Odpowiedz 
Podwójne dno
17-02-2019, 18:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-02-2019 19:13 przez Sasuke.)
Post: #1
Podwójne dno
Od niedawna przyglądam się pewnemu patentowi. Nie jest to żadna nowość, jednak budzi ciekawość. Mowa o konstrukcji umożliwiającej przepływ wody ( obieg ) jak w rzece. Bez zbędnych słów przejdę do pokazu filmików jakie znalazłem:

https://www.youtube.com/watch?v=j-VVW0T_cyY

Cześć 1
https://www.youtube.com/watch?v=spLMsqsXtBk
Część 2
https://www.youtube.com/watch?v=AqSHIXi7aTM

https://www.youtube.com/watch?v=hd0aWKkLXSA

https://www.youtube.com/watch?v=QyNLexkuQIA

Z mojego punktu widzenia ta konstrukcja ma sporo możliwości do rozbudowy. Nie jest dedykowana dla każdego biotopu. Nieco stanowi ograniczenia w kwestii wystroju/dostępu a także wizualnie może niektórych kuć w oczy. Z mojej strony nie jest to reklama pompy ani firmy zajmującej się tym, a ciekawostka. Co sądzicie o podwójnym dnie ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2019, 17:25
Post: #2
RE: Podwójne dno
W swoim mam tak: w jednym rogu wchodzą dwie rury z kubła, jedna zasysa przez pre-filtr do kubła, druga idzie, aż do dna, a poźniej na drugi koniec zbiornika, gdzie wychodzi z ziemi. Konstrukcja ta jest o wiele prostsza i można ją zrobić w każdym zbiorniku przy założeniu, że ziemi jest więcej niż grubość rury Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2019, 20:53
Post: #3
RE: Podwójne dno
Twoja konstrukcja hm... źle to sformułowałem, zatopienie węża w podłożu jest banalne proste i uciążliwe. Po pierwsze do wyczyszczenia przewodu trzeba go wyciągać z piasku (chyba że znajduje się w rurze osłonowej - dostęp punktowy lewo, prawo, rozłączenie dwustronne). W pierwszej wersji całkowity dostęp. Dla mnie zamiatanie całego syfu do wlotu rury zasysającej jest błędem. Filtr kubełkowy powinien pełnić rolę biologiczną. Na dzień dzisiejszy, niezależnie od ustawienia filtrów (wylotów) nie osiągniesz takiego samego rezultatu jak na przedstawionych filmach.
Tu masz pokazaną pracę samej pompy:
https://www.youtube.com/watch?v=KOjcoF5OuMc
W zależności od trybu, powoduje falowanie lub parcie na dalszą ściankę oraz spiętrzanie. Co skutkuje stłumienie przepływu powrotnego. Dotyczy się to również innych pomp czy filtrów. Podwójne dno jest ciekawą alternatywą, mając na względzie obsadę totalnych brudasków - przyssawkiWink.

PS. Swoją drogą łatwiej jest odwiercić w dnie otwory i wyprowadzić nimi przewody.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2019, 14:05
Post: #4
RE: Podwójne dno
Oczywiście, że nie osiągnę takiej rwącej rzeki jak na filmach. Przedstawiłem to rozwiązanie, bo mi takie wystarcza i pomyślałem, że może Tobie również wystarczy. Co do czyszczenia zatopionej rury - nigdy nie czyściłem węży od filtra. Ta rura ma większy profil, niż wąż doprowadzający i jest w całkowitej ciemności, ponadto leci nią woda wracająca z filtra. Także osobiście nawet nie pomyślałem, żeby ją czyścić.
Co do wiercenia w dnie - to bałem się czy odpowiednio uszczelnię te dziury, więc ostatecznie tego nie robiłem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2019, 14:26
Post: #5
RE: Podwójne dno
Witam
Wieki mnie tu nie było, nie sądziłem że jeszcze coś się tu dzieje.
Zrobiłem sobie takie akwarium I powiem że pomysł świetny, baniak ma świetne możliwości aranżacji typowej rzeczki,strumienia czy jak tam kto co chce.

Mój kanał na Youtube
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2019, 21:57
Post: #6
RE: Podwójne dno
Witam
Naprawdę ciekawe szkiełko. Co to jest za folia/okleina na akwarium? Trzeba przyznać precyzyjnie naklejona, szczególnie na narożniku (nie widać styków) przynajmniej na zdjęciach. Filtracja jak na szkło o podanych parametrach ładnie się sprawuje. Przepływ bajeczny a pompy raczej nie pracują na pełnych obrotach. Ciekawi mnie jedno, gdzie zbierają się resztki pokarmu oraz odchody? Obsada skromna raczej nie zaliczana do brudasów, pokarm krąży po akwarium (pięknie ukazane zdjęcie o tytule „Do karmienia przystąp”) ale czy istnieje martwy punkt? Oczywiście nie chodzi mi o otoczaki czy korzenie tylko o drugie dno. Ciekawość na pierwszym miejscu. Odklejałeś folię i zaglądałeś jak to wszystko wygląda pod spodem? Co prawda mamy do czynienia z falownikami (pompy jebao) ale czy brud nie zalega pod nimi/ścianką. Kubełek przy tym nurcie wychwyci może mikro drobinki. Sporo osób przekonało się już do tego systemu, jednak nie spotkałem się jeszcze z kimś co posiada konkretną obsadę (szczególnie przylepy - zbrojasy) Pracuję nad czymś co by przechwytywało zanieczyszczenia jednak to nie takie proste. W procesie pozyskiwania złota łatwiej za pomocą mat, rynien czy otworów osadzić drobinki i je zatrzymać (mając na uwadze jego właściwości) Jednak jak w żadnym stopniu nie hamować przepływu hm ... oleje z naszych samochodów trafiają na ulicę, po opadach deszczu odpływają do kratki ściekowej a następnie trafiają do kanału deszczowego. Zanim trafią do rzeki natrafiają na separator gdzie woda przepływa w banalny sposób przez otwory oraz filtry (potoczna nazwa, raczej szereg ścianek zmieniający przepływ a nie blokujący) pozostawiając olej na górze (nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego) W ten o to sposób kumulują się i są odpompowane i utylizowane. Trzeba się nad tym zastanowić Idea
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-03-2019, 22:49
Post: #7
RE: Podwójne dno
Cieszy mnie to że baniaczek się podoba .
Postaram się jakoś odpowiedzieć na twoje pytania Smile
Folia na akwarium to typowa okleina -naklejał ją producent akwarium .
Pod podest nie zaglądam bo nie ma po co ,prąd tam jest silny i wszystko co wpadnie przez siatki po bokach przelatuje i jak to jest pokarm to ponownie ryby mają szansę coś złapać.
Ryb nie przekarmiam trzymam się zasady "ryba głodna , ryba zdrowa" a jeżeli już coś zostanie zjedzą ślimaki.
Filtr sprawdza się doskonale , woda czysta przez cały tydzień do podmianki.
Obsada jeszcze nie zamknięta ,dojdą garra flavatra i coś z gatunku homaloptera - z roślin szukam małych i ciekawych cryptocoryne .Przez kilka lat utrzymywania roślinniaka w nienagannym stanie -czyli bez glonów tu jest troche inaczej a nawet całkiem odwrotnie.
Podaję krzemian w dużych ilościach na wywołanie okrzemków co by stiphodony miały co szamać ,oraz dawkuje micro na zielenice Smile- otoczaki i żwir w takim (sprawdzianie ,że tak powiem )wyglądają coraz bardziej naturalnie.
Na YT wrzucam co jakiś czas filmiki z życia akwarium,dziś będzie ładnie wybarwiony stiphodon czyli JEST DOBRZE .

Mój kanał na Youtube
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2019, 07:29
Post: #8
RE: Podwójne dno
Cześć
Pozostało jeszcze jedno zasadnicze pytanie dotyczące parametrów. Ile zajmuje u Ciebie podwójne dno (chodzi mi o wysokość ) Nie jest jasno sprecyzowane ile powinno mieć jednak z mojego punktu widzenia im mniejsze tym lepiej. Oczywiście mając na uwadze wielkość pomp przy montażu.

PS. Z niecierpliwością oczekuje kolejnych filmikówThumbsup.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2019, 22:08
Post: #9
RE: Podwójne dno
Dziesięć cm, tyle właśnie sobie zrobiłem w projekcje biorąc po uwagę wymiary pompy,wlot i wylot też

Mój kanał na Youtube
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2019, 17:41
Post: #10
RE: Podwójne dno
Witam
Zasadniczo mam jedno pytanie, Tomaszu ile pomp aktualnie pracuje w twoim „River tank”? W opisie znajdują się trzy pompy sterowane za pomocą kontrolera o maksymalnej wydajności 8500 l/h każda. Jednak z tego co widzę tam pracują dwie choć widać na ujęciach większą ilość przewodów. Masz ją umieszczoną w innym miejscu? A także na jakich ustawieniach pracowały na filmie z dnia 1 czerwca 2019 jeśli to pytanie nie stanowi problemu. Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości