Odpowiedz 
Parametry wody
14-06-2015, 22:11
Post: #1
Parametry wody
Witam,

jestem świeżynką jeśli chodzi o akwarystykę, ostatnio zalałam pierwszą kostkę 30L, którą docelowo przeznaczę na krewetkarium.

Sprawdziłam parametry wody testem paskowym i wygląda to mniej więcej tak:

pH 6.4
GH 6
KH 4

na innym forum dostałam odp, że powinnam "lac wode ro + mineralizator", super, ale i tak koszta póki co mnie zabiły więc kolejny wydatek nie wchodzi w grę.

Co jest nie tak z tymi parametrami? Jakie krewetki mogę trzymać po tym jak zbiornik dojrzeje?

Z góry będę wdzięczna za odpowiedź
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 22:15
Post: #2
RE: Parametry wody
Jakie masz podłoże?, jaką wode stosujesz ? ro czy kran ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 22:17
Post: #3
RE: Parametry wody
Podłoże - benibachi normal, a woda to kranówka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 22:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-06-2015 22:38 przez edison.)
Post: #4
RE: Parametry wody
Te podłoże kłóci się z tą wodą którą stosujesz bo z każdą podmianą będą zmieniały się diametralnie parametry aż w końcu podłoże się podda, może to trwać 3 lub 6 miesięcy, w tym czasie będą duże wahania ph, kh, gh. krewetki strasznie tego nie lubią.

Jeśli chciałabyś hodować crystale to koniecznie jaknajszybciej woda ro plus mineralizator gh6, inny nie podnoszący kh lub specjalny dla krewet. Wodę ro w Poznaniu kupisz w niektórych sklepach, a na początek wystarczy mineralizator V6 dostępny w sieci za grosze.

Jeśli chcesz hodować łatwiejsze krewecie z rodziny Neocardina np. red chery,sakura itp. to pomyśl o zmianie podłoża na neutralne np. bardzo drobny żwirek 1-2mm może być jasny lub ciemny wtedy możesz lać kranówke.

0prócz parametrów wody, sprawdz temperature wody która nie może przekroczyć 25-26 stopni. dla krewetek opisanych wyżej, najlepiej utrzymać 22-23C.

Popełniłaś typowy błąd początkującego, trzeba najpierw wybrać gatunek krewetki, poczytać a póżniej dostosować akwarium pod nie i na końcu dopiero zalać i czekać aż dojrzeje. Ale wszystko można jeszcze najprawić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 22:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-06-2015 22:32 przez bohen21. Powód: Nowe informacje)
Post: #5
RE: Parametry wody
na benibachi mija sie z celem stosowanie wody kranowej bo zabijasz właściwości stabilizujące podłoża i zamiast ono trzymać 2 lata dobrze będzie jak pociągnie pół roku. zakup np 10l wody raz na tydzień lub dwa to nie wielki wydatek, a zakup nowego podłoża to koszt prawie taki jak zakup filtra ro. na tym podłożu ze spokojem można trzymać cristale wszelakiej maści jak również sakurki lub inne tego typu krewecie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 22:47
Post: #6
RE: Parametry wody
Popełniłam błąd, przyznaję się, zwykła niewiedza. Chcę tylko neocadinie, nic więcej. Czyli zmiana podłoża na żwirek. Może być bazaltowy czy jakiś inny?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 23:00
Post: #7
RE: Parametry wody
Jeśli koniecznie podłoże neutralne takie które nie zmienia parametrów to żwirek kwarcowy, bazaltu wogóle nie bierz pod uwagę.

Zastanów się jeszcze nad wyborem, crystale nie są takie trudne np. dla mnie są łatwiejsze niż neocardina a dużo wydawać i zmieniać nie musisz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 23:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-06-2015 23:16 przez amehtana.)
Post: #8
RE: Parametry wody
Benibachi kosztował niemało - niestety, a szkoda bo mogłam mądrzej wydać te pieniądze.

Znalazłam już żwirek kwarcowy (bardziej podoba mi się ciemny), ale ma 2-3 mm.

Crystale też są ładne, ale każdy marudzi, że nie nadają się na początkujących.

Jeszcze jedno pytanie na koniec - jakieś bakterie w płynie/proszku dodać do podłoża?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 23:18
Post: #9
RE: Parametry wody
amehtana napisał(a):Crystale też są ładne, ale każdy marudzi, że nie nadają się na początkujących.
Takie opinie piszą chyba ludzie co ich nie mieli albo niestosowali się do parametrów wody dla nich.
Ty już prawie masz przygotowane awarium, wystarczy stosować wodę ro z mineralizatorem pod crystale, cotygodniowe i regularne podmiany wody max 4litry i nic nie ma prawa się stać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 23:22
Post: #10
RE: Parametry wody
Udusisz mnie, ale póki co upieram się przy tej kranówce.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 23:27
Post: #11
RE: Parametry wody
Woda Ro tak Cię przeraża ? Nie próbuje Ciebie na nic namiawiać to tylko taka lużna rozmowa. Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-06-2015, 23:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-06-2015 00:16 przez amehtana.)
Post: #12
RE: Parametry wody
Chyba trochę tak. Prześpię się z tym pomysłem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-06-2015, 08:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-06-2015 10:18 przez amehtana.)
Post: #13
RE: Parametry wody
Dobra namowiliscie mnie Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Parametry wody w kranie Matrial 15 25,997 09-03-2015 11:25
Ostatni post: Stiep
  Gadżety w akwarium, a parametry TOXIC69 2 7,744 20-10-2011 16:37
Ostatni post: TOXIC69



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości