Odpowiedz 
Projekt akwarium roślinne 112l
03-12-2014, 10:38
Post: #1
Projekt akwarium roślinne 112l
Witam serdecznie,

to mój pierwszy post na tym forum, a więc nie linczujcie od razu!!

Od maja tego roku posiadam małe akwarium 30l które zostało kupione córce na urodziny bo koniecznie chciała rybki. Oczywistym faktem było że szybko jej się to znudzi i ja będę musiał zajmować się całością co w sumie było mi trochę na rękę bo zawsze lubiłem wpatrywać się w pływające rybki i miałem swobodę w aranżacji oraz doborze fauny i flory. Niestety akwarium to na starcie już nie spełniało w 100% moich oczekiwań, ponieważ zostało przerybione (dziadek przyniósł od jakiegoś kolegi "znawcy" 2 mieczyki i 2 molinezje - które totalnie nie pasują do tak małego baniaka) dzięki czemu przez cały okres walcze z glonami. Na "szczęście" jeden mieczyk i 2 molinezje po jakimś czasie zdechły co dało trochę odetchnąć innym rybkom które pozostały w baniaku: bojownik, kirysek julii, otosek oraz ten nieszczęsny mieczyk który się ewidentnie męczy, jednak problem powracających glonów pozostał.

Mimo to nie zniechęciło mnie to do dalej idących wniosków i z zamiłowania do akwarystyki pomału zaczyna wchodzić to w pasję, dlatego postanowiłem postawić obok baniaka 30l nowy projekt akwarium tym razem roślinnego z niewielką ilością flory, który wykonam w całości sam tzn. w tym temacie mam zamiar zamieścić pełny projekt budowy wraz z wyceną poszczególnych elementów szafki pod akwarium 800x350mm w kolorze wenge, do tego zostanie zakupione nowe akawarium OW, oraz samodzielnie zaprojektowaną i wykonaną pokrywę wraz z oświetleniem t5/t8 oraz diodami power led (już w oryginalnej pokrywie od 30l przerobiłem z oświetlenia żarówkowego na 2 x T5 po 8W każda oraz 6 diod power led 1W co daje nam 0,73 W/l przy których rośliny świetnie bąbelkują i rosną - gdyby nie te glony).

Już dzisiaj zamieszczę zdjęcia projektu szafki oraz poszczególne etapy skręcania jej do kupy a z biegiem czasu będę temat aktualizował wraz z wykonaniem pokrywy, zakupem poszczególnych podzespołów do akwarium (filtry, grzałki itp) oraz bezpośrednią aranżacją i wystrojem wnętrza akwarium.

I tu licze na Wasze sugestie oraz podpowiedzi co do doboru fauny, żwirku, nawozów i wszystkiego co niezbędne do startu baniaka ROŚLINNEGO z niewielką ilością rybek (napewno bojownik córki, kirysek Juli oraz Otosek zostaną wrzucone do tego baniaka bo mi córa oczy wydrapie jak je gdzieś oddam do tego jakaś ławica małych rybek i wsio).
Aranżację i faunę chciałbym oprzeć o coś takiego:
http://www.akwarium.org/galerie.php?ID_G...DJECIE=282
tzn. bez jakiś korzeni, tylko kilka większych jasnych kamieni wood stone itp obrośnięte niską roślinnością. Chociaż każde sugestie będą mile widziane i wnikliwie rozpatrywane.

Licze na podpowiedzi bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek w formie pełno zdaniowej tj. uzasadniajcie swoje wypowiedzi bo chętnie chłonę wiedzę a wpisy typu "kup eleocharis parvula" na nic mi się nie zdadzą jeśli ktoś nie uzasadni gdzie dać tą roślinę jaka jest w hodowli i jakie jej trzeba zapewnić warunki

Pozdrawiam i zachęcam do śledzenia tego tematu...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Wiadomości w tym wątku
Projekt akwarium roślinne 112l - Matrial - 03-12-2014 10:38

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Photo [420l] roślinne marzenie 140/50/60 czarex 33 59,052 03-03-2016 13:36
Ostatni post: wujek
  roślinne 112l pniewiaki 9 18,550 22-12-2015 18:36
Ostatni post: harek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości