Odpowiedz 
akwarium 54l
02-12-2015, 16:02
Post: #1
akwarium 54l
Cześć, będę się zabierał za akwarium 54l, które okazyjnie nabyłem. Zamysł jest taki, że nie będzie żadnych nawozów, CO2 i innych skomplikowanych i drogich zabiegów i urządzeń. Ewentualnie pałeczki do kwiatów.
Jednak chciałbym, żeby zbiornik cieszył oko.
Jako podłoże chcę dać żwirek rzeczny warstwę ok. 2cm, na to kolejne 2cm żwirku kwarcowego 0,5-1,4m + mała plaża z piasku.
W pokrywie były 2 świetlówki, T8 15w, oraz T5 24W, pierwsza myśl- to, że jeżeli nie zamierzam dawać gazu ani nawozów, muszę zredukować oświetlenie, więc wyjąłem T5, zostało 15W, czyli ok 0,3W/l po uwzględnieniu kilku litrów podłoża.
Filtr to będzie fluval A455 najprawdopodobniej.
Czy myślicie, że z tą jedną świetlówką jakieś rośliny pociągną? Bo jeśli dołożę następną 15W, zrobi się już 0,65W/l, a obawiam, się glonów.
A może spróbować kilka ledów podłączyć?
Będę wdzięczny jak ktoś coś doradzi, a może ktoś ma podobne warunki, to chętnie przeczytam jak akwa funkcjonuje Wink
Pozdrawiam

P.S. gdyby ktoś miał nadmiar roślin, które by się nadały to chętnie przyjmę/kupię
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 16:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-12-2015 16:48 przez edison.)
Post: #2
RE: akwarium 54l
Na Twoim miejscu zostawił bym tylko t5 24w. Mikołaj miał takie samo akwarium z takim swiatłem i wszystko ładnie funkcjonowało.
Akurat tam było podłoże aktywne ale zamiast jego można dać ziemie i teź bedzie dobrze, ładnie i bezobsługowo.
Ciut wiecej swiatła i ziemia pozwoli na wiekszy wybór roślin.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 16:55
Post: #3
RE: akwarium 54l
Też przeszło mi to przez myśl, ale jest to ciut bardziej skomplikowane, zapomniałem dodać, że T8 jest standardowo w pokrywie, a T5 dodatkowo przymocowana do T8.
Nigdy jakoś nie byłem przekonany do akwarium z ziemią, może niepotrzebnie, ale trochę się tego obawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 17:02
Post: #4
RE: akwarium 54l
tak jakby podłoża aktywne i substraty czymś się od ziemi różniły Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 17:18
Post: #5
RE: akwarium 54l
Same pałeczki nie stykną? a w co pakujecie tę ziemię, macie jakiś sprawdzony materiał?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 17:29
Post: #6
RE: akwarium 54l
Poczytaj co jest w składzie pałeczek -np środki przeciwko pleśnieniu . Nie każdy producent to podaje bo nie ma obowiązku
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 17:47
Post: #7
RE: akwarium 54l
Może być sama ziemia pomieszana z keramzytem to wystarczy, poczytaj o akwarium Low tech.
Elfir jeśli tak mówisz to nie miałaś jeszcze aktywnego.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 18:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-12-2015 21:50 przez kapuczino. Powód: Nowe informacje)
Post: #8
RE: akwarium 54l
Ja na 96 litrów brutto mam tylko 1x18 W i odbłyśnik, wiadomo, że nie wszystko będzie super rosło, ale nurzaniec, kryptokoryny, mchy, anubiasy, rogatek, wąkrotka spokojnie pociągną.
Nie bardzo rozumiem pytania "w co pakujemy ziemię?", ja mam z kretowiska, na to żwirek i pozamiatane. Leje tylko potas.

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 21:48
Post: #9
RE: akwarium 54l
Ziemi w nic się nie pakuje . Poczytaj trochę bo chyba chcesz na siłę przekombinować . Sypiesz ziemię na dno pustego akwarium .Ważne by była oddalona o jakieś 5 cm od przedniej i bocznych szyb ( tych szyb które są widoczne ) na to gruba warstwa żwiru i to wszystko .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 23:00
Post: #10
RE: akwarium 54l
Myślałem, albo gdzieś też przeczytałem, że ziemię warto spakować w jakąś siatkę, firankę czy inne cuda. Jeśli nie to spoko, tym lepiej. Poczytam więcej o tych low-techach i postaram się trzymać ich zasad Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2015, 23:22
Post: #11
RE: akwarium 54l
Siatka to głupie przekombinowanie które chyba w Polsce powstało i tak jest powtarzane
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-12-2015, 00:14
Post: #12
RE: akwarium 54l
edison napisał(a):Elfir jeśli tak mówisz to nie miałaś jeszcze aktywnego.

Owszem, sa różnice w postępowaniu z podłożem i w prowadzeniu. Ale tu mi raczej chodziło o wprowadzenie do akwarium podłoża, które jest wysycone składnikami mineralnymi.
Czym się różni? Niczym. I jedno i drugie jest nieszkodliwe dla ryb i zawiera składniki mineralne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-12-2015, 17:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-12-2015 17:34 przez BeastlyGoat.)
Post: #13
RE: akwarium 54l
Słuchajcie, kupiłem dziś taką ziemię [Obrazek: a9e1664ab1a9bc3b6a1f705c228da960_1395237180.jpg]
Nada się? Jest napisane, że zawiera mineralne nawozy: mikro i makro. I na bazie torfu wysokiego z naturalnymi uszlachetniaczmi ;/

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-12-2015, 19:23
Post: #14
RE: akwarium 54l
Generalnie lepiej było by aby była bez nawozów . Niestety ja nie znalazłem już w handlu ziemi bez nawozów
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-12-2015, 23:53
Post: #15
RE: akwarium 54l
Parę lat temu ziemia bez nawozów była w biedronce. Sam miałem na niej zbiornik i mogę polecić. Nie wiem tylko czy jest dostępna zimą. Pewnie rzucą dopiero na wiosnę. Warto sprawdzić.

http://www.youtube.com/watch?v=a6ots5VKk...ture=g-upl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości