Odpowiedz 
pytanie na temat obsady
12-03-2011, 15:38
Post: #31
RE: pytanie na temat obsady
(12-03-2011 13:42 )alarmowiec napisał(a):  
(12-03-2011 00:04 )mayonez napisał(a):  Myślałem o elektrozaworze z termostatem w akwie.
No to chyba przejezyczenie albo zbyt dalekie myślenie raczej o dwóch różnych rzeczach .
(12-03-2011 01:21 )kruszyna napisał(a):  W stałej pokojowej nie ma ale w akwa jak najbardziej . Prościej będzie użyć kabla grzejnego jak Pacmann ale oszczędniej (na dłuższą metę !) ogrzewania podłogowego , przy czym rozdzielacz do podłogówki musi mieć osobny obwód bo inaczej w życiu tego nie wysterujesz !!!!

No tu też jestem pogubiony . Czy to będzie kabel grzejny czy grzałka to dla mnie ciągle to to samo . Czemu wnioskujesz że to coś innego . Kabel grzejny bez termostatu i grzałka również bez niego właśnie w układach z dużą bezwładnością niczym się nie różnią . Inny jest tylko rozkład temp między dnem a wodą Smile . Jeśli w jednym i drugim przypadku chcemy sterować temp. to właśnie grzałka denna będzie powodowała znacznie cieplejsze dno i skoki temp w tymże niż zwykła grzałka . Regulator proporcjonalny to mówiąc prosto regulator który tak dobiera moc grzałki żeby uzyskać temp najbliższą ustawionej i od regulatora dwustanowego różni się głównie tym że w układzie wykonawczym zamiast przekaźnika jest obecnie najczęściej optotriak ale to nie jest równoznaczne że jeżeli jest optotriak to regulacja jest już proporcjinalną.
Cóż miałem się nie unosić ale jeden z nas dwóch doszedł do mylnych wniosków. Dwie opcje : albo ja myślałem , że jesteś bystrzejszy albo ty założyłeś, że ja jestem bardziej tępy, mam nadzieję cię rozczarować.Napisałeś: "No tu też jestem pogubiony . Czy to będzie kabel grzejny czy grzałka to dla mnie ciągle to to samo . Czemu wnioskujesz że to coś innego . Kabel grzejny bez termostatu i grzałka również bez niego właśnie w układach z dużą bezwładnością niczym się nie różnią " - BZDURA !!!, nie doszkalasz się przyjacielu bo o ile grzałka w takim układzie jest faktycznie tępa jak moja teściowa o tyle obwód z "odpowiednim, nowoczesnym" tzw. inteligentnym kablem to inna bajka.Kable grzejne, samoregulujące są zbudowane z dwóch przewodów miedzianych, między którymi znajduje się element oporowy o rezystancji zależnej od temperatury. Po podłączeniu końcówek kabla do sieci zasilającej prąd przepływa przez element oporowy, który rozgrzewa się. Samoregulacja polega na tym, że w miarę wzrostu temperatury rezystancja elementu grzejnego rośnie, dzięki czemu spada wartość natężenia płynącego prądu i tym samym zmniejsza się ilość mocy wydzielonej na kablu oraz jego temperatura.Regulacja temperatury kabla odbywa się na całej jego długości, zależnie od temperatury otoczenia. W miarę wzrostu temperatury otoczenia, moc grzewcza kabla maleje.Dzięki samoregulacji można uniknąć miejscowego przegrzewania się kabla, nawet jeśli dwa kable się krzyżują lub stykają ze sobą. Ze względu na to że w kablach samoregulujących przy wysokich temperaturach zawsze wystepują straty prądu zaleca się podłączyć kabel do zasilania przez termostat, aby dopływ prądu był odcinany całkowicie, jeśli ogrzewanie nie jest potrzebne. Element grzejny kabla jest zasilany równolegle, dzięki czemu kabel można skrócić w dowolnym miejscu. W ten sposób upraszcza się planowanie i wykonanie instalacji tymbardziej , że są dostepne kable o różnej mocy poczynając od 10W / 1m. Dlatego właśnie poruszyłem tak jak PACMANN temat pt. kabel grzejny bo jeśli kolega mayonez ma możliwość ogrzać to podłogówką to ja osobiście mu zazdroszczę , choć wiele cierpliwości będzie wymagało zaprojektowanie i wysterowanie układu. PIŁECZKA PO TWOJEJ STRONIE WUJCIO :box: Lol

Ps:Mam nadzieję , że Mystik rechocze ze śmiechu...
Odpowiedz cytując ten post
13-03-2011, 23:03
Post: #32
RE: pytanie na temat obsady
Z wysterowaniem mogą być jaja,zwłaszcza że kocioł będzie chodzić na sterowniku pokojowym (euroster).Jak będe palił w kominku to będzie problem .Wydaje mi sie że dodatkowa niezależna grzałka załatwi sprawe.Na okres letni i tak musi być.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-03-2011, 23:26
Post: #33
RE: pytanie na temat obsady
Jak się sam budujesz to domyślam się że wodę do kranu będziesz grzał w tym samym piecem co centralne ogrzewanie, czyli nie ma problemu żebyś przy osobnym obwodzie ogrzewania do akwarium i odpowiednio ustawionym termostacie wygrzewał akwarium latem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-03-2011, 04:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2011 10:45 przez alarmowiec.)
Post: #34
RE: pytanie na temat obsady
(12-03-2011 15:38 )kruszyna napisał(a):  PIŁECZKA PO TWOJEJ STRONIE WUJCIO :box: Lol
Po pierwsze miły kolego nie krzycz bo przeważnie jak ktoś krzyczy to nie ma racji .
W sumie to aż mnie korci żeby odpowiedzieć tobie w twoim stylu ale obawiam się że albo się obrazisz albo dojdzie do jakiejś stadionowej bijatyki . Akwarystyka to przecież nasze hobby i wspaniale ze sobą się czujemy . Ciebie już osobiście poznałem jako bardzo fajnego kolegę i kompana i myślę że tak zostanie .

No to wróćmy do tematu mayonezowi chodziło o zmniejszenie kosztów przez zastosowanie ogrzewania podłogowego ale zasilanego z kotła centralnego ogrzewania . Tutaj miał na myśli system ogrzewania wodnego. W tej dziedzinie wiesz znacznie więcej niż ja i tak jak pisałeś potrzebny byłby oddzielny rozdzielacz do obwodu akwarium . Stosowanie elektrycznego kabla grzejnego (jaki cudowny on by nie był ) jakiegoś zdecydowanego obniżenia kosztów nie spowoduje . Pacmann komentując ten pomysł wspomniał również o bezwładności takiego układu . Stwierdził również że używał dennego kabla grzewczego . I tutaj namieszał ponieważ zasugerował jakoby takie rozwiązanie również miało taką bezwładność a tak nie jest . Otóż znacznie zwiększa bezwładność takiego układu płyta betonowa którą musimy nagrzać . Stosowanie zatem tego typu ogrzewania elektrycznego w celu obniżenia kosztów to zupełna bzdura . Zasady sterowania w przypadku ogrzewania wodnego jak i elektrycznego niczym się nie różnią . W przypadku ogrzewania wodnego możemy regulować temp zwykłym elektrozaworem ( regulacja dwustanowa ) lub zaworem mieszającym połączonym z czujnikiem temp. ( regulacja proporcjonalna) . Te same zasady obowiązują w przypadku ogrzewania elektrycznego płyty betonowej . To że zastosujesz jak to nazywasz inteligentne kable nie rozwiązuje problemu ponieważ mamy w tym przypadku regulacje temp. bez sprzężenia zwrotnego a więc nadal niedokładną. Owszem przy stałej temp otoczenia przy odpowiednim wyregulowaniu mocy grzałki ( ciekaw jestem jak chcesz ją wyliczyć Smile bo po zalaniu betonem już tego nie zmienisz ) układ będzie działał . Jeśli jednak temp otoczenia się zmieni to bez czujnika temp i regulatora w akwarium temperatura również się zmieni ( fakt ze trochę mniej jak w przypadku zwykłego kabla ale się zmieni ) . Twoje wnioski byłyby spełnione tylko wtedy kiedy charakterystyka oddawania ciepła przez akwarium odpowiadałaby charakterystyce kabla .
Reasumując w układach sterowania z dużą bezwładnością powinniśmy stosować regulatory proporcjonalne .
Tu jeszcze jedna uwaga ( którą kolega Mystik na pewno by mi wytknął ) mówimy o bezwładności układu grzewczego a nie bezwładności samego akwarium .
Pozostałe wnioski jakie wysnułeś na początku swojego postu pozostawiam twojej ocenie .
Pozdrawiam i myślę że na spotkaniu spokojnie browara wypijemy Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-03-2011, 08:40
Post: #35
RE: pytanie na temat obsady
Faktycznie niepotrzebnie wspomniałem o kablu grzejny, który ja miałem w podłożu akwa nie pod nim - faktycznie wprowadziłem zamęt.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2011, 01:25
Post: #36
RE: pytanie na temat obsady
Oj wujcio , wujcio, nadal się nie doszkalasz. Masz rację o tyle , że grzanie betonu to absurd a wysterowanie to cud ale z tego co wiem to każdy akwarysta coś pod swoje akwa upycha żeby nacisk równomiernie rozłożyć np.POLISTYREN (styropian). Taki materiał tylko dedykowany do naszego tematu jest ogólnie dostępny i posiada specjalne żłobki, w które wystarczy wcisnąć rurkę od podłogówki lub kabel grzejny i ja osobiście poszedłbym w tą stronę zamiast robić wylewkę betonową z podłogówką a potem izolować to np.polistyrenem. Mógłbym tu trzepnąć kolejny wykład o ogrzewaniu ale zaczyna to się robić bez sensu bo zamiast poradzić coś koledze akwaryście robimy krucjatę przeciwko...
Musimy pogadać na spotkaniu będzie prościej Thumbsup

Ps: Mam świadomość mojej cielesności , jednak co innego użycie namiastki wulgaryzmów w postach, które są tylko słowami obliczonymi na stosowną reakcję a co innego groźby karalne. Wydaje mi się, że jeszcze na nikogo z naszego forum "krzywo " nie spojrzałem nie mówiąc o groźbach a ty mi tu po raz drugi jedziesz o bijatykach stadionowych...a może ty brałeś w nich udział i powinienem się obawiać o siebie...Na mecze nie chodziłem , nie chodzę i patrząc na mecz z Widzewem długo nie pójdę bo nie odpowiada mi zachowanie większości "kibiców" a bardzo chętnie pokazał bym młodemu fajne widowisko, przychdzę za to na spotkania WTMA... Podsumowując: jeszcze raz mi o tych stadionach wyskocz to ja wyskoczę do ciebie...z flaszką i będziesz musiał ją za karę ze mną wypić Lol

"Po pierwsze miły kolego nie krzycz bo przeważnie jak ktoś krzyczy to nie ma racji ."-przepraszam cię Alarm ale bardzo głupie zdanie...
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2011, 02:40
Post: #37
RE: pytanie na temat obsady
(15-03-2011 01:25 )kruszyna napisał(a):  Mógłbym tu trzepnąć kolejny wykład o ogrzewaniu ale zaczyna to się robić bez sensu ...

To fakt . Mam nadzieję że choć większość zrozumiała to co napisałem Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-03-2011, 22:39
Post: #38
RE: pytanie na temat obsady
Nie trzeba podkładać pod akwarium styropianu,są inne materiały o mniejszym stopniu izolacji termicznej,natomiast wysterować można ze spokojem,mam czas.Dam sobie miesiąc i skumam jakie są reakcje na dane ustawienia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Temat rośliny ze stawu joke00 6 13,226 16-06-2015 06:30
Ostatni post: joke00
  Temat dla oszczędnego poznaniaka - akwarium prawdziwie LT :) Elfir 25 48,751 16-03-2015 12:19
Ostatni post: Elfir



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości