Odpowiedz 
Co to za paskudztwo?
25-02-2015, 10:56
Post: #4
RE: Co to za paskudztwo?
Ryby z odłowu miałem z grzybem . Otarcia w transporcie (tak sobie wmawiam że w transporcie a nie w brutalnej metodzie odłowu ) .
Leczyłem Protocapsem (wcześniej to się nazywało bodaj Aquasan ) .Przy okazji ten sam lek pomaga na nicienie jednak nie tak skutecznie jak leki celowane .



W rozległych ranach stosowałem pędzlowanie Jodyną . Bezpośrednio na rankę oraz jej "zdrowy " brzeg .
Pedzlowanie wykonywałem patyczkami do czyszczenia uszu . Rybę odławiamy i zabieg trzeba wykonać sprawnie i szybko ,ryba w tym czasie leży na mokrej szmatce. Wskazane jest by jak najmniej macać rybę gdyż naruszamy powłokę śluzową .
Zaatakowanie skrzeli u ryby prawie zawsze kończyło się śmiercią ryby . Jeśli zajęte są skrzela z mojego marnego doświadczenia wynika że humanitarniej jest rybę uśpić .


Leczeni zawsze prowadzimy w oddzielnym zbiorniku . W akwarium hodowlanym warto poprawić warunki i obserwować pozostałe ryby .

Warto przypomnieć że pleśniawka występuje głównie na martwej tkance . Ryba może być zdrowa ale pokaleczona np po walce o terytorium albo zalotami przed tarłem .Warto obserwować co się dzieje w akwarium . To oczywiście tylko wskazówka bez żadnych podtekstów .

Co do nadmanganianu . Kiedyś też tego próbowałem i poparzyłem rybom skrzela bo zbyt długo próbowałem je "moczyć w roztworze" To było bardzo dawno temu ale dało nauczkę że tak podawane leki czasem przynoszą wiecej zła niż leczą .

Czy pleśniawka może być wtórną chorobą ? Możliwe że tak, możliwe że było odwrotnie .
Możliwe też że mechaniczne uszkodzenie ryby było zaczątkiem problemu.
Warto by odłowić pozostałe ryby i badać odchody w zbiornikach bez podłoża .
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Wiadomości w tym wątku
Co to za paskudztwo? - Gruth - 24-02-2015, 15:09
RE: Co to za paskudztwo? - Lermi - 24-02-2015, 22:34
RE: Co to za paskudztwo? - Gruth - 25-02-2015, 01:26
RE: Co to za paskudztwo? - utopia - 25-02-2015 10:56
RE: Co to za paskudztwo? - Lermi - 25-02-2015, 17:13
RE: Co to za paskudztwo? - utopia - 25-02-2015, 20:46
RE: Co to za paskudztwo? - alarmowiec - 26-02-2015, 01:56
RE: Co to za paskudztwo? - Gruth - 26-02-2015, 09:24
RE: Co to za paskudztwo? - utopia - 26-02-2015, 10:33



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości