Odpowiedz 
Start nowego baniaka - kilka pytań
04-08-2015, 01:51
Post: #1
Start nowego baniaka - kilka pytań
Akwa 54l (30x30x60)
2 x 24W świetlówki T5 zawieszone ok 1 cm nad taflą (tylko tak się zmieściły).
Podłoże - piasek bazaltowy (chyba ze poradzicie coś innego)
Chciałbym zrobić trawniczek z parvuli (tylko) ale nie bardzo wiem czy wyjdzie
W zbiorniku miałyby być redki i może jakieś razbory.. lub kolcobrzuch (wiem ze będzie młócił krewety)
No w związku z tym mam kilka pytań..

1. Czy oświetlenie wystarczy dla parvuli ?
2. Jak długo świecić aby nie było problemów z glonami ?
3. Piasek bazaltowy będzie ok czy jednak coś innego ?
4. Czy E. parvula pociągnie tylko na nawożeniu potasem i ewentualnie co2 bez substratów
5. Czy razbory będą się czuły w miarę ok w takiej pustej przestrzeni
6. Podłoże chcę usypać tak aby była górka lub spad.. czy grubość warstwy będzie miała wpływ na funkcjonowanie akwarium ?
7. Możecie polecić jakiś filtr zewnętrzny sensowny w stosunku jakość cena ? Raczej myślę o czymś niezbyt drogim..
8. Ile trzeba wydać na zestaw do Co2 ?

Wszelkie dodatkowe wskazówki chętnie przyjmę..
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2015, 02:32
Post: #2
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Siema
1)oświetlenia masz aż nadto (przynajmniej jak dla mnie)
2)8h w tym przypadku to chyba max
3)to jest piasek czy drobny żwirek? na drobnym żwirku u mnie rośnie, na piasku nie wiem, ale może być problem
4)nawoziłem tylko potasem + bimbrownia rosło kiepskawo, dołożyłem pałeczek w podłoże i efekt widoczny był po kilku dniach
5)niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony
6)nie za bardzo rozumiem o co chodzi w wpływie na funkcjonowanie Smile
7)jak bardzo tanio to kaskada, nowy ale wkurzający chinol albo sprawna używka np aquaela, jak coś lepszego to kubełek ale najmniej to 120zł ale coś za coś Smile
8)na początek i bimbrownia Ci starczy (kilka zł miesięcznie), ale na dłuższą metę lepiej zainwestować w butlę, a cena zależna od tego co potrzebujesz (zaraz ktoś Ci pewnie coś zaoferuje Smile)

kostka 43L podejście drugie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2015, 05:20
Post: #3
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Ktoś sprzedaje teraz butle co2 2kg bierz i będziesz miał problem z głowy, przy 54 litrach zainwestowałbym w jakiś kubełek, wydasz raz kase na coś dobrego i będziesz miał spokój na bardzo długo hydory wypadają bardzo dobrze w stosunku cena do jakości, ale polecam najmniejszy z linii professional np. 150, będziesz na pewno zadowolony. Jeśli chodzi o żwir może być jak najbardziej najzwyklejszy neutralny, ale zamiast bazaltowego, który jest trochę ostry kup kwarcowy najlepiej 1,4-2mm grubości na ilżańskiej w poznaniu chyba po 2,8 zł za kg, czyli tanio jak barszcz, albo podłoże dla roślin CAL black earth jeden worek ci wystarczy czyli za jakieś 129 zł. Oświetlenia masz dużo więc sadź od początku dużo zieleni żeby nie zostało pożywki dla glonów. Co do gr. warstwy żwiru to zależy od sadzenia roślin tam gdzie ich nie będzie to nawet 1cm wystarczy tam gdzie sadzisz to minimum 3 do 4 cm.

"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

Aktualne:
43l - Nature - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8335
43l - Nature 2 - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8865
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2015, 12:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-08-2015 12:24 przez piasio.)
Post: #4
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Piasek bazaltowy mam w dużej ilości.. jest drobny - średnica 1-2mm zastanawiam się tylko czy nadaje się do usypywania spadów i górek, czy nie będzie za ciężki no i czy przy grubszej warstwie takiej 6-10 cm nie będą się tworzyć strefy beztlenowe.
Z zieleni będzie tylko ten trawnik. Zmierzam w tym kierunku.. przynajmniej chciałbym [Obrazek: maxresdefault.jpg]
Teraz pytanie o te kubełkowe filtry zewnętrzne.. Hydora 150 to ok 280 zł.. Na chwile obecna jednak chyba coś tańszego musiałbym wybrać.. warto inwestować w te do 150 zł ? Jakie są minusy ?
No i kwestia nawożenia.. Kolega pisze o substracie dla roślin. Też się zastanawiałem ale z uwagi na krewety chciałem uniknąć takiego rozwiązania..
Dlatego pytanie o co2 i potas..
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2015, 13:17
Post: #5
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Jeżeli nie będziesz bawił się podłożem, to można nawet dać ziemię pod piasek i sprawa podłoża była by załatwiona, bez wiekszych dodatkowych kosztów. Zawsze można ją dodatkowo nafaszerować pałeczkami nawozowymi.

Ja posiadam hydor'a prime 10, cena to niecałe 200zł i uważam że do takiego zbiornika spokojnie da radę (u mnie działa w 37l).

Apropo stref beztlenowych, mam zdanie takie, że w strefie beztlenowej żyją beztlenowe bakterie, które działają na korzyść akwarium, bo nie bez powodu podaje się, że przy tylnej ściance powinno być ok 9cm. Byle tych stref nie ruszać i nie uwalniać nadmiaru "syfu" do akwarium.

Jeżeli zbiornik robiony jest z myślą "żeby było w miarę tanio" można zacząć od bimbrowni, a butle kupic przy kolejnej wypłacie, do czasu aż zbiornik się nie ustabilizuje.

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2015, 16:45
Post: #6
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
piasio napisał(a):Akwa 54l (30x30x60)
2 x 24W świetlówki T5 zawieszone ok 1 cm nad taflą (tylko tak się zmieściły).
Podłoże - piasek bazaltowy (chyba ze poradzicie coś innego)
Chciałbym zrobić trawniczek z parvuli (tylko) ale nie bardzo wiem czy wyjdzie
W zbiorniku miałyby być redki i może jakieś razbory.. lub kolcobrzuch (wiem ze będzie młócił krewety)
No w związku z tym mam kilka pytań..
1. Czy oświetlenie wystarczy dla parvuli ?
2. Jak długo świecić aby nie było problemów z glonami ?
3. Piasek bazaltowy będzie ok czy jednak coś innego ?
4. Czy E. parvula pociągnie tylko na nawożeniu potasem i ewentualnie co2 bez substratów
5. Czy razbory będą się czuły w miarę ok w takiej pustej przestrzeni
6. Podłoże chcę usypać tak aby była górka lub spad.. czy grubość warstwy będzie miała wpływ na funkcjonowanie akwarium ?
7. Możecie polecić jakiś filtr zewnętrzny sensowny w stosunku jakość cena ? Raczej myślę o czymś niezbyt drogim..
8. Ile trzeba wydać na zestaw do Co2 ?
Wszelkie dodatkowe wskazówki chętnie przyjmę..


1. Jak najbardziej, w zasadzie to można na tym oświetleniu w tym zbiorniku hodować prawie każdą roślinę.
2. Długość świecenia powinna być maksymalna możliwa 12-14 godzin, jedynie na starcie, kiedy wystąpi problem z glonami to można zrobić 8-10 godzin.
3 Najlepiej stosować granulat, z dobrych rzeczy może być wspomniany CAL Black Earth, jak chodzi o to co masz, to ważne aby to nie był piasek tylko żwir, piasek nie przepuszcza wody.
4. Jeśli nie będzie co2, to być może pociągnie, jednak bez CO2 ta roślina praktycznie nie stworzy trawnika.
5. Niech się inne osoby się wypowiedzą Smile
6. Powinno być minimum 5 cm to chyba jedyny warunek
7. Hydor chyba najlepiej wypadnie
8. około 300-350zł
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2015, 18:14
Post: #7
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Cześć. Smile
piasio napisał(a):5. Czy razbory będą się czuły w miarę ok w takiej pustej przestrzeni
Według mnie to chyba żaden gatunek nie będzie zachwycony taką aranżacją swojej przestrzeni życiowej. Smile
Każda ryba lubi mieć miejsce, gdzie może się schronić i poczuć się bezpiecznie.
Na zamieszczonej przez Ciebie fotce poglądowej to zresztą dość dobrze widać.
piasio napisał(a):7. Możecie polecić jakiś filtr zewnętrzny sensowny w stosunku jakość cena ? Raczej myślę o czymś niezbyt drogim..
Tutaj masz za stówkę używany Hydor Prime 10.
Ja mam ten model i bardzo sobie chwalę (również kupiłam używany).
piasio napisał(a):8. Ile trzeba wydać na zestaw do Co2 ?
Może taki zestaw Cię urządzi (jak widać, cena jest do negocjacji)?

Powodzenia w zakładaniu zbiornika. Smile

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2015, 18:33
Post: #8
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
kapuczino napisał(a):Tutaj masz za stówkę używany Hydor Prime 10.
Ja mam ten model i bardzo sobie chwalę (również kupiłam używany).
:o
Za 100 zł wziął bym nawet drugi, mimo że jeszcze nie potrzebuje Biggrin

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2015, 18:33
Post: #9
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Prime 10 mam w 43l i według mnie trochę jest za mały na mój litraż, po zasypaniu ceramiką z gąbką i włókniną słabo trochę dmucha. Może 20 była by odpowiedniejsza. Poszukaj na "alledrogo" nowego professionala 150 będzie może jeszcze z 40 zł tańszy. Dobry filtr to dobra inwestycja, tak bym powiedział, zawsze na początek możesz pojechać na bimbrowni i na jakiś czas odpuścić sobie zestaw co2.
Co do świecenia na początek nawet bym od 6 godzin zaczął, masz prawie 0,9w/l, będzie ostro z glonami.

"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

Aktualne:
43l - Nature - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8335
43l - Nature 2 - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8865
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2015, 20:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-08-2015 20:47 przez 123456789.)
Post: #10
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Obawiam się, że przy prawie 1w na litrze potrzebne będzie pełne nawożenie i obowiązkowo butla co2, inaczej będą problemy. Do 54l nie polecałbym hydora prime 10. Przez pewien czas będzie dmuchał, ale w dość szybkim czasie zwolni i będzie za słaby. Taki konkretnie filtr chodzi najlepiej w max 30l zbiornikach. Tak jak pisze joke lepiej coś mocniejszego lub kaskada fzn 2 aquaela.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-08-2015, 23:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-08-2015 23:36 przez piasio. Powód: Nowe informacje)
Post: #11
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Niestety kasa mnie ogranicza więc póki co CO2 musi dostarczyć bimbrownia..
Co do filtra to się waham.. kaskada aquaela FZN2 to 90 zł.. trochę będę musiał przyciąć pokrywę ale mogło by być.. natomiast Hydora 150 to już koszt w okolicach 290 zł.. Poki co jadę na wewnętrznym filtrze aquaela Fan 1 plus (i dawał radę w 80l). A jak się mają te tanie do 150 zł ? Na allegro sporo tego link

Od rtazu zapytam też co sądzicie o tych wynalazkach chłodniczych : termostat RT 20 + wentylator
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-08-2015, 23:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-08-2015 23:58 przez edison.)
Post: #12
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Rt2-0 to nie wynalazek a sprawdzony u wielu osób, sam używam do sterowania chłodzeniem , mam takie trzy sterowniki i zaden nie zawodzi.

Co do filtracji zamieniłem dwa jbl 901 na hw 302 i narescie nie mam zastrzeżeń. Nastepne firmowe jakie kupie to napewno będą marki hydor.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-08-2015, 00:26
Post: #13
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Apropo filtrów poniżej 150 zł, raczej ludzie na nie nie narzekają, ale płacąc powyżej 150zł mamy przynajmniej gwarancje renomowanej firmy, więc jak kto woli Smile

Lepiej było by już kupić używany filtr zewnętrzny za około 100-150zł, chociażby eheim 2213, który jeszcze swoje lata posłuży, takie jest moje zdanie.

Przy takiej ilości oświetlenia, przynajniej bimbrownia była by wskazana.

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-08-2015, 06:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-08-2015 06:20 przez joke00.)
Post: #14
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
http://allegro.pl/termostat-regulator-te...30013.html To jest o niebo lepsze od tego badziewia rt2-0 i ma małe rozmiary. Mam go u siebie działa zajefajnie i mnóstwo ludzi na krewetki.org ich używa. Podłączenie dość banalne bym powiedział.

"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

Aktualne:
43l - Nature - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8335
43l - Nature 2 - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8865
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-08-2015, 09:25
Post: #15
RE: Start nowego baniaka - kilka pytań
Badziewie to nie jest bo działa jak ma działać.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  aranżacja nowego akwarium 112l nowicjusz 2 8,715 17-01-2018 12:20
Ostatni post: Dikej
  Restart baniaka arta14 5 14,239 25-11-2017 12:17
Ostatni post: Dikej



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości