Odpowiedz 
Bojowniki - kwestie techniczne
27-09-2016, 11:29
Post: #1
Bojowniki - kwestie techniczne
Witajcie

Prowadzę sklep akwarystyczny nowy od miesiąca w Poznaniu i do tej pory nie zakupywałem bojowników na sprzedaż. Dlaczego? Ano dlatego, że nie chciałem by stały u mnie w kubeczku. Staram się zapewniać rybkom odpowiednie warunki i nie chcę by wpadały z deszczu pod rynnę. Wiadomo nie przewidzę, czy ktoś kupi rybkę do kuli bo tacy to się nawet do tego nie przyznają już teraz... ale tabliczka ostrzegawcza przed takim zachowaniem będzie.

Kto pyta nie błądzi, więc...

Chciałbym wprowadzić bojowniki do swojej oferty, ale jednocześnie trzymać je w odpowiednich warunkach (min. 25 litrowe akwaria). Niestety nie mogę postawić kolejnego zestawu akwariów (a na pewno nie dla pojedynczych ryb - to byłoby totalnie nieekonomiczne). Myślę, by umieścić po jednym z innymi rybami. Czy macie propozycje z jakimi mógłbym tak zrobić? Myślę o rybkach dennych. Mam kilka akwariów z nimi. Czy bojek nie zrobi krzywdy np. kiryskom, piskorkom, bocjom? W zasadzie głównie taką opcję biorę pod uwagę. Może ewentualnie znacie jakieś gatunki inne, z którymi moga być trzymane bez krzywdy dla którejkolwiek rybki?

Dziękuję Wam bardzo za pomocSmile Nie chcę tutaj dyskusji "ja mam bojka z takimi rybami i czuje się świetnie" tylko rzeczową informację do jakich ryb bezpiecznie mogę je wpuścić by czekały na sprzedaż w godnych w miarę warunkach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-09-2016, 13:02
Post: #2
Bojowniki - kwestie techniczne
Wersja demonstracyjna mojego rozwiązania https://youtu.be/vAPHt72z7s4


Pozdrawiam Bartosz

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-09-2016, 13:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-09-2016 13:08 przez akwarysta199.)
Post: #3
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
Jak już wspomniałem. Nie mogę postawić kolejnych akwariów, nawet akwa dzielonego. Mam aktualnie całkowicie zapełnioną przestrzeń i wszystkie akwa dzielone są zapełnione a do niedzielonych pójdą ryby większe rozmiarowo od bojka... Więc w grę wchodzi jedynie dorzucenie go do kogoś. O takim rozwiązaniu myślałem... jednakże nie przeznaczę na bojka mniej niż 25 litrów (uważam to za karygodne trzymanie go w mniejszym litrażu) a 4 bojki to już dobre 100litrów. A trochę dzielonych akwa w których są inne rybki już jest.

Zależy mi na wiedzy do kogo bojka mogę bezpiecznie wpuścić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-09-2016, 13:13
Post: #4
Bojowniki - kwestie techniczne
A czemu karygodne jest trzymanie bojownika w litrazu mniejszym niż 25l?


Pozdrawiam Bartosz

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-09-2016, 13:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-09-2016 13:20 przez akwarysta199.)
Post: #5
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
Bo z mojego punktu widzenia jest to zwyczajnie kiepskie traktowanie zwierząt. Przeniosę bojka z kubka do 5-10 litrów to jak przenieść go z izolatki do celi...ale nie zmienia to faktu, że nadal jest w więzieniu. Wolałbym ich nie sprzedawać niż trzymać w takich warunkach. Potem ludzie kupujący myślą, że w domu też należy trzymać je w takich warunkach.

P.S. Irytuje mnie na tym forum odpowiadanie nie na temat. Pytanie zadałem konkretne. I proszę o odpowiedź W TEMACIE. Jeśli pytam czy można dodać śmietanę do kawy to nie interesuje mnie czy kawę można pić w kubku czy w filiżance.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-09-2016, 13:26
Post: #6
Bojowniki - kwestie techniczne
Myślałem, ze masz jakieś argumenty merytoryczne w tej sprawie.

Jeśli chodzi o trzymanie bojownika z innymi rybami to jest pare kwestii do spełnienia: ryby nie miga obgryzać płetw, parametry musza im podpowiadać, odpadają wszelkie pielegniczki, mogą byc ryby denne, ale napewno nie roślinożerne zbrojniki. U mnie pływają z gupikami, Gurami, molinezje.

Ps. Jako właściciel sklepu powinieneś jednak podchodzić do tematu merytorycznie. Bojowniki można trzymać bez problemu w mniejszym litrazu, wystarczy odpowiednia temperatura i dojrzałe akwarium.

Muszę zajrzeć do tego nowego sklepu, daleko nie mam, masz gdzieś rozpisana ofertę?


Pozdrawiam Bartosz

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-09-2016, 13:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-09-2016 13:40 przez akwarysta199.)
Post: #7
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
Merytorycznie - poczytaj większość forów i dyskusji odnośnie bojowników. Ja należę do obozu - małe akwarium poniżej 20 litrów nadaje się co najwyżej dla roślin NIE DLA ZWIERZĄT. 5 litrowe akwarium to dla mnie karygodne w ogóle cokolwiek w nim trzymać jeśli chodzi o zwierzęta. To WIĘZIENIE dla zwierzaka a nie godne przetrzymywanie już nie mówiąc o hodowli. Hodowca powinien zapewniać rybom jak najlepsze warunki a jak go nie stać, nie ma możliwości - nie hoduje danego gatunku. No ale rynek dzięki takim trzymającym w paru litrach rybkom się nieźle kręci - szybko padają/wyskakują łatwo o zepsucie takiej wody bo w niej nie ma mowy o żadnej stabilności na dłuższą metę. Ale nie mam ochoty tutaj o tym dyskutować. Mam swoje zdanie na ten temat i tyle.

https://www.facebook.com/aquafishpoznan/?fref=ts

Tutaj staram się aktualizować ofertę ale ponieważ potrafią mi szybko ryby znikać to trochę już wyszło i za 1,5 tygodnia znowu jadę po ryby bo mam trochę wolnych zbiorników.

Chciałbym wpuścić bojki do akwariów z kiryskami, piskorkami i z bocjami wspaniałymi. Z gupikami nie chcę ryzykować bo jak nawet trochę poszarpie płetwy to gupików już nikt nie kupi.

Dlaczego nie mogą być w akwarium ze zbrojnikami? Mowa jest o trzymaniu bojka tylko do czasu sprzedaży z takimi rybkami.

P.S. We wszystkich akwariach warunki są podobne. W całym lokalu i w zbiornikach jest 24-25 stopni. Tylko niektóre ryby otrzymują bardziej miękką wodę bo nie chcą się trzymać w twardej (chociaż są powoli aklimatyzowane). Wszędzie oczywiście filtry wewnętrzne (w akwariach 25-35litrów gąbkowe). Z uwagi, że jest ciepło w lokalu nie mam grzałek.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-09-2016, 13:48
Post: #8
Bojowniki - kwestie techniczne
Ze zbrojnikami nie moze byc ze względów żywieniowych, chodzi tylko o roślinożerne gatunki.



Pozdrawiam Bartosz

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-09-2016, 17:51
Post: #9
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
Za dużo czytasz, i słuchasz biotopowych narwańców, którym wydaje się, że w biotopie rybie jest najlepiej. Podstawowym kryterium jest to, czy bojownika będziesz w stanie wykarmić prawidłowo. Moim zdaniem, przy większej ich liczbie, w 25Litrach lub wiecej, nie bezie możliwe prawidłowe wykarmienie przynajmniej połowy bojowników. Wynika to z faktu, że bojownik jest powolny, nawet nie zdąży chwycić pokarmu, zanim to zrobią inne ryby. Możesz różne rzeczy mówić o trzymaniu w kubkach, ale w warunkach sklepowych jest to jedyne sensowne rozwiązanie. Bo inaczej trzeba by je trzymać w większych zbiornikach całkowicie odosobnione. Zawsze można postarać sięo jakieś większe naczynia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-09-2016, 21:53
Post: #10
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
Tu się nie zgodzę ,bo jak chce trzymać z rybami dennymi to spokojnie bojek coś złapie zanim opadnie na dno.

