Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Magazyn Akwarium nasz partner medialny - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogłoszenia WTMA (/forumdisplay.php?fid=88)
+--- Wątek: Magazyn Akwarium nasz partner medialny (/showthread.php?tid=6263)Magazyn Akwarium nasz partner medialny - DUANDR - 26-02-2015 01:08

Magazyn Akwarium nr 5/2020 (183)
[Obrazek: 183-fb-500x700-px.jpg]

MAGAZYN AKWARIUM NR 5/2020 (183)
Edytorial
Drodzy Czytelnicy,
kończą się już wakacje, milowymi krokami nadchodzi jesień i to jest dobry czas (na to zresztą jest zawsze dobry czas), by sięgnąć po Magazyn Akwarium. A co przygotowaliśmy dla Was we wrześniowo-październikowym wydaniu? Numer otwiera blok wspomnień poświęcony niedawno zmarłej Marii Kociołkowskiej. Jak ważną postacią w naszym akwarystycznym świecie była Marysia i ile ciepła oraz dobra po sobie pozostawiła – świadczą głosy płynące z różnych miejsc i środowisk w Polsce.
Tematem okładkowym bieżącej edycji są siedliska (biotopy?) jeziora Malawi. Jak „ugryźć” je z akwarystycznego punktu widzenia, zastanawia się ceniony hobbysta i ekspert Wojciech Sierakowski. W klimacie biotopowym utrzymana jest również prezentacja Kamila Hazego, odnosząca się do zbiornika habitowego zatytułowanego Brzeg strumienia. Z kolei doświadczony hodowca Hubert Zientek przypomina prawidłowe zasady chowu i hodowli bystrzyka ozdobnego, natomiast Marcin Graczyk w kolejnej odsłonie tyczącej strategii rozrodczych ryb omawia tym razem gatunki, które (pozornie) nie zajmują się swym potomstwem. Ludmiła Bogalska wskazuje, jak istotną rolę pełnią akwaria w terapii osób z niepełnosprawnością, a Tomasz Jabłoński zastanawia się, jak zaradzić w akwarium wrodzonej bojaźliwości neonów zielonych.
Marcin Zając pokazuje pięknie zaaranżowane przez siebie paludaria i terraria tropikalne, swymi pracami skłaniając nas do wprowadzenia na łamach mA nowego działu – Terrascaping.
Do odwiedzenia niedawno otwartego Muzeum Ichtiologicznego w Szczecinie namawia wszystkich Witold Sosnowski, a Krzysztof Pająk zaprasza dla odmiany na Teneryfę. Ten ostatni, sięgając do nieco przewrotnej formuły, w osobistym rysie historycznym (Wynurzenia stetryczałego akwarysty) diagnozuje rodzimą akwarystykę. Wreszcie Paweł Walenciak z biegłością rasowego i odpowiedzialnego terrarysty zachęca nas do hodowli jaszczurki z gatunku Phelsuma klemmeri, którą nie bez powodu nazywa „diamentem z Madagaskaru”.
Szczerze zachęcam Was do lektury!
Paweł Czapczyk

Spis treści

ARTYKUŁY

WSPOMNIENIE
Maria Kociołkowska

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Krzysztof Pająk
Loro Park i Siam Park na Teneryfie

RYBY – AFRYKA
Wojciech Sierakowski
„Akwarium biotopowe” z pyszczakami z Malawi

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Bystrzyk ozdobny – chów i rozmnażanie w akwarium

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Akwarium habitatowe – projekt „Brzeg strumienia”

ROZMNAŻANIE RYB
Marcin Graczyk
Strategie rozrodcze: ryby niezajmujące się potomstwem

TERRASCAPING
Marcin Zając
Paludaria i terraria tropikalne

TERRARYSTYKA – GADY
Paweł Walenciak
Phelsuma klemmeri – diament Madagaskaru

POZNAJMY SIĘ
Ludmiła Bogalska
Magiczna moc akwarium

FELIETON
Krzysztof Pająk
Wynurzenia stetryczałego akwarysty

STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Listy do redakcji
Produkty na rynku

Ciekawostki