Odpowiedz 
pytanko o oswietlenie
21-05-2015, 22:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-05-2015 22:01 przez bartus 301.)
Post: #1
pytanko o oswietlenie
wiatm

akwarium 200 litrów nawozone linia aqua rebell i dwutlenkiem wegla przez sera 500 reaktor ,podłoże Ada amazonia , oswietlenie 117W
zapytanie jest takie:
czy to swiatełko powinno wystaczyc?
bo już sam nie wiem niby jest dobrze ale czy mam to traktowac jako minimum w akwarium roslinnym ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-05-2015, 22:05
Post: #2
RE: pytanko o oswietlenie
Nie wiem czy jest coś takiego jak minimum. Masz akwaria LT w których światła jest "jak na lekarstwo". Ty masz ponad 0,5W/L, a to już jest coś. Ja mam 216W na 420L i jest ok.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-05-2015, 22:09
Post: #3
RE: pytanko o oswietlenie
Kluczowe jest utrzymanie idealnej klarowności wody Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-05-2015, 22:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-05-2015 22:17 przez bartus 301.)
Post: #4
RE: pytanko o oswietlenie
czyli myslisz że dołożenie jednej swietlówki 39W nic nie zmieni
rosliny beda tak samo się wybarwiac i rosnac w tym samym tempie
pytam sie bo mam taki mały dylemat,moja lobelia puszcza takie jakby boczne korzenie to jest jedna sprawa a druga to taka że NO3 dosyc mi sie kumuluje ma takie wrażenie jakby roslinki nie zuzywaly go w odpowiedniej ilosci nawet po podnianie wody kiedy no3 spada z np 40 ppm do 20ppm to za jakisc czas a dokladnie np za 4 dni ten poziom wraca a np po4 sie nie kumuluje wrecz czasami go brakuje
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-05-2015, 22:22
Post: #5
RE: pytanko o oswietlenie
To, że roślina puszcza boczne korzenie może oznaczać, że brakuje jej składników odżywczych w podłożu. Spróbuj podłożyć jej jakieś pałeczki nawozowe albo kulki GT, a co do NO3 i PO4 to sprawdź czy nie ma w Twoich nawozach azotu i fosforu jako składnik. Jeśli podajesz nawóz "makro" to jest tam azot i fosfor na 100%

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-05-2015, 22:31
Post: #6
RE: pytanko o oswietlenie
no w nawozach napewno jest jedno i drugie tylko ograniczylem podawanie azotu bo sie kumulował do 50ppm ale to i tak nie pomogło tylko wydłuzylo okres kumulacji np jak podawalem 5ml dziennie to 50ppm mialem w 3 dni a jak ograniczyłem do 2ml to ta sama wartos osiągałem po tygodni nigdy nie jestem wstanie oszacowac ile moje roslinki pobieraja bo jakbym nie ograniczyl to zawsze dojde do takiej wartosci
a moze brakuje jakiegos mikro skadnika
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-05-2015, 22:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-05-2015 22:52 przez Dikej.)
Post: #7
RE: pytanko o oswietlenie
U mnie było podobnie. Zostawiłem wszystko na tydzień, zrobiłem dużą podmianę wody na wodę RO i zacząłem nawozić tylko mikro i raz na jakiś tydzień, czasem rzadziej podaję potas i ewentualnie po sprawdzeniu testem dolewam trochę żelaza. Wszystko hula i rośnie w zadowalającym tempie.
Jeśli masz w zbiorniku życie (ryby, ślimaki etc.) to ono da te składniki makro. Są różne szkoły, np. EI że lejesz wszystkiego na potęgę tak aby nigdy nie było za mało, po czym masz dzień przerwy, robisz podmianę 50% i zaczynasz w zasadzie od zera. Nie ma jednej recepty na dobre nawożenie, ale przesadzanie i lanie wszystkiego co popadnie nie jest dobre. Tak jak pisałem, po pierwsze cierpliwość, czyli zostaw nawozy na chwilę. Sprawdzaj codziennie od odstawienia poziom NO3, PO4, Fe. Wtedy zobaczysz jak szybko zużywają te składniki Twoje rośliny i na jakim poziomie się utrzymują dzięki rybom, a co za tym idzie będziesz wiedział w jakiej ilości uzupełniać codzienne ubytki składników i czy w ogóle jest sens nawozić makro.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-05-2015, 22:48
Post: #8
RE: pytanko o oswietlenie
Masz za dużo makro w wodzie, przez to rośliny "myślą", ze są w podłożu i puszczają korzenie, w wodzie powinieneś mieć wszystko niemierzalne, a już szczególnie na Amazonii.

Sprowadź wszystko do zera, w taki sposób, żeby utrzymać równowagę między NPK.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-05-2015, 23:01
Post: #9
RE: pytanko o oswietlenie
ok rozumiem ale zrobiłem juz tak raz ze nie lalem makro przez ponad dwa tygodnie i wiecie co sie stalo
no3 wogole nie spadalo a na sam koniec pojawily sie sinice zgupialem wtedy i zaczalem walke z sinicami wygralem ja i zaczalem dalej nawozic tylko mniejszymi dawkami
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-05-2015, 09:28
Post: #10
RE: pytanko o oswietlenie
a jak długo masz zbiornik i czy po starcie robiłeś podmianki bo amazonia dużo z siebie oddaje przez pierwszy miesiąc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-05-2015, 21:46
Post: #11
RE: pytanko o oswietlenie
akwarium mam juz rok
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-05-2015, 09:31
Post: #12
RE: pytanko o oswietlenie
witam serdecznie chcialem zamkanac temat .po zamontowaniu dozownika nawozów 5 tygodni temu i podawaniu mikro,makro wegla w płynie i potasu w stalych dawkach i odstepach dało efekt nastepujacy
no3 25mg/l
po4 prawie zero nie mam skali porownawczej ale kolor odczynnika jest bardzo jasny niebieski (prawie niewidoczny) a to naprawde mało fosforu nawet chyba za mało
a postasu nie mierzyłem ale podam jak bede mial możliwosc pomiaru
pyłu na szybach b mało wiec mikro też nie przesadzaiłem
a z korzeniami bocznym to jest tak ze ludwigia przerosła bo nie była przycinana a szczyty ma aż bordowe czyli swiatełko odpada 0,58W/L wystarczy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-05-2015, 18:35
Post: #13
RE: pytanko o oswietlenie
koledzy odnosnie potasu
dawalem 3ml raz w tygodniu i sie skumulowal a poznałem to po podwyzszonej twardosci weglanowej jak zaczałem podawac bylo 6KH a jak przestałem to było juz 14KH
po podmianie mam teraz 7KH wiec juz prawie jest ok a potas dodatkowo podaje co 14 dni po 3ml
pozdrawiam serdecznie[/font]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-05-2015, 01:04
Post: #14
RE: pytanko o oswietlenie
Na twardość węglanową nie powinien oddziaływać potas bo on jest siarczanem a na twardość węglanową mają wpływ wodorowęglany magnezu i wapnia. Ja w akwarium 25l leje codziennie po 1ml potasu i twardość węglanową mam na stałym poziomie jak woda przy podmiankach. A jakie mikro podajesz ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-06-2015, 21:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-06-2015 21:52 przez bartus 301.)
Post: #15
RE: pytanko o oswietlenie
hmmm to dziwne bo na stronie aqua rebell jest własnie napisane ze nadmiar potasu podnosi twardosc weglanowa
http://www.aqua-rebell.pl/makro-spezial/...ial-k.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  pytanko ws akwarium harek 21 34,262 31-03-2014 20:58
Ostatni post: harek
  Pytanko o korzeń:) zefirsan 5 11,069 30-04-2012 00:01
Ostatni post: slavo22



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości