Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka morska (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Wszystko dotyczące akwarystyki morskiej (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? (/showthread.php?tid=9185)

Strony: 1 2


Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - air - 13-03-2016 21:59

Witajcie chcę dowiedzieć się na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki i czy jesteście z nich zadowoleni.
Mój zbiornik ma 63 dni korzystam z soli Instant Ocean, kilka szczepek lpsów. Docelowo lps, miekkie i może proste sps. na razie bez ryb.
po kolejnej podmiance mam takie parametry
Zasolenie: 1.024
PO4: 0
NO3: 5 – 10
kH: 8.6
pH: 7.8
Mg: 1080
Ca: 370
myślę o zastosowaniu innej bogatszej trochę soli.
Jakie są wasze doświadczenia?!


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - edison - 13-03-2016 22:27

Przy moim krótkim doświadczeniu w morskim będę się upierał przy Red Sea.
Dodam że też myślałem że uda się połączyć miękkie i twarde korale ale trzeba wybrać jednak jedną droge.


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - air - 13-03-2016 22:31

(13-03-2016 22:27 )edison napisał(a):  Przy moim krótkim doświadczeniu w morskim będę się upierał przy Red Sea.
Dodam że też myślałem że uda się połączyć miękkie i twarde korale ale trzeba wybrać jednak jedną droge.
Prowadzisz zbiornik od poczatku na red sea, czy testowales tez inne? Ja nastawiam sie na lpsy i moze kilka miekkich.


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - bohen21 - 13-03-2016 22:37

edi zależy jakie twarde i jakie miękkie łączysz. wybór soli zależy od obsady, tobie przy miękkich nie jest potrzebna zbyt bogata sól, przy twardym zbiornku jest inaczej.

ja używam AF reef salt i też jestem zadowolony, korale mają ładne przyrosty i nie mam w zbiorniku większych problemów. planowałem przejśc na sól probiotyczną z AF ale ponoć przy pelletkach moge za mocno wyjałowić zbiornik więc chyba zostane przy tej i zakręce pelletkami, najgorsze jest to że właśnie musze kupić sól i akurat teraz zrodził się ten problem, trzeba będzie zapytać o porade tęższe umysły z nano reefa


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - Patyczak97 - 14-03-2016 01:13

Red sea.
Prawie 2 lata stosowania i kolejny zbiornik też na niej. Nikt mnie nie namówi na coś innego.

Zbiornik ma ledwo ponad 2 miesiące, a Ty znowu coś zmieniasz. Wysadzisz zaraz ten baniak.

Ps. Nie polecam kupować w połowie martwych korali jak ta ancora.

Bohen z tym nano reefem to ostrożnie, bo zauważyłem że Ci co wiedzą to nie powiedzą, a reszta to walka zwolenników z przeciwnikami aquaforestu.


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - air - 14-03-2016 08:32

(14-03-2016 01:13 )Patyczak97 napisał(a):  Red sea.
Prawie 2 lata stosowania i kolejny zbiornik też na niej. Nikt mnie nie namówi na coś innego.

Zbiornik ma ledwo ponad 2 miesiące, a Ty znowu coś zmieniasz. Wysadzisz zaraz ten baniak.

Ps. Nie polecam kupować w połowie martwych korali jak ta ancora.

Patryk uważam, że robię krok w dobrą stronę. Po co mam walić balling jak mogę najpierw spróbować bogatszej soli.
Spokojna głowa akwarium ma szyby pancerne więc wszystko będzie ok, a jak nie będzie to na pewno dam znaćSmile
A co do ancory to uwierz mi, że dla mnie wyglądala normalnie, ja jako świerzak nie zauważam jeszcze delikatnych róznic w wygladzie.


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - maciejk1976 - 14-03-2016 10:45

Ja od samego początku na Aquaforest Reef Salt i jestem zadowolony głównie przy obsadzie LPS i proste SPS.

Bohen a co masz za twarde że kombinujesz z solą i pytanie jakie masz poziomy PO4 i NO3 że chcesz zbijać Smile .


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - bohen21 - 14-03-2016 13:01

ja mam prawie same twardeSmile pocilopore, seriatopore, kilka montipor, milke, hystixa, eupchylie, calustree dwie pavonie. z miękkich tylko troche zoasów i kawałek briareum, no3 i po4 mam na akceptowalnych poziomach ale praktycznie zerowe dla zbiornika byłyby lepsze, szczególnie że doszła blueberry którą trzba karmć, są 4 rybki a dojdzie jeszcze chelmnon (ale o nim to ciiiiiiTongue ) na aiptasie i krewecia debelius bo ponad rok się do niej zbieram

a filtr na pellety już jest, musze tylko zrobić bajpas i zasilić go z obiegówki, co do soli probiotycznej to Wojtek z aquanature mnie zachęca bo on używa i jest bardzo zadowolony, ale ja nie chce też przejałowić zbiornika bo wiele osób sobie w ten sposób wysadziło akwaria


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - maciejk1976 - 14-03-2016 13:56

Mnie też ostatnio namawiał na probiotyczną Smile Mam debeliusa i praktycznie cały czas schowana siedzi.

Co masz na myśli mówiąc akceptowalne poziomy? Ja mam PO4 - 0,02 a NO3 - 2 (przy czym pewnie bym miał mniej gdybym rygorystycznie robił podmianę co tydzień, a zdarza mi się przeciągnąć czasem do 2 tygodni Smile ) przy okazji nie stosuje żadnych absorbentów a karmię sporo bo przy 7 rybach nie da rady karmić mniej, dodatkowo jeszcze leję dużo fito dla korali (w planach mam jeszcze wpuszczenie 2 rybek - jakich niech to na razie pozostanie tajemnicą Smile )

Wrzuciłem na próbę małą szczepkę acropory zielonej fluo i widzę przyrosty więc chyba tak źle nie jest z tymi parametrami.

Ale u mnie na 300 litrów chodzi odpieniacz przeznaczony na dużo większy litraż Smile

Z tym chelmonem to dałeś czadu - mówiłem stawiaj większe Smile


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - Patyczak97 - 14-03-2016 19:13

Chelmon tylko do wykoszenia aiptasi czy na stałe? Tongue Bohen, korale nie mają przyrostów? Dlaczego chcesz coś zmieniać? Wysadzają sobie akwaria, bo nie wiadomo po co kombinują z parametrami. Lanie hektolitrów chemi jest lepsze od tych nieznacznych odchyleń od "parametrów doskonałych"?


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - edison - 14-03-2016 19:31

Patyczak każdy będzie inaczej prowadził akwarium na bazie swoich doświadczeń to się tyczy słodkiego jak i słonego. To co się sprawdza u kolegi x nie koniecznie działa u kolegi y , wiesz o tym doskonale.
W morszczakach jest to jeszcze bardziej zagmatwane przez co prowadzenie w dobrej kondycji zbiornika cieszy.

Patryk ten Chełmon się będzie czuł jak twój błazenek w 20l. Tongue

Co do soli ubogiej - nie spradził mi się Aquaforest zupełnie. , instant ocean sea salt było już lepiej ale najlepiej na Red Sea sea salt.


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - maciejk1976 - 14-03-2016 20:01

Jego błazenek w 20 litrach to miał duży metraż w stosunku do chelmona u Bohena Smile

Edi przecież nie miałeś ubogiej soli z aquaforestu tylko Reefa a to jest bogata. Na pewno bogatsza od IO.


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - edison - 14-03-2016 21:06

maciejk1976 napisał(a):Jego błazenek w 20 litrach to miał duży metraż w stosunku do chelmona u Bohena
W obu przypadkach ryba jest mała.

Teraz to już nie pamiętam jaka to sól była reef czy saltSmile


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - Patyczak97 - 14-03-2016 23:08

Z tego co wiem chelmon jeszcze nie przybył więc jego wielkość stoi pod znakiem zapytania Tongue. Bardziej Edi chodzi o to, że mój błazen wsunie wszystko. Jak chelmon nie zaskoczy z mrożonkami to będzie problem.

Bohen trzymam kciuki za jego aklimatyzacje i szybkie przestawienie na mrożonki.


RE: Na jakich solach prowadzicie swoje zbiorniki? - bohen21 - 15-03-2016 01:13

U mnie ma kosic aiptasie a nie mrozonki. A jej ma pod dostaykiem. W planach jest wiekszy zbiornik ale to dopiero za rok. Wiec chelmnon tylko wykosi i bede mu szukal nowego domu.

A nie jedzie ktos przypadkiem jutro przed 16 w strone aqua medica. Bo zamowiony chelmnon w aquanature niestety nie dojedzie a w sobote w am mieli jeszcze yakiego malutkiegoSad

Pelety u mnie startuja zeby zbic no3 i po4. No3 mam na poziomie 5-10 a po4 0.1-0.15. Tez lubie nakarmic rybki i korale a nie wiecznie pilnowac parametrow teraz za mnoe zrobia to all in one ktore juz sie kręcąSmile