Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Ryby do krewetkariów - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Ryby (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Wątek: Ryby do krewetkariów (/showthread.php?tid=72)



Ryby do krewetkariów - Elfir - 06-09-2010 18:51

Niestety, przy przenosinach forum znikł post na temat rybek na tyle małych, by nie niepokoiły krewetek.
Postaram się powoli odtworzyć jego treść.

Na początek najbardziej obecnie znane, bo mało wymagające, ale nadal trudno dostępne:

Celestichthys margaritatus - znany raczej jako Mikrorasbora "Galaxy" lub Danio perłowe
[Obrazek: 3772galaxy2.jpg]
Na zdjęciu rybka w barwach godowych. Normalnie są bardziej blade.
Zamieszanie związane z nazwami spowodowane było szybkim wprowadzeniem ryby na rynek akwarystyczny, zanim dokładnie ją zbadano jako nowy gatunek.
Bardzo płochliwa rybka. Stadna. Dorasta do ok 2-2,5 cm. Znosi pH obojętne lub lekko zasadowe, wodę średnio twardą, ale jest tolerancyjna. Dlatego poznańska kranówka jest dopuszczalna w jego chowie. Jako górska rybka lubi wodę odświeżaną, natlenioną, bez azotynów.
Temp. ok 21-25 stopni.
Należy uważać - ryby czasami mają zdeformowane kręgosłupy - są wygięte łukowato.
W naturze żyją w płytkich, górskich strumieniach Birmy

Microrasbora erythromicron - nie ma polskiej nazwy.
[Obrazek: catalo1.jpg]
W naturze ryba jest bardziej blada. Samice nie mają niebieskawego połysku. Najlepiej wybarwione są ryby w czasie tarła.
Najprawdopodobniej nazwa rybki zostanie zmieniona, gdyż wstępne badania potwierdziły większe pokrewieństwo z rodzajem Dano niż Rasbora. Jak widać ze zdjęcia, ma bardzo podobny kształt i rozmiar, co "galaxy". Pochodzi z górskiego jeziora w Birmie. Ma też podobne wymagania jak opisana wyżej rybka. Rzadziej spotykane zdeformowane okazy.


Obydwie rybki żyją 3-5 lat w niewoli.


- alarmowiec - 09-09-2010 09:04

Ja mam boraras brigittae w jednym galaxy w drugim i krewetki rozmnażają się bez problemu ale moim zdaniem również optymalnie z krewetkami raczej ryb nie powinno być


- Elfir - 14-09-2010 12:10

Nie każdy jest hodowcą krewetek. Niektórzy po prostu chcą mieć w akwarium również krewetki i zastanawiają się z czym je połączyć.
Zwłaszcza, że w naturze krewetki też nie żyją same.


- dolichopterus - 14-09-2010 16:53

Wszyscy w tej dyskusji mają troche racji,ja osobiście chodowałem red cherry z endlerami i teoretycznie problemów nie było choć krewetki były pochowane i nie chciały się rozmnażać,zaś kiedy endlerki znikneły to się zaczeło robić naprawde czerwono.I owszem w naturalnym środowisku krewetki same nie żyją ale tam mają jednak troche większy litraż niż w przeciętnym krewetkarium.


- Elfir - 14-09-2010 20:52

Ja mam krewety m.in. w 250 l.
To nie jest "typowe" krewetkarium (myślę, że chodzi ci o zbiorniki "nano").
Same krewetki w takim litrażu wyglądają trochę...nudno.

Chodzi o ryby, które nie powodują przetrzebienia całej populacji (a miałam takie zajście z przygarniętym sumem reda)


- dolichopterus - 30-09-2010 01:37

Zgadzam się ze wszystkimi przedmówcami bo tak jak wcześniej pisałem każdy ma trochę racji.Osobiście próbuje od niedawna połączenie krewetek Caridina gracilirostris Red Nose z Lśniącooczka wielooka – Aplocheilichthys macrophthalmus.Mam 10 krewetek i 5 rybek na 20 l bo tak jak Elfir pisała nudno bez ryb w zbiorniku (nawet tak małym).Jak na razie to krewetki są większe od rybek ale to się pewnie szybko zmieni.


- walthemar - 30-09-2010 13:21

u mnie w krewetkarium pływa 8 x neon czarny i red cherry czują się wyśmienicie. dają potomstwo i nie kryją się w mchach.


- kamil87 - 01-10-2010 12:05

Ja z kolei posiadam krewety w dwóch baniakach, w jednym same krewety w drugim towarzystwo stada Razbory klinowej oraz Kiryska spiżowego. Razbora jest dość sporą rybąw porównaniu do krewetek i oczywiście traktują mniejsze krewetki jako pokarm, rozród krewetek jest ograniczony ale nie zatrzymany całkowicie, stado wciąż się powiększa ale nie w takim stopniu jak w zbiorniku gdzie ktewetki przebywają same. Obserwacje przeprowadzone na Red Cherry. Crystali jednak bym do Razbor nie wpuścił Biggrin

No ale coś za coś. Zbiornik z Razborami jednak dużo bardziej żywy i powiedziałbym ciekawszy.


- Lermi - 13-11-2010 10:39

Nie wiem, czy to nie poza tematem, ale ja mam w krewetkarium ślimaki. Są tam bardzo mile widzane, bo czyszczą wodę i raczej trudno im cokolwiek zaatakować :mrgreen:

Napad nie spamuj ;p
C.



- rafal.gorzow - 25-11-2010 09:31

Z doświadczenia wiem, że galaxy (szczególnie młode) lubią podjadać młode krewetki. Więc niekoniecznie jest to dobre towarzystwo. Jako towarzystwo dla krewetek mogę polecić malutką rybę, jaką jest boraras brigittae (jest mniejsza od krewetki), nie zauważyłem jej zainteresowania krewetkami. Do tego można by dołożyć jeszcze otoski (ich wybór też się powiększa, polecam otocinclus negros, ciekawa ryba). I do tego towarzystwa można dołożyć jeszcze coś z małych kirysów, np. corydoras hastatus (te pływają dużo w toni w odróżnieniu od innych kirysów).


- DUANDR - 01-03-2011 23:34

Napiszę to tutaj, bo temat dotyczy rybek w krewetkarium.
Muszę niestety zdementować informację, że rybka pod tytułem micropoecilia bifurca nie rozmnaża się tak intensywnie jak zwykły gupik. Otóż mnoży się jak zwykły gupik. Dzisiaj samiczka w drugim miocie wypluła z siebie 20 dorodnych maluszków, to nawet więcej niż endlerki.
I niestety muszę stwierdzić, że rybki te nie nadają się do krewetkarium, bo o ile samca (mikrus) nie przyłapałem na polowaniu, to już podrostki wielkości samca i dorosła samiczka i owszem polują na małe krewetki, a nawet zdarzy im się skubnąć czułki lub nóżki dorosłych krewetek.
Ale pomijając powyższe, rybka niezwykle sympatyczna.