Odpowiedz 
Jak zdjąć pokrywe Juwela ?.
03-01-2018, 14:48
Post: #1
Jak zdjąć pokrywe Juwela ?.
Mając na uwadze fakt że sporo osób posiada w swoim domu zestaw firmy Juwel , postanowiłem właśnie dla nich zrobić krótką foto relację z przebiegu demontażu pokrywy , komory filtra a także ramki stabilizującej . Na wstępie trzeba dodać że samo szkło float w tym zestawie jest bardziej podatne na zarysowania niż nasze rynkowe . Z czego to wynika hm ... tu wypadałoby się przyjrzeć poszczególnym składnikom na etapie produkcji . Czego producent nie ujawnia . Co ciekawe w Polsce są produkowane szklanki , które trafiają do naszych sąsiadów gdzie po wyposażeniu w dodatkowe podzespoły trafiają na cały świat w tym również do nas . Wracając do tematu trzeba przytoczyć słowa producenta ze strony „ pytania i odpowiedzi ” :

Czy pokrywę Juwela można zdjąć z akwarium?

Odpowiedź:
Pokrywa jest wklejona na stałe przy użyciu silikonu, dlatego nie można jej zdjąć.
Powyższe zdanie dotyczy akwariów Lido , Rio, Vision oraz Trigon.

W zestawach Rekord oraz Korall pokrywy nie są wklejane na stałe i można je swobodnie zdejmować.

A więc co zrobić gdy akwarium po roku , dwóch , trzech latach się porysuje ?. Wymienić szkło ! .
Co nam będzie potrzebne :
- nożyk do tapety ( nowe ostrze )
- żyletka
- gąbka
- ocet ( opcjonalnie Cosmofen )

[Obrazek: 201801011_qxapenp.jpg]

Przed rozpoczęciem pracy warto być wypoczętym . Praca będzie przebiegać wolno , nieco siłowo a przede wszystkim z zachowaniem cierpliwości ( bez pośpiechu żeby nie uszkodzić elementów ) .
Pracę rozpocząłem od zdjęcia górnej pokrywy. Na początku zewnętrzna strona . Wkładając nożyk od narożnika ( czoła ) nie natrafiłem na silikon . Dopiero przesuwając się w kierunku belki poprzecznej ( przy niej ) napotkałem spory nakład silikonu . Następnie na bocznych ściankach przy łączeniu szyb ( same narożniki ) . Czyli z zewnątrz mamy sześć punktów do przecięcia .

[Obrazek: 201801011_qxapenq.jpg]

Wnętrze - tu sprawa jest nieco utrudniona . Z jednej strony mogę włożyć nożyk z drugiej nie . Solidnie przyklejone . Delikatnie wkuwając się , przesuwam powoli nóż . Stopniowo całość delikatnie się luzuje . Aż w końcu natrafiam na opór . Wyciągam nóż , wkładam za przeszkodę i przesuwam się do przodu . Standardowo przy belce spory nakład silikonu . Po nacięciu całej obręczy pokrywy nadszedł czas oderwania jej . Mając na uwadze fakt iż nie do końca został rozcięty silikon ( bo jak dokonać cięcia górnej spoiny szyby a pokrywy ? ) . Ostrożnie podnosząc pokrywę z narożnika , dodatkowo podszarpując ( mając na uwadze rozciągliwość silikonu ) . Bez problemu odeszła . Co ciekawe opór podczas cięcia który natrafiłem okazał się ogranicznikiem . Razem znajdują się ich cztery . Dwa są to otwory na przewody a kolejne dwa są to płaskie dystanse znajdujące się na przeciw tych otworów z tym że patrząc w linii prostej od narożnika dalszy koniec luki . Mają za zadanie osadzenie pokrywy w poziomie . Co za tym idzie tak na prawdę górne cięcie szkła oraz wnętrze pokrywy nie jest sklejone . Po zdjęciu pokrywy widać jak jest rozłożony silikon . Na górnym szlifie , wewnętrznej krawędzi . Bok ma styczność a góra nie .

[Obrazek: 201801011_qxapeeh.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapeer.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapees.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapeeq.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapeah.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapear.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapean.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapeaw.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapeas.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapeaq.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapeqp.jpg]

Zdjęcie korpusu filtra przysporzyło nieco problemów . Trochę cięcia , trochę wkuwania , podchodzenia . Czarny silikon nieco bardziej twardy , elastyczny . Gdy już go wyciągnąłem i usunąłem z grubsza silikon żyletką , nadszedł czas na ocet . Polałem trochę na gąbkę i delikatnie wtarłem go . Następnie przejechałem żyletką i po przebarwieniu nic nie zostało . Również na szkle dokonałem takiego samego zabiegu i zero śladu . No może wygląda bardziej czyste w tym miejscu . Jedynie ten zapach Disgust . Później tą czynność wykonałem na pokrywie . Jak zaopatrzyłem się w Cosmofen . Fajny środek chemiczny , pięknie uporał się z resztkami silikonu .

[Obrazek: 201801011_qxapewr.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapeww.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapews.jpg]

Nadszedł czas na ramkę stabilizującą . Na sam koniec piękna sprawa . Od spodu nie jest klejona a jedynie po bokach , delikatnie przy minimalnie nałożonym po całości silikonie .

[Obrazek: 201801011_qxapesr.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapesw.jpg]

[Obrazek: 201801011_qxapesa.jpg]

Na zakończenie dodam kilka rad . Przede wszystkim po wkuciu się nożem proponuje prowadzić go przy samej pokrywie . Oszczędzi to wam czyszczenia . Nic na siłę , podczas unoszenia delikatnie poderwać od narożnika i kierować się do końca . Korpus filtra rozpocząć cięcie od tyłu . Później naciąć górę boku i odchylić go do nacięcia dołu .

Temat w niedalekiej przyszłości zostanie zaktualizowany o oprawienie nowego szkła w elementy z demontażu . Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2018, 13:04
Post: #2
RE: Jak zdjąć pokrywe Juwela ?.
Fajny instruktaż, ile lat miał ten zbiornik (od nowości)?

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2018, 17:17
Post: #3
RE: Jak zdjąć pokrywe Juwela ?.
To jest mój trzeci zbiornik od juwela . Mam go rok może nieco ponad . Chciałem go sprzedać za dobre pieniądze , byli chętni ale za jaki kapitał ( śmieszne propozycje ) . Fakt , sam pod wpływem dobrej ceny go kupiłem . Przyznam się że bez namysłu . Jednak z czasem pojawiła się koncepcja . Stopniowo wdrażam ją w życie . Mogę zdradzić że poprzednie szkło zostanie zamienione na Optiwhite w całości . Zmieni się również wysokość .

Wyprzedzając twoje kolejne pytanie , odpowiedź brzmi nie . Szklanka nie posiadała rys . Prawie nie była używana . Ale jak już wspomniałem to jest mój trzeci zestaw od tego producenta . Poprzednie dwa strasznie się porysowały . Niezależnie od sposobu czyszczenia , wystroju ( podłoże - piasek , żwir ) nie byłem w stanie zachować tafli bez skazy Sad.

Po za tym nadszedł czas by rozwiązać problem mocowania filtra Bioflow w akwarium . Klejenie go na stałe do akwarium jest ogromnym minusem . Przedostaje się pomiędzy nim a szkłem syf którego nie sposób wyczyścić . Sam w sobie według mnie jest najlepszym filtrem wewnętrznym . Można powiedzieć że jest to sump wewnętrzny , z dodatkowym zasilaniem wody .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości