Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Ameryka Centralna - 500 niebawem 600 - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Ryby (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Wątek: Ameryka Centralna - 500 niebawem 600 (/showthread.php?tid=2376)



Ameryka Centralna - 500 niebawem 600 - filas - 14-03-2012 21:10

Nie wiedziałem gdzie temat podpiąć więc tutaj zaprezentuję Wam moje rybska. Zdjęć całego akwarium obecnie nie posiadam ponieważ zbiornik lada moment będzie podmieniany na większy 600 litrowy i jakoś tak nie miałem potrzeby fotografowania całośći w obecnej formie. Jak tylko urządzę nową bańkę to temat uzupełnię o zdjęcia całości.
W 500 litrowym baniaku posiadam dwa gatunki pielęgnic z Ameryki Centralnej. Chwilowo jest 8 szt ale docelowo pozostaną jedynie dwie pary - po jednej z każdego gatunku.

Pierwszym gatunkiem jest Vieja argentea, ryby te kupowałem w wielkości ok 6 cm, obecnie największy osobnik ma ok 15 cm, najprawdopodobniej będzie to samiec. Określenie płci u tych ryb jest stosunkowo trudne przy tej wielkości i niestety trzeba jeszcze poczekać aż osiągną przy najmniej 20cm.

Tak wyglądały zaraz po zakupie
[attachment=66]
[attachment=65]

teraz dominujący osobnik wygląda tak
[attachment=67]

Drugimi pielęgnicami w akwarium są Paratheraps melanurus, kiedyś znane pod nazwą Vieja synspila. Te ryby również kupowałem jako 6cm maluszki. Obecnie z pięciu sztuk wyklarowały się dwa samce, które mają między 14 a 15cm oraz trzy samice około 12cm. U tych ryb, pomimo, że nie osiągnęły jeszcze należytych rozmiarów, rozróżnienie płci jak jest dużo łatwiejsze, ryby tej wielkości już dobierają się w pary i podchodzą do tarła.

Po zakupie
[attachment=68]
[attachment=69]

Obecnie, samiec
[attachment=70]

oraz samica
[attachment=71]

Przy tak dużych pielęgnicach akwarium dosyć szybko się kurczy, dlatego zmiana na większe oraz redukcja obsady jest konieczna. Ryby konsekwentnie dzielą akwarium na swoje terytoria, przekopują dno i bronią swoich rewirów
[attachment=72]

Tak w skrócie wygląda moje obecne akwarystyczne szaleństwo Smile


RE: Ameryka Centralna - 500 niebawem 600 - DUANDR - 14-03-2012 23:42

No pięknie...
Trzecia fotka mnie osobiście zachwyca. Piękna ryba.
Zbiornik w tym klimacie i z taką obsadą to rzadkość w tym gronie.
Proszę o znacznie więcej.Thumbsup


RE: Ameryka Centralna - 500 niebawem 600 - Simon - 15-03-2012 10:20

Rybcie fajneYes Pozazdroszczę zbiornikaSmile


RE: Ameryka Centralna - 500 niebawem 600 - Biter - 15-03-2012 17:51

Piękne ryby, nie moge sie doczekać foty zbiornika jak już go urządzisz Smile


RE: Ameryka Centralna - 500 niebawem 600 - filas - 17-03-2012 14:17

Niestety zanim je dokończę to jeszcze trochę potrwa, jestem na etapie spawania stelaża, jednak będzie to coś innego niż większość jest przyzwyczajona na forum, lubię w miarę możliwości akwaria urządzone biotopowo i akurat jeżeli chodzi o Amerykę Centralną i rzeki z których wywodzą się te ryby to zdecydowanie brak w nich roślinności, dominują różnej wielkości kamienie oraz powalone do wody drzewa i gałęzie. Co prawda przy mniejszych gatunkach typu Cryptoheros można się już pokusić o sadzenie delikatniejszych roślin to jednak przy tych moich "czołgach" szansę na przetrwanie mają jedynie twarde gatunki roślin typu anubias, reszta po prostu zostanie zjedzona a z czasem wykopana. Rośliny sadzone w doniczkach to już kompletnie nie moje klimaty.

Do końca roku planuję jeszcze jedno akwarium z rybami z AC, dosyć nie typowe, bo chcę w nim wymusić dosyć mocny nurt imitujący rzekę. Ryby będą z mniejszych gatunków oraz w dosyć skąpej obsadzie - taki skrawek rzeki Smile, mam nadzieję, że mi się uda, bo jak na razie z wolnym czasem jest trochę krucho a lubię większość robić samodzielnie co trudno pogodzić.