Odpowiedz 
25l jakie roslinki?
30-10-2011, 18:26
Post: #1
25l jakie roslinki?
Witam, jak w temacie, chce zrobic 25l holendra, rzućcie jakies nazwy roslin na tylny, środkowy, i przedni plan.

Zależy mi na roślinach które nie rosną wysoko, bo wysokość akwa to 25cm.

Światło, 2x 8W T5 Philips 765.
Butla CO2.
Pozdrawiam.

Akwarystyka to głębia wiedzy..Clap

i choroba...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-10-2011, 18:29
Post: #2
RE: 25l jakie roslinki?
holender i rośliny które nie rosną wysoko to tak ciężko, przede wszystkim trzeba mieć coś czerwonego, a czerwone rosliny to raczej wysokie łodygowce.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-10-2011, 20:58
Post: #3
RE: 25l jakie roslinki?
no w sumie nie mam pojecia jak mam ogarnąć 25litrow jakoś w 112 l miałem więcej miejsca do dyspozycji.

Zapytam czy te światełko które mam starczy? bo chciałbym dołożyć jeszcze jedną 8Watową świetlóweczkę czyli w sumie byłoby 3x 8W philips o barwie 765, bo niestety 865 ciężko dostać. A nie chciałbym zmieniać na inny rodzaj oświetlenia.

Mam 200zł, kwestia kupienia statecznika wraz z oprawkami, mocownikami w szczepankowie, to wyniesie około 50zł.

Now kwestia właśnie roślin bo nie bardzo wiem jak to urządzić, żeby to miało ręce i nogi, a nie naje*ał pies...

Rośliny widziałem ostatnio w panoramie, tam chyba ich główna sprzedaż to roślinki, bo mają naprawde niezły osprzęt do nich.

Narazie w moim baniaku mam gałęzatkę, i limnophile(jeszcze nie rozrośniętą), kurcze problem w tym, że roślinki na tylnym planie rosną szybko.... hm... nie wiem...

rzucajcie mi jakieś pomysły co z tym zrobić, może mi coś przyjdzie do głowy i coś posklejam Wink

Pozdrówki Smile

Akwarystyka to głębia wiedzy..Clap

i choroba...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-10-2011, 21:45
Post: #4
RE: 25l jakie roslinki?
Generalnie zakup roślin to możesz ograniczyć do Słonia na głównej, Panoramy, sklepu na os. Przyjaźni w reszcie sklepów jest roslinny dramat. Obawiam się niestety że po za Eleocharisem to nie dostaniesz nic co nadaje się do małego zbiornika, no może rotala Valichi jest do kupienia w panoramie. Jeśli chcesz na prwdę roślinne akwarium to polecam Iwagumi, bo znacznie mniejszy problem będzie z wielkością roślin i ich doborem. Jak byś chciał tanio trochę łupków tworzących gotową aranżację do takiego zbiornika to daj znać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-10-2011, 23:19
Post: #5
RE: 25l jakie roslinki?
Do: maslo_82

Hm.... kurde te Iwagumi, jakos mnie nie przekonuje, sorry ze nie pisze polskich znakow ale jestem na angielskim systemie.
Co do Iwagumi kurcze, jakos nie jestem przekonany, wiem ze w Panoramie sa dobre roslinki, ale kurde cholernie drogie... to mnie zbija z powierzchni zapalu....


Do: Mystik
Cytat:A co masz zamiar na dno położyć?

Na dnie mam zwykly czarny bazalt, zbiornik mam zalany obecnie ale troche goly bo nie mam pomyslu jak sie do tego zabrac. Z gory uprzedzam, ze firmowego podloza raczej nie kupie bo nie mam na to tyle kasy.(choc to male akwarium, ale ostatnio jak zobaczylem cene podloza to sie przerazilem, po za tym mam nawozy wlasne kupione w ogrodniczym i powinno to wystarczyc).

Akwarystyka to głębia wiedzy..Clap

i choroba...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-10-2011, 23:31
Post: #6
RE: 25l jakie roslinki?
Nie przesadzajmy, jeśli roślinyc w hurcie średnio po 8 zł , to w sklepie nie mogą kosztować 10zł, Panorama ma całkiem dobrą cenę, Słoń ma lepszą cenę, tam też dostaniesz dużego heńka.

A w tym zbiorniku ma być jakieś CO2 ?? Bo jak nie to od razu wiele gatunków roślin, odpada.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-10-2011, 23:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2011 23:33 przez pits1988.)
Post: #7
RE: 25l jakie roslinki?
Dodam jeszcze nawozy jakie posiadam, chociaz wiem, ze wam moze to wiele nie powie, ale umieszcze je:

Nawoz Mikroelementowy sklad:

Bor (B) 1,2 %
Kobalt(Co) 0,05 %
Miedź (Cu) 0,7 %
Żelazo(Fe) 6,0 %
Mangan (Mn) 4,0 %
Molibden (Mn) 0,2 %
Cynk (Zn) 1,0 %
Wszystkie składniki są całkowicie rozpuszczalne w wodzie. Miedź, żelazo, mangan i cynk schelatowane przez EDTA i DTPA.

Nawoz KNO3 kupiony w ogrodniczym, w bialym proszku.

Jesli chodzi o fosfor, to uzywam FOSTAR intermagu, tyle tylko ze nie bardzo wiem jak go dawkowac...
Tak butla CO2 jest, specjalnie na nia odkladalem Smile Gdybym butli nie mial, nie rzucilbym sie na holendra Smile

Akwarystyka to głębia wiedzy..Clap

i choroba...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-10-2011, 14:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-10-2011 14:54 przez czarex.)
Post: #8
RE: 25l jakie roslinki?
poszukaj, co ludzie trzymaja w tak małych akwa - jedni same mchy, inni jeszcze wątrobowce (wglębka, pistia) czy susswasertang, który wątrobowcem nie jest Tongue
+ mniejsze kryptokoryny, heniek duży i maly, micranthemum
pogostemon helferi lub jakieś trawki, np. eleocharis jak Kolega Maslo Wink czy inne - u mnie np. saggitaria
z niewysokich czerwonych rotalę i tyle
ja mam 18l i jeszcze hygrofile dyformis, która mi się ładnie płoży po akwa a nie idzie w górę i tyle ;0
i pamiętaj, że holender to nie tylko zielsko, ale cała koncpcja i każdy powinien sam dojść do swojej Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-10-2011, 17:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-10-2011 17:51 przez pits1988.)
Post: #9
RE: 25l jakie roslinki?
Ojojojojo, to żeście mi teraz dali Wink Dzięki za rady, postaram się coś posklejać Wink
No dobra ale jak już jestem to nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Jak już zakupię, kilka rodzajów roślin, to jak mam ustawić optymalny przepływ wody przez filtr, tak aby nie powodował on pralki, ale jednocześnie żeby efektywnie bylo rozpuszczone CO2? a zarazem też żeby rośliny radziły sobie z prądem wody?

Akwarystyka to głębia wiedzy..Clap

i choroba...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-11-2011, 02:43
Post: #10
RE: 25l jakie roslinki?
Różne są metody ja spowalniam deszczownią z dużymi dziurami kolega masło stosuje szklane rozszerzające się wylewki które można było zobaczyć na targach można zrobić deszczownie pionowo w narożnik akwarium o który woda się rozbija i również spowalnia to tak na szybko Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-11-2011, 13:07
Post: #11
RE: 25l jakie roslinki?
No dobra, to z tym jakos sobie poradze. Teraz chcialem zapytac odnosnie wody.

Przy tym malym litrazu chcialbym sprobowac zmiekczyc wode, mam tutaj na mysli wode RO ale bez zakladania filtra RO w domu.

Chodzi mi mniej wiecej, o to zeby np. kupic w praktikerze czy to w castoramie taki zmiekczacz do wody(taki plastikowy filtr z niebieska nakretka), i zawartosc w nim wsypac to filtra w akwarium?

Co myslicie o takim rozwiazaniu? czy takie cos by wypalilo, i jesli tak, to na jak dlugo by taki zmiekczacz wystarczyl?

Akwarystyka to głębia wiedzy..Clap

i choroba...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-11-2011, 13:24
Post: #12
RE: 25l jakie roslinki?
Nie lepiej kupić w Lupusie baniaki z RO (10l 3 zł + 6 zł kaucja) , do 25l się świetnie zdadzą .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-11-2011, 13:47
Post: #13
RE: 25l jakie roslinki?
Bardzo źle kombinujesz pits. Takie filtry to albo tylko węgiel aktywny albo wymieniacze jonowe . Jedne i drugie wyłapują z wody każdy coś innego ale to nie znika tylko pozostaje w filtrze . Czystsza jest tylko woda wypływająca . Jeśli chcesz zatem wrzucić zawartość filtra do akwa to tylko zaszkodzi i nic nie da .
Na taki zbiornik pomysł Szymona to optymalne rozwiązanie Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-11-2011, 14:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-11-2011 14:51 przez pits1988.)
Post: #14
RE: 25l jakie roslinki?
Ale zalozmy ze kupilbym taki filtr narurowy z wkladem, ktory zmiekcza wode, moglbym zrobic tak ze dokupuje do tego jakis cyrkulator, weze, i ten wklad ktory zmiekcza wode, troche go ujac, i zostawic np. 1/4 pojemnosci tego filtra, a zas w miejsce ujetego wkladu dac np. wate perlonowa.

Taki filtr pelnilby kilka funkcji jednoczesnie, troche zmiekczylby wode i zbieral syfek, bylby takze siedliskiem dla bakterii.

Kiedy wklad na dnie filtra by sie zuzyl, to wymieniam go na ten, ktory, ujalem.

Problem pojawilby sie taki, ze gdyby mi sie skonczyl wklad, to musialbym sie rozejrzec z samym wkladem zmiekczajacym wode, ale juz bez filtra narurowego.


Troche kombinacji moze i jest, ale niestety nie posiadam az takiej wiedzy, bym mogl kupic RO i podlaczyc, bo tego nie umiem, nie wiem jak to sie robi, a kiedys patrzylem na instrukcje obslugi, to zrezygnowalem z kupna, i ide dalej piechota przez zycie.

Po za tym ja nie orientuje sie tez w tym jak to polaczyc z prysnicem, i czy to tylko sie podlacza na czas podmiany wody czy na stale, bo jesli na stale to nie moge sobie na takie cos pozwolic bo nie mam miejsca...

__________________________________________________
Sorka jesli zle mysle. Ale chce sie dowiedziec, bo jakos do tych baniakow na stacji z ta woda jakos przekonania nie mam. Chyba ze jakis RO do 150zl zakupilbym i na czas podmiany wody podlaczylbym do prysnica? jest taka opcja? jesli tak to na ile wystarcza wklady podmieniajac 10% co tydzien wody czyli 2,5l?



http://www.woda.com.pl/index.php?p239,ro...arystyczna - takie cos moglbym kupic?
i podlaczyc to pod prysnic na czas podmiany?

czy lepiej byloby zakupic cos takiego: http://www.woda.com.pl/index.php?p926,ak...-szlam-itp ?

Akwarystyka to głębia wiedzy..Clap

i choroba...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-11-2011, 14:57
Post: #15
RE: 25l jakie roslinki?
Lepiej kupic RO . Sposób instalacji podobny a cena nie wiele większa
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości