Odpowiedz 
Ciężka walka z zielenicami
28-08-2015, 15:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-08-2015 16:56 przez ro_soch. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Ciężka walka z zielenicami
Witam wszystkich,
od czasu jak wygralem 'walkę' z krasnorostami i compostogonem w moim 37 litrowym akwarium, pojawily sie w akwarium dlugie i krótkie zielenice, które obrastają dosłownie wszystko. Nie mam testów, podjąłem z nimi typową walkę - oświetlanie 8h, nawożenie CO2 z bimbrowni, ograniczenie nawozów do micro + hydro mineral + K (normalna dawka, raz w tygodniu przy podmianie wody), przeczyszczenie filtra (wyrzuciłem watę która strasznie ograniczała przepływ), podmiany wody po 10L na tydzień (czyste RO) oraz mechaniczne usuwanie glona z roślin, wystroju i szyb. Podałem też parę dawek Algumin od Tetry którego efektu nie widać.

Ale, walkę zdaje się że przegrywam, glona jest co raz więcej, 2powoli nie mam już jak go usuwać z akwarium bo jak próbuje go oderwać, wyciągam go razem z roślinami.
Rośliny niby nie są żółte jak kiedyś, barwią się na zielono ale proces ich wzrostu nadal wydaje się zatrzymany, od ponad miesiąca przyrost np. micranthemum czy dużego henia wynosi ok 0,5 cm!

jak zwykle, pytanie, co źle robię? A może raczej, co powinienem zacząć robić?
Tak po cichu sobie myslę, czy lampa led jaką zrobiłem do akwarium nie sprzyja glonom w przeciwieństwie do roślin (3 niebieskie diody 465nm, 2 czerwone 660nm i 13 białych 5000-6000K)?
Może jakieś sugestie, pomysły z waszej strony?
Załączam też zdjęcie jak to w tej chwili wygląda:

http://zapodaj.net/1224ac247741d.jpg.html
http://zapodaj.net/c7218e1dfd385.jpg.html
http://zapodaj.net/21e38b7f0f131.jpg.html

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2015, 16:40
Post: #2
RE: Ciężka walka z zielenicami
Maskra. A kolega testy robi? czy leje nawozy jak leci? Jaki masz poziom NO3?

Poznańska Giełda Akwarystyczna na FB
https://www.facebook.com/groups/268590873561911/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2015, 16:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-08-2015 16:57 przez ro_soch.)
Post: #3
RE: Ciężka walka z zielenicami
Wspominałem, że testów na azoty czy fosforany nie posiadam, nie miałem ostatnio zadnych funduszy zeby inwestować w akwarium, jeżeli będzie to konieczne to je kupię, chociaż miałem nadzieje że dużymi podmianami z RO prędzej czy później zbije nadmiary, chociaż wcale się na to nie zanosi.
Myslałem też, czy czasem nie postarać się o węgiel do filtra

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2015, 17:16
Post: #4
RE: Ciężka walka z zielenicami
Wpadnij do mnie to pogadamy co z tym zrobić, bo to dłuższa rozmowa Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2015, 17:21
Post: #5
RE: Ciężka walka z zielenicami
To już drugie zaproszenie, więc chyba naprawdę będę musiał wpaść Smile Tyle że ostatnio bardzo rzadko bywam w Poznaniu :/

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2015, 19:13
Post: #6
RE: Ciężka walka z zielenicami
Micro tylko karmisz tą zieloną wetę. Mogę Ci zaproponować pewien sprawdzony schemat działania o ile chcesz się bawić w chemię czego nie pochwalam.
Odstawiasz nawozy, lejesz Femanga algen stop general wg wskazówek producenta plus gasisz całkowicie światło na 7 dni. Wszystko powinno zejść. Minus jest taki, że rośliny potem dochodzą do siebie długi czas.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2015, 19:47
Post: #7
RE: Ciężka walka z zielenicami
O Femendze juz myslałem, ale w pobliskim akwarystycznym mieli wlasnie tylko Algumin. Z tymi roślinami troche się boję takiego rygoru, bo one same ledwo sie trzymają. Może zostawię taką opcję na ostateczność Smile

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2015, 20:07
Post: #8
RE: Ciężka walka z zielenicami
123456789 napisał(a):Micro tylko karmisz tą zieloną wetę. Mogę Ci zaproponować pewien sprawdzony schemat działania o ile chcesz się bawić w chemię czego nie pochwalam.
Odstawiasz nawozy, lejesz Femanga algen stop general wg wskazówek producenta plus gasisz całkowicie światło na 7 dni. Wszystko powinno zejść. Minus jest taki, że rośliny potem dochodzą do siebie długi czas.

Polecam ten sposob! W zoogrande powinni go miec.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-08-2015, 09:34
Post: #9
RE: Ciężka walka z zielenicami
Jeśli masz np. rośliny, mchy na kawałkach lawy, kokosa to możesz je wykąpać w wodzie z kwaskiem cytrynowym (w płynie cytrynka) na 1 litr wody dałem ok 1/3 buteleczki 0,5l kwasku. Wkładasz na ok. godzinę. Po wyjęciu dobrze płuczesz i możesz włożyć do akwa, glon robi się biały i krewetki wcinają ze smakiem to co zostanie. Przed kąpielą jak najwięcej usuń mechanicznie. Działa jak na razie w 100%.
Testowałem na mchach: taiwan, weeping, phoenix, flat, brazil, cameron, pearl.

"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

Aktualne:
43l - Nature - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8335
43l - Nature 2 - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8865
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-09-2015, 22:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-09-2015 00:53 przez alarmowiec. Powód: Nowe informacje)
Post: #10
RE: Ciężka walka z zielenicami
Witam,
glon wydaje się odpuszczać, wstawiam zdjęcia jak teraz się ma akwarium, widać zdecydowaną różnicę a minął tydzień od czasu podjęcia konkretnych decyzji w ratowaniu akwarium.
Przede wszystkim staram się o pełną stabilizację zbiornika, zaczałem nawozić systematycznie micro + macro, dwutlenek caly czas leci z butli. Do akwarium trafiły też 4x krewetki amano oraz 2x military helmet, bardzo możliwe że też przyczyniają się do tego jak teraz wygląda akwarium.
W największe skupiska glonów podałem wodę utlenioną ze strzykawki, po ok 10 ml 2 dni z rzędu, oraz jednorazowo 10ml po podmianie wody. To co się dało wyciągnałem ręką.
Jedyne co mnie jeszcze zastanawia, to fakt, że rośliny nadal stoją w miejscu, ale mam nadzieje że potrzeba troche cierpliwości żeby się odbudowały i ruszyły.
Pozdrawiam i dziękuję przede wszystkim za pomoc i rozmowę ze strony
Aqua Store
[Obrazek: 11b7ddca7090c.jpg]
[Obrazek: 28b61d4844fcc.jpg]
[Obrazek: 445c1d8bc43e3.jpg]

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-11-2015, 14:37
Post: #11
RE: Ciężka walka z zielenicami
Ja mam szybę tak zieloną, że nie widzę przez nią rybek - u Ciebie widać co sie dziejeSmile
Ja walcze już od dwóch tygodni z zielenicami i jakoś słabo to wygląda. NO3 i fosfor w normie .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Walka z cyjanobakteriami Jarus 5 15,000 24-02-2014 21:35
Ostatni post: Jarus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości