć, bo jest tak brzydkie i małe że chce mieć to u siebie". Są różne formy akwarystyki.
Robię portrety roślin, a nie foto mojego zbiornika bo przyznaję nie mam ładnej aranżacji, rośliny już mi bokami wychodzą, nie mam gdzie ich mieścić. Muszę zmienić mieszkanie z większym pokojem żeby zakupic nowe akwaria. Po co komus patrzeć na bałagan jaki mam w zbiorniku? Czy portret roslinny jest zły? Bucephalandry hoduje z powodzeniem od roku, moge o nich wiele powiedziec, sa to nowe rosliny ale bardzo ekspansywnie zdobywają świat. Jak coś chcesz wiedzieć to zapytaj a nie podjudzasz znowu.
I nie mów mi że to nie moje zdjęcia bo normalnie cie zaskarże za niedowiarstwo!! Tongue
Cytat:be śladu glonu
- mam masę glonów, użeram się z nimi, wiec powiedz mi jaki sens jest fotografowac rośliny z glonami? Z tego powodu sporo gatunków nie jest przeze mnie fotografowanych. Aczkolwiek jakbys znal sie na fotografii to bys wiedzial w jaki sposob fotografowac to czego sie nie chce pokazac. Ja tu widzę glony, wiem gdzie są. Na całe szczescie zdjecia tak wyszly ze normalny oglądacz tego nie dostrzeże. Powinienes zaczac wspolpracowac z detektywem Rutkowkim bo naprawde wymyslasz cuda niewidy.

Przykłady tego jak rosnie mozesz znalezc tylko jak zwykle ci sie nie chce:
Oto i masz:
Bucephalandra Pearl Grey przed:
[Obrazek: 7c489da3fd2d1da6.jpg]
i po pol roku
[Obrazek: 402589_240417532716719_182685148489958_5...9902_n.jpg]

Kualakuayan2 przed:
[Obrazek: 680812574b9a79c8.jpg]

i po chyba roku (mozę teraz nie uwierzysz ze to ta sama roslina? Na to juz ci nic nie poradze):
[Obrazek: e423dd94a5111b20.jpg]

[Obrazek: bd55e87d03b1af1f.jpg]

Kedagang przed (przykład źle zrobionego zdjęcia w automacie, prześwietlone, bez barw. Wstyd mi za nie, ale jest):
[Obrazek: 817130406b5f5eee.jpg]
i po kilku miesiacach:
[Obrazek: 8637c34eb2a687da.jpg]

Shine Green przed:
[Obrazek: 49ca6c3829fe4c83.jpg]

i po pol roku:
[Obrazek: 423250_240403696051436_182685148489958_5...0849_n.jpg]

Wayanad przed:
[Obrazek: 11901ebe59b4eabe.jpg]

I po roku widoczne na samym początku.

A ci "naiwni" jak to ich tutaj pięknie zwykłeś obrażać, zawsze wracają po kolejne i myślę że to cie boli najbardziej, czysta poznańska zawiść "centusia". Myśle że nie byli by zachwyceni z tego jak ich określasz.

http://portfotolio.net/62693539@N07
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2012, 18:39
Post: #13
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
(08-03-2012 17:51 )vasteq napisał(a):  ...Robilem zdjecia nad wodą, bo przyznaje ze nie potrafiłem robic dobrych zdjec ...........zmniejszylem ekspozycję, lupiłem lustrzankę i teraz robie zdjecia pod woda a ty nadal masz jakieś ale
Przygotowujesz się do tego jak na konkurs ADY a tu nie o to chodzi. Zrób zdjęcie nawet i komórką tylko żeby z niego było widać że ta roślina faktycznie u ciebie w tym akwarium rośnie . Ja to odbieram ( to już moje osobiste zdanie może nieprawdziwe ale wynikające już chyba z ponad rocznej dyskusji miedzy nami ) że te roślinki masz bardzo krótko i zaraz je sprzedajesz . Jestem przekonany że niektóre mogą zawitać do naszych zbiorników ale na pewno jeśli kupię to te które zobaczę że naprawdę rosną .

(08-03-2012 17:51 )vasteq napisał(a):  .......Wiesz ile jest roślin o których nie słyszeli zwykli akwaryści a które od lat są w obiegu w zagranicznych zbiornikach? Jakbyś się dowiedział ile tego jest to by ci głowa spuchła, a i tak byś powiedział: no tak ale po co to komu, przecież czy zwykłe rotale są złe?
Nie wiem skąd te wnioski nigdzie tego nie twierdziłem a ponieważ przywożę czasami nowinki to wiem jak często można się nabrać choćby dlatego że są to też rośliny nam nie znane których bez jakiejś wiedzy o nich nie da się utrzymać .
(08-03-2012 17:51 )vasteq napisał(a):  ....mam znajomych w ukrainie, rosji, którzy się tym pasjonują, wymieniamy się odmianami, dochodzimy nazw. To jest kolekcjonerstwo w znacznych przypadkach, czyste kolekcjonerstwo, dla samego: "bo mam, bo muszę mieć".
[/quote]
No widzisz i tu wracamy do początku jest jakieś tajne grono akwarystów wymieniające się wiedza i roślinami może nawet potrafiący robić zdjęcia którzy patrzą na te swoje trofea zdobywają wiedzę na ich temat i ???? z tej tajemnicy możesz ujawnić tylko zdjęcie otrzymanej przesyłki teraz już włożone do wody i że wolno rośnie więc domyślnie trudna w utrzymaniu Smile
(08-03-2012 17:51 )vasteq napisał(a):  .....Czy portret roslinny jest zły?
To tak jakbym oglądał mecz piłki nożnej z kamery zamontowanej na głowie zawodnika mniej więcej Smile
(08-03-2012 17:51 )vasteq napisał(a):  ....Bucephalandry hoduje z powodzeniem od roku, moge o nich wiele powiedziec, sa to nowe rosliny ale bardzo ekspansywnie zdobywają świat.
No i właśnie o to chodzi zrób choć na początek reportaż z hodowli choć jednej odmiany (może być tej najprostszej ) rośliny którą masz w swojej kolekcji . Podziel się spostrzeżeniami na jej temat wiedzą zdobytą w gronie kolekcjonerów a wywołasz tym na pewno duże zainteresowanie . Dopisz do swoich zdobyczy choć parę zdań własnych spostrzeżeń bo przecież takie pewnie masz Smile .
Już kiedyś ci proponowałem że jak sprzedajesz te rośliny to pewnie masz jakiś akwarystów którzy kupują od ciebie już nie pierwszy raz . Może oni maja lepszy sprzęt a i akwaria godne pokazania i mają już jakieś własne spostrzeżenia i podzielą się nimi na naszym forum a może już gdzieś na innych to zrobili
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2012, 19:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-03-2012 01:30 przez vasteq. Powód: Nowe informacje)
Post: #14
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
Cytat:Zrób zdjęcie nawet i komórką tylko żeby z niego było widać że ta roślina faktycznie u ciebie w tym akwarium rośnie
A czy po tych zdjeciach jestes w stanie stwierdzic ze roslina nie rosnie pod wodą tylko została wychodowana na sterydach w paludarium?? Co cię utwierdza w tym? Po czym to poznajesz? Rentgen w oczach? Jestem zwolennikiem umieszczani roslin na kamieniach korzeniach, tylko takie mam rosliny. Jedyna roslina ktora zakorzenila mi sie w podlozu to Eriocaulon/ Pozatym nie mam żadnych, ale to żadnych rosnących w podłożu. Zaletą jest to że można latwiej robic porzadki w akwaium, mozna zmieniac kompozycje kiedy sie chce, i latwiej jest dbac o rosliny i je przycinać.

Fakt musze uzupełnic informacje odnosnie bucephalandr, i roznic pomiedzy emersami i submersami, jak sie zachowujaw dobrze nawożonym akwarium, co przyspiesza ich wzrost i kiedy zakwitają, ale czy to jest powod do oskarżeń i oszustwa?
Cytat:Nie wiem skąd te wnioski nigdzie tego nie twierdziłem a ponieważ przywożę czasami nowinki to wiem jak często można się nabrać choćby dlatego że są to też rośliny nam nie znane których bez jakiejś wiedzy o nich nie da się utrzymać .
No właśnie, dlaczego więc ja miałbym kogoś oszukiwać jeśli wiem że dostane za to komentarz na allegro? Czy uważasz że ktoś kto wydał nie małą kasę, jak to określasz, postawił by pozytywa za jakieś barachło? Jestem cały czas pod kontrolą i oceną innych, więc nie mogę sobie pozwolić na oszustwa o jakich się słyszy. Na tym forum już nawet nie zamieszczam żadnych ogłoszeń żeby ustrzec co niektórych tutaj panujących, przed pęknięciem żyłki na spoconym od złości (czy może zawiści, nie wiem jak to określić) czole. Jak już coś sprzedaję to tylko na allegro. A większość z tego co fotografuje nie zawszę oferuje w sprzedaży, ale widzę ze samo pokazywanie zdjęć już jest rozumiane jako handel.

Cytat:Zrób zdjęcie nawet i komórką tylko żeby z niego było widać że ta roślina faktycznie u ciebie w tym akwarium rośnie
Mój wydobyty ostatnimi czasy (po zakupie lustrzanki) zmysł estetyczny nie pozwolił by mi na to. Fotografia akwarium to trudniejsze zadanie niestety. O wiele jest łatwiej pstrykać portrety. Trzeba mieć ładną kompozycję (tego nie mam, mam bałagan w akwarium), czystość (tego też nie mam, muszę kombinować odpowiednimi ustawieniami roślin), i brak glonów (glonami mógłbym wykarmić stado molinezji. Na szczescie zostały juz tylko miekkie. Czasami muszę odmiawiać sprzedaży z powodu nadmiernego zaglonienia np. mchów). Raz miałem porządek. Po zakupie kolejnych kilkudziesięciu odmian bucephalandr wszystko się zawaliło. Póki nie znajdę miejsca na jedno duże akwarium to się to nie zmieni. Dlatego chwilowo mogę sobie pozwolić jedynie na portrety. co jednych inspiruje, drugich drażni.

Cytat:vasteq napisał(a):
.....Czy portret roslinny jest zły?
To tak jakbym oglądał mecz piłki nożnej z kamery zamontowanej na głowie zawodnika mniej więcej
Czyli co, wszystkie bazy roślin na których jest cyknięta jedna fotka z jedną wyeksponowaną rośliną można do kosza włożyć? Zobacz ile takich jest. Jak miałbym sfotografować na przykład Microsoria, które wszystkie mają ten sam kolor, pokrętne kształty zlewające się w jedną kupę? Próbowałem, wychodzi na razie bez sensu. Moje zdjęcia z rośliną w ręku wyciągniętą poza akwarium zapoczątkował mój pierwszy kontakt z włochem, którego zdjęcia można zobaczyć tutaj:
http://www.rareaquaticplants.com/

A to mój crepidomanes którego mu wysłałem też jakiś rok temu na wymianę:

http://www.rareaquaticplants.com/index.p...Itemid=186

Jest też nawet fotka z moją siatką na której mu go wysłałem. Zdjęcie u mnie (porcja po prawo):
[Obrazek: 556da37b656deafa.jpg]

A tu ta sama porcja już w akwarium włocha (czy właściwie w ręce, no tak ale teraz to ona nie rośnie w akwarium, więc pewnie jakiś bubel to musi być):
http://www.rareaquaticplants.com/index.p...Itemid=186

Cytat:No i właśnie o to chodzi zrób choć na początek reportaż z hodowli choć jednej odmiany (może być tej najprostszej ) rośliny którą masz w swojej kolekcji . Podziel się spostrzeżeniami na jej temat wiedzą zdobytą w gronie kolekcjonerów a wywołasz tym na pewno duże zainteresowanie . Dopisz do swoich zdobyczy choć parę zdań własnych spostrzeżeń bo przecież takie pewnie masz
Jest coś takiego na przykładzie bucephalandr, musisz poszukać.

http://portfotolio.net/62693539@N07
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2012, 23:02
Post: #15
RE: Hymenophyllaceae sp. Wayanad
vasteq, to że nie masz super aranżacji, to nie ma znaczenia, chodzi tylko o to żeby zobaczyć jak wygląda ta roślina z miejsca obserwatora a nie z miejsca neonka pływającego w akwarium.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości