Odpowiedz 
kostka 30l - nawożenie
18-03-2015, 17:43
Post: #1
kostka 30l - nawożenie
Witam wszystkich forumowiczów!
Jestem jeszcze mało doświadczonym akwarystą, proszę o pomoc w dobraniu nawożenia do małej kostki 30l.

Filtracja: kubełek multikani (jeden poziom, z gąbkami)
Oświetlenie: 2x Leddy Smart Plant 6W (9h dziennie)
Podłoże: JBL Mandao 5l
Parametry(paski JBL):
NO3/NO2-0
GH-14-21
KH-10
pH-7,5
Rośliny:
mały heniek
rotala indica
bacopa australis
bacopa caroliniana
Micranthemum umbrosum
mech tajwański
jakiś elocharis
do tego pływa 6 neonów innesa i 3 ślimaki helenki


Kilka dni temu zmieniałem aranżacje(dodałem korzeń, kamienie, drugą lampkę Led), wymieniłem też wodę na RO, nie całą, zostawiłem to co było w podłożu i filtrze. Pierwsza podmiana przede mną, zastanawiam się czy wodę RO mieszać z kranówką, czy też dolewać jakieś minerały/uzdatniacze. Przed tą małą rewolucją dawałem tylko węgiel w płynie i planta gainer classic. Heniek rósł całkiem dobrze, bacopa australis i mech też, reszta kiepsko. W tej chwili roślinki są w kiepskim stanie( gnijące dolne liście), ale uzbroiłem się w kilka nawozów i chciałbym wiedzieć czy dam sobie z nimi radę, czy może powinienem coś dokupić.
Obecnie chce używać:
Węgiel w płynie 1ml/dzień
Macro green 1ml/dzień
Potas 2ml/na 5l podmienianej wody na tydzień
Classic tak samo raz w tygodniu
(wszystko oprócz węgla z aqua artu)

Czy to wystarczy, żeby zadowolić rośliny?
Czy dokupić resztę nawozów z serii i dawkować np. 1ml/ codziennie coś innego?
Z góry dziękuje za odpowiedź! Liczę na Wasze doświadczenie Wink
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-03-2015, 18:26
Post: #2
RE: kostka 30l - nawożenie
nie używasz co2 wiec na tak małym litrazu nie ma sensu dawać takiej ilości nawozów, ja bym zastosował pałeczki nawozowe pod korzenie, carbo zostawił bym twoją dawke 1ml/ dzień, potas 1-2ml co drugi dzień, macro green i clasic raz na tydzien(ale nie w ten sam dzień), albo zamiast dwóch ostatnich pałeczki i po sprawie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-03-2015, 19:12
Post: #3
RE: kostka 30l - nawożenie
Mam przykre wspomnienia jeśli chodzi o butlę, więc zdecydowałem się na węgiel w płynie, myślałem, że skutecznie ją zastąpi. Dzięki za rady, zastosuje się! A możesz polecić jakieś konkretne pałeczki czy wszystko jedno?
I czy mogę podmieniać wodę czystą RO?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-03-2015, 19:24
Post: #4
RE: kostka 30l - nawożenie
jak dla roślin zielonych to ja używam, biopona z castoramy, jak dla czerwonych to ada iron bottom od masłaSmile rewelka
do ro dobrze co jakiś czas sypać minerały
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-03-2015, 20:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2015 20:36 przez BeastlyGoat.)
Post: #5
RE: kostka 30l - nawożenie
OK, zmienię proporcje lania nawozów, pałeczki, minerały i zobaczymy jak będzie.
Mam nadzieję, że za jakiś czas jak rośliny się rozrosną będę mógł się pochwalić Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 12:33
Post: #6
RE: kostka 30l - nawożenie
o nawożeniu aqua-art znalazłem artykuł http://amazonia24.pl/pl/i/Poradnik/21 - może się przyda
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 13:14
Post: #7
RE: kostka 30l - nawożenie
"Kiedy rośliny ukorzenią się w naszym akwarium, czyli po około dwóch tygodniach, rozpoczynamy podawanie nawozu makroelementowego Planta Gainer Macro Red. Potas oraz nawóz mikroelementowy podajemy bez zmian. Dawkę nawozu dobieramy do aktualnej ilości masy roślinnej w akwarium, czyli dawkę podaną na opakowaniu zmniejszamy odpowiednio do ilości roślin w akwarium. Na przykład jeżeli na początku obsadziliśmy nasze akwarium i znajduje się w nim około 40% masy roślin to dziennie podajemy ok. 40% dziennej dawki nawozu Macro Red. Pełna dawka nawozu wynosi ok. 1ml/40 litrów wody w akwarium codziennie. Dawkę w zależności od oświetlenia, dawkowania CO2 można zwiększać lub zmniejszać"

jak sie do tego zastosujesz to plaga gwarantowana, bvo macro red jest najwiekszym nie wypałem AA gdyż ma źle dobrany bilans azotu do fosforu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 16:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2015 17:03 przez leeusr. Powód: Nowe informacje)
Post: #8
RE: kostka 30l - nawożenie
bohen21 napisał(a):jak sie do tego zastosujesz to plaga gwarantowana, bvo macro red jest najwiekszym nie wypałem AA gdyż ma źle dobrany bilans azotu do fosforu
Dzięki za info - mi też się przyda, czyli wersja bez butli:
- carbo 1ml / dzień
- potas 1-2ml / 2dni
- macro green lub classic / tydzień

A przy okazji jak na anubiasie nana pojawiają się małe plameczki lekki brązowe(jest to wybrawnienie liścia, nie okrzemekSmile, to jest brak żelaza, czy makro?
Zaczęły się pojawiać od kiedy w końcu uruchomiłem prawidłowo co2 (wcześniej dwa razy wypuściło mi się bokiemSmile - zrobiłem test na Fe miałem 0,1, teraz po dwóch dniach dozowania mam 0,25
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 18:36
Post: #9
RE: kostka 30l - nawożenie
Myślę, że macro i classic możesz lać jednocześnie bo classic to nawóz mikroelementowy, a macro to makroelementy. Co do plamek na anubiasach to wstaw może jakieś foto.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 19:15
Post: #10
RE: kostka 30l - nawożenie
cieżko zrobić dobre zdjecie, bo albo jest prześwietlone, abo za ciemne
[Obrazek: BJ5J]
i z lampa
[Obrazek: sCBD]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 19:21
Post: #11
RE: kostka 30l - nawożenie
okrzemek drogi kolego
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 19:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2015 19:43 przez leeusr.)
Post: #12
RE: kostka 30l - nawożenie
bohen21 napisał(a):okrzemek drogi kolego
wpuszcze otoski, jak uda mi się wyłowić, jeśli to okrzemek to powinny się zainteresować, ale w dotyku nie czuć nic poza faktura liścia dlatego sądzę że to wybawienie

chociaż jak sie zastanowilem to okrzemki są bardzo możliwe, bo zbiornik jest jeszcze nie dojrzały
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 20:17
Post: #13
RE: kostka 30l - nawożenie
to mogą być niedobory
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 21:58
Post: #14
RE: kostka 30l - nawożenie
Jak okrzemek to zmniejsz ilość albo czas naświetlania na kilka dni. Samo zejdzie.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2015, 23:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2015 23:13 przez leeusr. Powód: Nowe informacje)
Post: #15
RE: kostka 30l - nawożenie
świece od 17tej do 23ej i na akwa nie pada światło z okna bezpośrednio - czy jeszcze mniej powinno być?
Akwa ma dopiero 3tyg, do tej pory ze wzledu na to że podłoże to aquasubstratte II+ to tylko easylife potas i aa fe i co2 z butli(tylko kiedy lampa świeci), dlatego stawiałem na niedobory macro. Z drugiej strony za okrzemkiem jest fakt, iż heniek ma się świetnie, ładna barwa i w ogóle, podobnie glossostigma, lecz na glossostigmie da się policzyć na palcach żółķnące liści, czyli nie dobór
Znowu za okrzemkiem jest że na zdjęciu widać jeden liść anubiasa co jest cały ładny tylko na zdjęciu bez lampy ma dwie plamki a zaraz obok ten (centralnie na zdjęciu) nastawiony bardziej na światło cały jest w plamach.

i w sumie rozbity jestem, a może to obie przyczynySmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nawożenie solami kuki102 9 15,637 20-05-2014 17:09
Ostatni post: fredy1
  maleńkie rybki a nawożenie alatur 4 9,273 24-07-2013 11:16
Ostatni post: sajmon12



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości