Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Gupik - problem z porodem ?? - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Forum ogólne (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Gupik - problem z porodem ?? (/showthread.php?tid=6360)



Gupik - problem z porodem ?? - jedi1978 - 01-05-2014 10:43

Witam
Posiadam gupika, który (moim zdaniem) jest ciężarny i nie może się okocic.
Siada na lisciach przy powierzchni, jest gruba.
Jeśli dobrze myślę, że jst kotna czy jest jakis sposób aby jej pomóc ??


RE: Gupik - problem z porodem ?? - Adam - 01-05-2014 10:49

Najlepsza pomoc to dać jej spokój i nie karmić. U gupików czasami widać w brzuchu oczy narybku więc jak ich nie widzisz to raczej to problem z układem pokarmowym. Siadanie nie jest chyba odruchem przedporodowym, bo moje samice raczej kombinują znaleźć spokojne miejsce gdzie mogą urodzić a i narybek ma gdzie uciec. Odruch kolejny-to szybkie poruszanie płetwami-tak wygląda zachowanie samicy tuż przed porodem.


RE: Gupik - problem z porodem ?? - wujek - 01-05-2014 10:51

Ja bym zaproponował cesarskie cięcie Biggrin a tak na poważnie jak jest kotna to daj jej spokój i będzie ok


RE: Gupik - problem z porodem ?? - jedi1978 - 01-05-2014 10:52

Adam napisał(a):moje samice raczej kombinują znaleźć spokojne miejsce gdzie mogą urodzić a i narybek ma gdzie uciec
Moja tak zachowuje się od kilku dni - no i raczej jk tak siedzi na liściach przy tafli wody to nic nie je.


RE: Gupik - problem z porodem ?? - Adam - 01-05-2014 10:56

To raczej jakiś problem ma, bo poród trwa max kilka godzin i co najwyżej równie kilka godzin przed nim samica zaczyna się do niego przygotowywać ale nie trwa to kilka dni.


RE: Gupik - problem z porodem ?? - Barbosa - 01-05-2014 12:56

Miałem kiedyś do czynienia z podobnym przypadkiem. Samica razbory klinowej była mega wzdęta i siadała na liściach. Myślałem że będzie składać ikrę a okazało się że to był jakiś pasożyt układu pokarmowego. Cechą charakterystyczną były nastroszone łuski.


RE: Gupik - problem z porodem ?? - Banano89 - 01-05-2014 15:22

Hm,mam to samo z samicą gupika,wydaje się być kotna a często '' siada '' na dnie jakby odpoczywając.


RE: Gupik - problem z porodem ?? - Adam - 01-05-2014 18:23

to też może być problem z pęcherzem pławnym-piszę jako jedna z opcji Blush


RE: Gupik - problem z porodem ?? - Krzysiek00 - 02-05-2014 09:32

jakie masz gatunki ryb w akwarium gdzie jest ten głupik. U mnie było tak ,ze miał duży brzuch i siadała na liściach przy powierzchni wody ale to nie była żadna choroba tylko stres spowodowany zagrożeniem ze strony skalara . Poród u mnie jest jak by podzielony czasami 5 szt. czasami 1. Skalara posiadam do ograniczenia liczby gupików. poród się odbywa ale partiami i mam tak do dziś. Komuś może się to nie podobać , ale młode gupiki to naturalny pokarm skalarów.


RE: Gupik - problem z porodem ?? - Adam - 02-05-2014 18:01

zamiast narybkiem gupika to lepiej karmić dżdżownicą, bo to pożywniejsze jak ten mały rybi chwast, bo zapewne nie dbasz o jakość gupików skoro tak do nich podchodzisz no ale cóż-nie każdemu zależy na tym co nazywa swoim hobby.


RE: Gupik - problem z porodem ?? - Krzysiek00 - 02-05-2014 19:25

że skalar wyłapuje nadmiar narybku to nie znaczy ze nie dbam o swoje rybki (gupiki były pierwszymi lokatorami w akwarium i mam do nich sentyment mam stadko 30 szt nie licząc narybku ) wiec proszę mnie nie oskarżać że nie dbam o gupiki


RE: Gupik - problem z porodem ?? - Adam - 02-05-2014 19:39

napisałem, że nie dbasz o jakość a nie, że nie dbasz w ogóle więc doczytaj zamiast się puszyćDevilred