Odpowiedz 
Wężyki do osmozy - ciekawostka
09-02-2016, 16:37
Post: #1
Wężyki do osmozy - ciekawostka
Składam sobie zestaw na dwie membrany i poszukując optymalnych, markowych części składowych natrafiłem na ciekawą informację. Poszczególne elementy filtrów osmozy mają podane max ciśnienie robocze do 6 bar lub więcej. Pomiędzy 3 a 4 wkładem sedymentacyjnym mam zamiar dobijać swój zestaw pompą do 5,5 - 6 bar. Niestety element ,bez którego obyć się nie możemy -wężyk- ma zalecane ciśnienie robocze na 4-5 bar -wężyki Aquafilter.
Ciekawy,i mało profesjonalny, jest rozrzut podany na stronie: 4-5 bar (?!). Takie informacje znalazłem na stronie http://www.woda.com.pl/p12,ktpe14w-bialy...-5-mm.html
W katalogu producenta nie znalazłem informacji o wytrzymałości ich węży.
O ile nie znajdę info na innych stronach to kupuję węże John Guest
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2016, 20:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-02-2016 20:29 przez Dikej.)
Post: #2
RE: Wężyki do osmozy - ciekawostka
Ja sprawdzam układy RO ciśnieniem 10 bar. Wężyki dają radę, nawet przy dwunastogodzinnym obciążeniu takim ciśnieniem. Mam klienta, który w domu ma swoje ujęcie wody i pompa hydroforowa utrzymuje mu ciśnienie 5-5,5bar cały czas. Filtr u niego działa bez zarzutu już 1.5 roku.

Dodatkowo warto powiedzieć, że pompa RO ma czujniki wysokiego i niskiego ciśnienia. Czujnik wysokiego ciśnienia odcina zasilanie pompy przy +-2bar, dla przezornych proponuję również zawór czterodrogowy, który również zamyka się przy około 2bar.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-02-2016, 02:42
Post: #3
RE: Wężyki do osmozy - ciekawostka
Trochę mi głupio polemizować z takim ekspertem RO jak Dikej ale sprecyzujmy. Czujniki ciśnienia nie ustalają ciśnień w układzie a jedynie kontrolują pracę pompy i zabezpieczają ją przed pracą "na sucho". Pompa jak pracuje podnosi ciśnienie do 6 barów a więc takie w układzie wystąpi. Spotkałem się z opinią że niektóre wężyki pękają . Znam osoby którym się to zdarzyło. Faktycznie nowe wężyki kupione u sprawdzonych dostawców wytrzymują więcej. Dlaczego więc zdarza się, że pękają. Powodem jest rozkład tworzywa z których są wykonane pod wpływem promieni UV. W akwarystyce o nie nie trudno bo promieniują je świetlówki. Zdecydowanie więcej wytrzymują wężyki wykorzystywanie w technice sprężarek powietrza. Najmocniejsze są wężyki stosowane w układach hamulcowych. Wszystkie mają odpowiednie do instalacji RO średnice. Różnią się "sztywnością" co powoduje że te mocniejsze źle pracują w szybkozłączkach zatem korzystając z nich polecałbym instalację na złączkach Jago.
Zawór błędnie (przez podobieństwo do systemów hydraulicznych) nazywany czterodrogowym służy jedynie do zamykania wypływu brudnej wody do kanalizy w systemach z zamykanym wylotem wody czystej i nie tworzy ciśnienia a jedynie z niego korzysta.
Jeśli coś pomyliłem to proszę o sprostowanie Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-02-2016, 12:58
Post: #4
RE: Wężyki do osmozy - ciekawostka
Zgadza się, że czujnik niskiego ciśnienia zapobiega działaniu pompy na sucho, ale czujnik wysokiego ciśnienia odcina zasilanie pompy po uzyskaniu przez układ 2bar. Jeśli więc pompa podaje ciśnienie 6 bar przed membraną, to czujnik za membraną wyłączy zasilanie i po wyrównaniu ciśnień cały układ osiągnie około 3bar. Zawór czterodrogowy ma faktycznie za zadanie odcięcie odpływu wody do ścieku, ale jednocześnie pozwala on utrzymać ciśnienie w układzie. Gdyby go nie było, wypływająca brudna woda cały czas zmniejszałaby ciśnienie i pomimo nie braku poboru wody czystej, kranowa dalej byłaby pobierana i oddawana do ścieku.
Nie zmienia to faktu, że przed membraną ciśnienie robocze może być wyższe. Ja nie spotkałem się z pękającymi wężykami (chyba, że był wcześniej zagięty).

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-02-2016, 13:55
Post: #5
RE: Wężyki do osmozy - ciekawostka
Cytat:ale czujnik wysokiego ciśnienia odcina zasilanie pompy po uzyskaniu przez układ 2bar
Czyli po zamknięciu wylotu wody czystej żeby pompa nie pracowała na próżno Smile. Zmykanie wylotu RO przy otwartym zasilaniu wymaga zawsze stosowania zaworu "czterodrogowego" i zaworka zwrotnego na wyjściu membrany RO.

Cytat: czujnik za membraną wyłączy zasilanie i po wyrównaniu ciśnień cały układ osiągnie około 3bar
Tak się dzieje jeśli w układzie na końcu jest zbiornik ciśnieniowy jak go nie ma ciśnienie jest wyższe. Tak czy siak mamy w układzie miejsca gdzie ciśnienie osiaga 6 barów a o to koledze chodziło Smile.
Co do pękania to myślę że w twoich instalacjach wężyki nie były narażone na UV wiec mają się dobrze w akwarystyce zwłaszcza morskiej jest to możliwe Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-02-2016, 14:16
Post: #6
RE: Wężyki do osmozy - ciekawostka
Nie zarzekam się, że to niemożliwe.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  filtr osmozy HOLI 10 20,670 18-04-2016 08:58
Ostatni post: Dikej



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości