Odpowiedz 
32 litry
02-06-2011, 11:03
Post: #1
32 litry
pokaże moje szkło licząc na Wasze cenne rady. Rozpisałam się trochę bo problemów mam sporo ;)
Mam problem z zielonym osadem na szybach i kamieniach, osad nie czyszczony na kamieniach i przy żwirze ostatnio zaczął brązowieć. No i po ostatniej podmiance woda zmętniała - pierwotniaki chyba, podobno to najlepiej przeczekać...:/ nie wiem czy dobrze ale ok łyżkę soli dodałam, może dziś jest ciut mniej paprochów.
Akwa ma może z miesiąc od zasiedlenia.
32x32x32, liczę że faktycznie jest około 25l wody
Woda pół na pól RO i kran (stare RO, ale trzyma TWO 0) ok 30-40% na tydzień
filtr jak widać - gąbka+mała kaskada
lampa 26W 8h
codziennie EC 1 ml
krewetki RC (piekne czerwone od Szymona i wersji "dzikiej" ze sklepu...)
12 sztuk Boraras brigittae

nawozy - zrobiłam miesznke soli wg kalkulatora, ale coś jest nie tak w proporcjach albo w ilości, bo po pierwsze zielony glon, po drugie kilka "pierzastych" roślinek - kabomba i rogatek - prawie w ogóle nie rosną i są blade. Docelowo chyba w tym miejscu będzie ściana mchu, ale musze poczekać aż się mech rozrośnie. Rozrasta się na kawałkach kokosa które roboczo stoją na kamieniach więc aranżacji proszę nawet nie komentować ;)
co do nawozów to proporcje miałam takie, mniej więcej:
Azotan Potasu (KNO3) 27,0
Fosforan Potasu (KH2PO4) 3,8
Siarczan Magnezu (MgSO4x7H2O) 30,0
“Mikro” INTERMAG 25,0
w g na pół litra makro i mikro osobno
generalnie lałam tego na początku 5ml na tydzień, teraz 2 ml - czyli wydaje mi się że zdecydowanie mniej niz zaleca "klasyczne" EI, ale roślinek mało i w sumie takie niewymagające raczej - niby. Tyle ze zależy mi żeby te mchy rosły i zarosły akwa jak najszybciej. Część kamieni dzisiaj podczyściłam, ale na jednym dużym widać ten nieciekawy brązowy nalot....jak był zielony (przy 5ml nawozu/tydz) to pięknie bąblował...mchy (tajwan) wtedy też bablowały, a rogatek był jakby bardziej zielony, tyle ze bablujące glony to nie to o co mi chodziło.

Ile lać EC żeby nie podtruć lokatorów? (a mam carbo aquaartu z pompką więc dawkowanie skokowo co 1 ml)
dorzucić do makro Siarczan Potasu (K2SO4)?
i czy jest w ogóle sens myśleć o zakupie butli dla takiego zbiorniczka z mchami przede wszystkim?

pierwsze dwa zdjęcia od strony "reprezentacyjnej", trzecie od kuchni.
na pierwszym zdjęciu na drugim planie między kamieniami jest taka mała jasno zielona roślinka którą przyniosłam ze spotkania, ale nie wiem co to jest, może ktoś poznaje mimo że słabo ją widać? w sumie też jakaś taka blada się zrobiła...

zastanawiam sie jeszcze- bo ten mój chiński filtr ma coś jakby skimer - przydało by sie zeby zbierać syfy z powierzchni, ale nie montuję bo wydaje mi się że dla krewetek to by nie było bezpieczne, ale może nie ma zagrożenia?
z góry za pomoc dziękuję :)

[Obrazek: IMG_0271.JPG] [Obrazek: IMG_0269.JPG][Obrazek: IMG_0264.JPG]

kasia
32 litry, mchy, kamienie, krewety RC, Mosquito Rasboras i helenki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-06-2011, 16:55
Post: #2
RE: 32 litry
Mi się kosteczka bardzo podoba ,ja osobiście wolę dawać 100% RO + mineralizator ( http://www.akwanawozy.com.pl/kat/4/mineralizatory.html tu masz za grosze ) nie ufam Poznańskiej wodzie a w tym 50% to może być wszystko, zimą słyszałem że dają jakąś chemię żeby woda tak szybko w rurach nie zamarzała :/ , kas_b wydaję mi się że jak dla meszków to nie potrzeba takiego nawożenia , do tego bez Co2 masz chyba za dużo światełka ponad 1w/l , a EC to nie Co2 niestety , spokojnie możesz dać 2x dawkę EC jak co , ja bym dał z castoramy świetlówkę philips 14w 6500k +
JBL Nano-Ferropol 24 MOSS - Nawóz dla mchów
http://www.akwarystyczny24.pl/nanoferrop...p-975.html
(kolega w mcharium używa i jest zadowolony) + EC 2x dawkę , i powinno być si kalafo Wink .

Ja teraz też zakładam baniak typowo z mchami ( 11 gatunków ) i microsorium mini , microsorium thin leaves ,Bolbitis heudelotii compact ,Bolbitis heudelotii , minipelie ,anibusy ,( szukam jeszcze szczepki Microsorium pteropus Narrow ) te roślinki idealnie nadają się do balansu z machami , jak co za jakiś czas jak się rozrosną mogę ci odstąpić szczepki

Pozdro

Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym i kolejnych.
Moja kostka 42l http://img413.imageshack.us/gal.php?g=pic00131.jpg
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-06-2011, 20:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-06-2011 20:25 przez SzymonPieta97.)
Post: #3
RE: 32 litry
Mogłabyś pokazać zbliżenia mieszkańców ?? Jeśli zależy Tobie na jeszcze lepszej czerwieni możesz zastosować karmę dla paletek Asta-Tabin sam karmię i efekty widać ( lepiej kupić te w postaci tabletek ), ale oczywiście jest to luźna propozycja a nie żaden mus . Mam jeszcze pytanie te kamulce to jakieś wypasione Ady czy zwykłe ??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-06-2011, 01:20
Post: #4
RE: 32 litry
A po co takie nawożenie w krewetkarium? Przecież nie masz tam żadnej roślinności trudnej. Imho Twoje problemy biorą się trochę z przedobrzenia, w tak małym zbiorniku przy tak dużej ingerencji trudno o oczekiwaną stabilność. Co innego holender w dużym litrażu a co innego pudełko dla robali. Próbujesz otrzymać "samoobsługowe niezmieniające się sterylne środowisko laboratoryjne zawsze gotowe na wystawę" a nie do końca chyba tutaj o to chodzi. Dla kontrastu historia własna - w moich krewetkariach nie nawożę niczym, mchy wszelakie rosną pięknie że aż miło sie patrzy a cały trik polega na tym że leje 100% odstanego kranowitu i daje naturze popracować... może też warto? Wink

p.s. Po mojemu krewetkarium akurat powinna być jedna ścianka zarośnięta glonem dla dobra mieszkańców i jest absolutnie pożądane zjawisko, a to że trzeba pozostałe czasem przejechać czyścikiem to kilka sekund przy okazji podmianki można poświecić Wink

p.s.2 A zbiorniczek wygląda wypas, gratulować Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-06-2011, 01:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2012 23:02 przez DUANDR.)
Post: #5
RE: 32 litry
(03-06-2011 01:20 )Biter napisał(a):  A po co takie nawożenie w krewetkarium? Przecież nie masz tam żadnej roślinności trudnej. Imho Twoje problemy biorą się trochę z przedobrzenia, w tak małym zbiorniku przy tak dużej ingerencji trudno o oczekiwaną stabilność. Co innego holender w dużym litrażu a co innego pudełko dla robali. Próbujesz otrzymać "samoobsługowe niezmieniające się sterylne środowisko laboratoryjne zawsze gotowe na wystawę" a nie do końca chyba tutaj o to chodzi. Dla kontrastu historia własna - w moich krewetkariach nie nawożę niczym, mchy wszelakie rosną pięknie że aż miło sie patrzy a cały trik polega na tym że leje 100% odstanego kranowitu i daje naturze popracować... może też warto? Wink
moje doświadczenia wskazują że z "natury" wynika plaga krasnorostów na zmianę z plaga zielonych nitek - tak wyglądało moje poprzednie112 l Wink
stąd faktycznie jest ryzyko że tym razem przedobrze w drugą stronę Wink ale wydaje mi się że dawki nawozów leję malutkie w porównaniu do holendrów.
to co piszesz, że wystarczy odstany kranowit - przemyślę, być może wypróbuję Wink