Zawsze można też karmić czymś przyklejonym do szyby jak najwyżej Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-09-2016, 00:22
Post: #11
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
Samiczki mam w stadzie w oddzielnym zbiorniku to oczywiste .Samce po jednym w zbiornikach z platkami, mieczykami, endlerami, moliezjami itp. i tak jak pisał Arowb nie trzymam z brzankami, apistogramami, skalarami ogólnie pielęgnicami i rybami długo płetwymi. W każdym zbiorniku mam jakieś ryby denne no może poza zbiornikami z apisto. Czy o to ci chodziło ?
Z dawnych czasów kolega hodowca z Poznania należący do czołówki polskich hodowców jak i sam pan Skubel (pierwszy w świecie wyhodował czarnego bojownika) hodowali swoje najlepsze okazy w szklankach po musztardzie "Pegaz" . Ten kolega codziennie podmieniał wodę we wszystkich 150 szklankach Smile a w akwarium nie uzyskałby takich wyników. Zgadzam się że to jednak dla bojka nie najlepszy sposób.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-10-2016, 12:47
Post: #12
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
Wielkie dzięki za pomoc Smile Wreszcie merytoryczne wyjaśnienie Smile

Tak wiem - kwestia narwańców jest dość obszerna i można by opowiadać o tym długo. Właśnie myślałem głównie o rybkach dennych i z nimi trzymać - one same w sobie nie rwą się do pokarmu jak większość ryb, a że bojowniki sa "leniwe: to wiem Biggrin

Powiem tak, nie chcę po prostu sytuacji, w której wchodzi klient i myśli lub stwierdza - Boże jakiś sadysta trzyma ryby w kubkach!

Czytałem kilka forum i widziałem jakie opinie tam są o takich...nie zamierzam dołączyć do tego grona Biggrin A chciałbym mieć bojowniki. Pomijając, że je bardzo lubię to jednak jest sporo osób, które o nie pytają (chociaż jak mówią do kuli to udaję, że nie słyszę...).

Ja się cieszę, gdy moje sugestie między wierszami docierają do klienta (bo nie mogę mu powiedzieć - nie sprzedam Panu ryb do tak małego akwarium/do kuli - zabronienie sprzedaży jest niezgodne z prawem) i następnego dnia słyszę, że kupił większe akwarium bo uznał, że rybkom w tak małym jest źle. Ale nie wszyscy mądrzeją.

Także pomogliście mi wystarczająco i bardzo dziękuję Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-10-2016, 21:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-10-2016 21:44 przez Aqua Store. Powód: Nowe informacje)
Post: #13
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
Jak się będziesz przejmował opiniami z forum internetowych, to biznesu nie zrobisz. Nie ma sensu opierać biznesu o osoby z forum internetowych, bo po za wąską grupą bardzo w porządku osób, to najczęściej są osoby, którym wszędzie drogo i wszędzie źle. Mam na myśli adeptów akwarystyki biotopowej, bo to z nimi się najczęściej trudno dogadać. Trzeba dodać, że to forum różni się dość mocno od innych pod tym i wieloma innymi względami, więc to forum nie może być wyznacznikiem. Długo by można o tym pisać. Rób swoje, tak aby się Tobie ryby trzymały i nie zważaj na narwańców.

Cytując klasyka:

"Proszę Pana!!! Dramat tych ryb, to się dopiero zaczyna jak ktoś je kupi"

I taka jest smutna prawda, i to dotyczy również, zapalonych biotopowców.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-10-2016, 14:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-10-2016 14:16 przez Elfir.)
Post: #14
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
a nie można zamówić z dziurkowanej pleksy kubików wiekszych od kubeczka do zawieszania na szybach zbiorników?

Co do kuli i bojowników, to może zrobić wystawkę z jakimś niewielkim akwarium, ładnie zaaranżowanym w coś niewymagającego (na pniu jakiś anubias, microsorium mini, czy Bucephalandra), z sensowną ale tanią filtracją, jako przykładem prawidłowym, ale nie bijącym po kieszeni. Z zestawieniem co w nim jest i ile kosztuje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-10-2016, 20:20
Post: #15
RE: Bojowniki - kwestie techniczne
Aqua Store napisał(a):Mam na myśli adeptów akwarystyki biotopowej, bo to z nimi się najczęściej trudno dogadać.
Masło no nie mów, że się ze mną wcale nie dogadujesz? Biggrin

Aqua Store napisał(a):I taka jest smutna prawda, i to dotyczy również, zapalonych biotopowców.

Coś Ci chyba za skórę ktoś zalazł, że takie hity wypisujesz Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości