Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Paludarium 324l - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pokaż swój zbiornik (/forumdisplay.php?fid=28)
+--- Wątek: Paludarium 324l (/showthread.php?tid=9160)



Paludarium 324l - Adam160 - 06-03-2016 01:38

Witam wszystkich Smile
Postanowiłem, że w pierwszym poście od razu przedstawię Wam mój zbiornik. Jest to paludarium o wymiarach 90x60x60cm, szyba 6mm, otwór w dnie i lewym boku. Strona techniczna jest uboga, filtracje oparłem na kubełku Hydor'a Prime 10 i podmianach, oświetlenie 4x39w, do tego generator mgły i grzałka rzecz jasna. Podłoże dla części roślinnej do ADA Amazonia soil a dla "rybnej" zwykły piasek kwarcowy.
Czekam na opinie Thumbsup
[attachment=681]
[attachment=682]
[attachment=683]


RE: Paludarium 324l - leeusr - 06-03-2016 07:59

Bardzo fajnie wygląda. Opisz jakich użyłeś rośliny. Czy rak atakuje neony?

Szybko wysłane z telefonu


RE: Paludarium 324l - Dikej - 06-03-2016 08:16

Mnie się podoba. Nie myślałeś o zamknięciu góry?


RE: Paludarium 324l - edison - 06-03-2016 10:07

Mnie zawsze podobały się takie połączenie akwarium z częśćią nadwodną i zwierzakami które żyje pod i nad wodą . Super.


RE: Paludarium 324l - Adam160 - 06-03-2016 14:22

Jeśli chodzi o rośliny "emersyjne" to użyłem głównie: Spathiphyllum wallisii, Scindapsus aureus, Philodendron sp. Papua, jakieś Dendrobium i mini Phalaenopsis, Vriesea splendens, Tillandsia ionantha, mangrowiec (chyba czerwony), bluszcz, i dwa młode odrosty od jakieś bromelii, której nie potrafiłem zidentyfikować. Jest jeszcze jedna roślinka, której nazwy nie znam i wrzucam zdj, może ktoś pomoże Smile
Co do części subemersyjnej to trochę bieda. Z tych roślin, które trafiły celowo: Aridarum narrow, jakaś Bucephalandra, Pelia i Anubias nana. Reszta to przypadkowa zbitka.
Natomiast jeśli chodzi o te "raki" Smile są to kraby Geosesarma sp. devil. Zdarza im się pogonić neonki, ale są zbyt dużymi sierotami, żeby je złapać. Za to ze świetną skutecznością zjadają rośliny o słabej strukturze liścia...
Myślałem o zamknięciu góry, ale nie miałem na to żadnej koncepcji. Teraz sprawę utrudniły jeszcze wychodzące górą i lewym bokiem rośliny(zdj poglądowe było robione parę msc temu).
[attachment=684]


RE: Paludarium 324l - tomi8 - 06-03-2016 15:50

Witaj ta roślinka to fitonia.Kraby Geosesarma sp. devil lepiej jak masz paludarium przykryte szybka gdyż one wychodzą po silikonie i po roślinach po kablu od grzałki.Druga sprawa potrzebują wilgotności a tam u Ciebie jej nie ma szyby nie są zaparowane i też lepiej rośliny będą się miały.
Mam u siebie te krabiki i wiem że wszystko trzeba pozatykać aby nie wyszły bo się zdziwisz jak zobaczysz zasuszonego po za akwarium.
Aranżacja ciekawa brakuje roślin pnących.

Pozdrawiam Tomek


RE: Paludarium 324l - Adam160 - 06-03-2016 19:23

Dzięki za identyfikację Smile
Co do krabów- mam je już ponad rok, zawsze w zbliżonych warunkach do obecnych. Doczekałem się już paru miotów młodych więc ta obniżona wilgotność chyba wcale nie jest aż tak istotna. A jeśli chodzi o ich umiejętności wspinaczkowe-masz rację, radzą sobie z tym nieźle. Ale jeszcze żaden mi nie uciekł, nawet z poprzedniego, dużo niższego zbiornika. Z tego co zauważyłem po silikonie wejdą góra 10cm ponad taflę wody(ale tylko młode), a po roślinach o gładkich pędach czy kablach idących praktycznie pionowo nie są w stanie pokonać 50cm wzwyż do krawędzi.


RE: Paludarium 324l - Elfir - 08-03-2016 22:11

Na pewno fitonia? A nie Hypoestes (niedośpian)?


RE: Paludarium 324l - Adam160 - 12-08-2016 19:31

Witam, mała aktualizacja dla potomnych Smile
Nic poza rozmiarami roślin się nie zmienia Thumbsup
[attachment=715]

[attachment=714]

[attachment=713]


RE: Paludarium 324l - Ciupakus - 12-08-2016 19:55

Litraż się zgadza z tytułem wątku czy jakaś zmiana była?


RE: Paludarium 324l - Adam160 - 13-08-2016 17:46

Zgadza się, szkło jest ciągle to samo. Pojemność tyczy się ogólnej wielkości zbiornika, wody rzecz jasna jest znacznie mniej niż 324l.