(03-06-2011 01:20 )Biter napisał(a):  p.s. Po mojemu krewetkarium akurat powinna być jedna ścianka zarośnięta glonem dla dobra mieszkańców i jest absolutnie pożądane zjawisko, a to że trzeba pozostałe czasem przejechać czyścikiem to kilka sekund przy okazji podmianki można poświecić Wink
jedna ścianka z glonem to stan idealny do którego dążę Wink

(03-06-2011 01:20 )Biter napisał(a):  p.s.2 A zbiorniczek wygląda wypas, gratulować Smile
dzięki, nawet jak jest trochę glona to i tak sama radość taki zbiorniczek



(02-06-2011 16:55 )szutakabra napisał(a):  Mi się kosteczka bardzo podoba ,ja osobiście wolę dawać 100% RO + mineralizator ( http://www.akwanawozy.com.pl/kat/4/mineralizatory.html tu masz za grosze ) nie ufam Poznańskiej wodzie a w tym 50% to może być wszystko, zimą słyszałem że dają jakąś chemię żeby woda tak szybko w rurach nie zamarzała :/
dzięki
z wodą - niestety może się zgadzać, ja mam wrażenie że kranówa się czasem pieni
(02-06-2011 16:55 )szutakabra napisał(a):  kas_b wydaję mi się że jak dla meszków to nie potrzeba takiego nawożenia , do tego bez Co2 masz chyba za dużo światełka ponad 1w/l , a EC to nie Co2 niestety , spokojnie możesz dać 2x dawkę EC jak co , ja bym dał z castoramy świetlówkę philips 14w 6500k +
JBL Nano-Ferropol 24 MOSS - Nawóz dla mchów
http://www.akwarystyczny24.pl/nanoferrop...p-975.html
(kolega w mcharium używa i jest zadowolony) + EC 2x dawkę , i powinno być si kalafo Wink
światło to chyba zazwyczaj ludzie na pojemność brutto przeliczają?
U mnie na brutto wychodzi 0,8W/l, na zdjęciach tego nie widać ale przykrywam szybą bo się kurzy mocno, więc np odbicie tez jest większe - na pewno nie ma za dużo światła Wink Czasowo miałam lampe 13W, potem 18W zwykły kompakt w biurowej oprawie i było ciemno.

a co do nawozów - to może któregoś dnia się zniechęcę do mieszania i kupię gotowca (znowu, bo niedawno wszystko wydałam), na razie ciągle wierze że gotowce nie oferują niczego ponad to co można sobie w domu namieszać Wink tylko szukam info jak recepturę poprawić Wink

nad butlą się zastanawiam....Wydaje mi się, że są przypadki pięknych zbiorników wyłącznie na EC - nie wiem czy dobrze zapamiętałam że Alarm swoje krewetkarium wyłącznie na EC bez butli co2 prowadzi? Więc jeśli faktycznie się da z takim efektem to może instalację CO2 sobie odpuszczę.


(02-06-2011 16:55 )szutakabra napisał(a):  Ja teraz też zakładam baniak typowo z mchami ( 11 gatunków ) i microsorium mini , microsorium thin leaves ,Bolbitis heudelotii compact ,Bolbitis heudelotii , minipelie ,anibusy ,( szukam jeszcze szczepki Microsorium pteropus Narrow ) te roślinki idealnie nadają się do balansu z machami , jak co za jakiś czas jak się rozrosną mogę ci odstąpić szczepki
zdjęcia będą bardzo mile widziane.
ja niestety jakoś nad specyfikacją roślin nie panuję, kilka mchów kupiłam, kilka przyniosłam ze spotkania w Malcie. Wsadzam, jak rośnie to zostaje, jak marnieje to wylatuje, takie litanie nazw łacińskich i fachowych podziwiam z daleka Wink



(02-06-2011 20:23 )SzymonPieta97 napisał(a):  Mogłabyś pokazać zbliżenia mieszkańców ?? Jeśli zależy Tobie na jeszcze lepszej czerwieni możesz zastosować karmę dla paletek Asta-Tabin sam karmię i efekty widać ( lepiej kupić te w postaci tabletek ), ale oczywiście jest to luźna propozycja a nie żaden mus . Mam jeszcze pytanie te kamulce to jakieś wypasione Ady czy zwykłe ??
Spróbuję zrobić jakieś ostre zdjęcie.
Te krewetki od Ciebie bardzo ładnie się wybarwiły - jak na moje oczekiwanie w każdym razie Smile Niektóre są trochę bardziej czerwone, inne mniej, ale są zdecydowanie bardziej czerwone niż przezroczyste.Te kilka "dzikich" niestety raczej można opisać jak przezroczyste z czerwonymi kropkami. Samce prawie zupełnie są bez koloru, samica ma zielone siodełko. Następne pokolenie pewnie niestety się uśredni.
(02-06-2011 20:07 )były forumowicz napisał(a):  Wygląd ładny, aczkolwiek nawożenie to już nie moja bajka, wolę bajora mniej wypasione, ale naturalne Thumbup
Smile ja też zdecydowanie wolę naturalne bajora, ale 32 litry to trochę za mało żeby można było prawdziwym bajorem się cieszyć Wink
(02-06-2011 20:23 )SzymonPieta97 napisał(a):  Mam jeszcze pytanie te kamulce to jakieś wypasione Ady czy zwykłe ??
kamulce pod nazwą "minikrajobraz" kupiłam na allegro. Cena średnia, zdecydowanie mniej niż ADA, ale jednak kupa kasy jak na kamulce. No i sprzedawca zdjęć żadnych nie udostępniał, więc zakup w ciemno.

kasia
32 litry, mchy, kamienie, krewety RC, Mosquito Rasboras i helenki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-06-2011, 10:04
Post: #6
RE: 32 litry
kas_b nie wiedziałem że masz szybę na baniaczku , skoro tak ,to tak jak piszesz światełko odbija , sama widzisz najlepiej jak jest jasno w real, dla mchów wystarczy samo EC nie potrzeba Co2 ( u mnie mchy rosną bardzo ładnie na działce w plastikowych kubełkach na parapecie Smile bez lamp , nawożenia i Co2 ^^ ) , w poniedziałek pyknę fotki mojego krewetko/mcharium , co do gatunków mchów to też włożyłem do baniaka na test jakie się utrzymają, a potem dopiero zrobię finalną aranżacje .
Mierzyłaś kiedyś , albo posiadasz może jakieś testy na No3,Po4 ,Kh,Gh,Ph ?
Pozdro

Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym i kolejnych.
Moja kostka 42l http://img413.imageshack.us/gal.php?g=pic00131.jpg
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-06-2011, 17:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-06-2011 23:36 przez kas_b.)
Post: #7
RE: 32 litry
(03-06-2011 10:04 )szutakabra napisał(a):  Mierzyłaś kiedyś , albo posiadasz może jakieś testy na No3,Po4 ,Kh,Gh,Ph ?
Pozdro
Kh,Gh,Ph mam i muszę sprawdzić. NO3 kiedyś ( za czasów 112l) miałam ale wywaliłam bo nigdy nic nie pokazywał :>
Szymon, dzisiaj przesiedziałam kilka godzin polując na "mieszkańców" ;) polowanie mnie wciągnęło i było owocne ;)
zdjęcia wrzuciłam w picase:
https://picasaweb.google.com/kas.ark/32?...directlink
na pierwszych dwóch razbory - ciekawostka one najchętniej jedzą pokarm hikari dla krewetek - jak się wrzuci te małe tabletki od razu wszystkie przy "talerzyku" robią zbiórkę, no i widać jak przeczesują okolice dna w poszukiwaniu jedzenia, małym krewetom nie daje wielkich szans niestety...
Potem zdjęcie samicy w wersji "dzikiej", kolejne z samicą chyba najładniej wybarwioną - ma czerwone nóżki ;)
potem domniemane samce - nie jestem pewna. Te "dzikie" to są chyba bardzo blade jak na RC? a te czerwone ( ostatnie zdjęcia) to nie jestem pewna czy to samce czy niewyrośnięte samice?

kasia
32 litry, mchy, kamienie, krewety RC, Mosquito Rasboras i helenki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-06-2011, 15:55
Post: #8
RE: 32 litry
kas_b i jak tam kosteczka się trzyma ? , wszystko ok ?
pozdro

Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym i kolejnych.
Moja kostka 42l http://img413.imageshack.us/gal.php?g=pic00131.jpg
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-06-2011, 19:05
Post: #9
RE: 32 litry
Strasznie się mnoży ilość krewetkariów na forum (jestem w szoku niczym krewetki w baniaczkach).
Akwa bardzo przyjemne dla oka, glony to normalka (bez nich nic przy akwa by się nie robiło i było by nudno hehe).

"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

Aktualne:
43l - Nature - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8335
43l - Nature 2 - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8865
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-06-2011, 22:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-06-2011 22:17 przez kas_b.)
Post: #10
RE: 32 litry
(27-06-2011 15:55 )szutakabra napisał(a):  kas_b i jak tam kosteczka się trzyma ? , wszystko ok ?
pozdro
a dzięki chyba się trzyma, jedyna plaga jaka spadła na baniak to plaga małych krewetek ;) rasbory jednak nie wyglądają na zainteresowane krewetkami - a może już się przejadły, ciężko stwierdzić ;)
kabombe i rogatka wywaliłam, bo nie rosły, ale mchy rosną dosyć ładnie, choć niektóre strasznie wolno - ale to chyba od gatunku zależy - flame i christmas np (ale wypuścił za to pełno "dzwoneczków"...) muszę jakoś mech po tylnej ścianie puścić, ale nie mogę się wybrać na stosowne zakupy ;) (siatka, korzeń, jeszcze nie wiem)
Sole/mikro daje w śladowej ilości 1ml przy podmiance- co powoduje dwudniowy wzmożony przyrost zielonego nalotu - no ale przynajmniej krewety mają bufet. Proporcje pewnie nie są idealne, ale kalkulatory są na tyle skomplikowane, że jak je raz rozgryzłam, a po rozgryzieniu natychmiast zapominam, to jedno wiem, że nie chce mi się ponownie przez temat przedzierać ;)


(27-06-2011 19:05 )joke00 napisał(a):  Strasznie się mnoży ilość krewetkariów na forum (jestem w szoku niczym krewetki w baniaczkach).
Akwa bardzo przyjemne dla oka, glony to normalka (bez nich nic przy akwa by się nie robiło i było by nudno hehe).

u mnie krewety to wybór z lenistwa ;) mały baniak=jedno wiadro przy podmiance, a normalne akwarium (112l kiedyś)=duzo za duzo szarpania się co tydzień z wiaderkami ;) a zaawansowane technologie z ciagła podmianą wody na razie są poza moim zasiegiem ;)




kasia
32 litry, mchy, kamienie, krewety RC, Mosquito Rasboras i helenki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-06-2011, 07:21
Post: #11
RE: 32 litry
Ja osobiście nie mam nic do kranówy (i tak jakoś trzyma mi akwa parametry, więc przy podmianie (w malawi) podłączam wąż pod kran i się ładnie napełnia, tylko wynoszę ze 3 wiaderka 12l.

"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

Aktualne:
43l - Nature - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8335
43l - Nature 2 - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8865
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 20:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-03-2012 20:43 przez Stiep. Powód: Poprawiona pisownia)
Post: #12
RE: 32 litry
cuda normalnie cudo
zajefajne akwarium
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  182 litry Mizube apofis 4 11,682 07-11-2015 18:51
Ostatni post: apofis
  172 litry z rzerzuchą ;-) Marmota 31 47,597 01-06-2014 19:31
Ostatni post: Marmota



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości