Odpowiedz 
Nowe akwarium czy restart?
15-02-2015, 20:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2015 20:02 przez Hubert. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Nowe akwarium czy restart?
Hej wszystkim.
Aktualnie mam akwarium około 20l, w którym pływają sobie krewetki red cherry.
Zastanawiam czy nie założyć drugiego krewetkarium, ale tym razem 10l.
Już pisze dlaczego takie małe.Chciałbym zrobić w nim trawnik, całe dno pokryte wgłębką pozostawiając mały skrawek dla korzenia lub skały, która będzie miał/a za zadanie opierać się na ściance tworząc wzniesienie/górę
Jak myślicie?Założyc drugie akwarium, w którym będę mógł grzebać do woli zanim wpuszczę krewetki czy restartować moje dotychczasowe 20l?Tylko będzie problem, co zrobić z kreweciami :/
Miałoby to wyglądać mniej więcej tak: http://test.volteon.pl/29_11_2011/5_henio.jpg
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-02-2015, 20:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2015 20:09 przez leeusr. Powód: Nowe informacje)
Post: #2
RE: Nowe akwarium czy restart?
Hubert napisał(a):Jak myślicie?Założyc drugie akwarium,
lol, załóż drugie, to zawsze zaczyna się na wątpliwościach, a i tak w końcu będziesz miał siedem, po co czekać Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-02-2015, 20:11
Post: #3
RE: Nowe akwarium czy restart?
ciężko cie zrozumieć ale na fotce masz trawnik z małego henia a wgłębka jest wplątana z lewej strony troche ciemniejsze ogigle. jak chcesz trawnik w takicjh małych akwariach to wgłębka jest średnim pomysłem bo będzie miała spore przyrosty i szybko będzie sie odrywać, w czym tkwi problem restartu 20L akwarium?? zlewasz tyle wody ile sie da, łapiesz obsade i grzebiesz w akwa. jak ułożysz sobie aranżacje wlewasz wode z krewetkami dolewasz świeżej (tak jakbyś zrobił podmianke) max 2-3h pracy, ja w jeden dzień zrestartowałem 500L to naprawde żadna filozofia
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-02-2015, 21:17
Post: #4
RE: Nowe akwarium czy restart?
Hmmmm.....
Jak tak to opisałeś to rzeczywiście to chyba nie duży kłopot.
Dla największym problemem jest to że nie wiem co na ten czas zrobić z krewetkami.
Co prawda mam jeszcze 2 akwa, ale potem ich nie wyłapie.
Czy może do wiadra z grzałką i starą wodą?
Co do tego trawnika...to co mi polecacie?Wgłębkę moge nawet obcinać codziennie jeżeli będzie trzeba.Dlaczego ma się odrywać?Czytałem też że może zacząć ona pleśnieć od spodu z braku światła, czy to prawda?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-02-2015, 21:38
Post: #5
RE: Nowe akwarium czy restart?
wgłębka jest wątrobowcem więc wszystko co przytniesz a nie wyłapiesz będzie rosło wszędzie w mchu roślinach itp, jakie masz oświetlenie i czy nawozisz co2, bo pamiętaj że przy wglębce zapomnij o carbo (węglu w płynie)
a krewecie do miski albo wiaderka oczywiście ze starą wodą, i z tą wodą maja wrócić do akwarium, u mnie paletki czekały cały dzień w wiaderku na powrót do akwaSmile

pamiętaj zlej tyle wody ile sie da, nie czyśc filtra po zmianie aranżacji wlej starą wode z krewetkami i dolej świeżej do pełna, dla zwierzaków będzie to jak cotygodniowa (czy co ile tam robisz) podmianka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-02-2015, 21:53
Post: #6
RE: Nowe akwarium czy restart?
Oświetlam akwarium lampką biurkową z świetlówką 9w.
W żaden sposób nie nawoże wody, wszystko ładnie rośnie i niech tak zostanie Wink.Co prawda do tej pory w krewetkarium mam tylko nurzańec,anubis i mech taiwan moss na korzeniu Wink.
Może się udać pomysł z trawnikiem z wgłębki?

Aha jeszcze jedno.Do tej pory w akwa mam korzeń powiedzmy na 1/3 szerokości i strasznie barwi mi wode na brązowo.Czy to się kiedyś skończy czy lepiej zastąpić go kilkoma mniejszymi korzeniami, które o dziwo nie barwią wody?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-02-2015, 00:16
Post: #7
RE: Nowe akwarium czy restart?
Zależy od rodzaju korzenia. Niektóre gatunki znacznie dłużej barwią wodę od innych ale zwykle pomaga wygotowanie korzenia i moczenie w zimnej wodzie. W razie konieczności czynność powtórzyć, myślę że w większości przypadków to pomaga, ale musisz coś więcej napisać o tym korzeniu (od kiedy go masz w zbiorniku i czy zpreparowałeś go przed włożeniem?)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-02-2015, 01:45
Post: #8
RE: Nowe akwarium czy restart?
Do tak małego akwarium ze spokojem zakupisz gałęzatki na dywanik porozcinasz i przykryjesz całość . Taki trawnik ma jednak swoje minusy,musi być wydajna filtracja bo inaczej łapie brud i gnije. Czasami też bywa mobilny..najlepiej jest przytwierdzić go patyczkiem lub wykałaczką do podloża,przebić z czasem zarośnie. Albo mini pelia, był też jeszcze gatunek mchu dobry na trawnik ale nie pamiętam nazwy poszukaj sobie. Odpowiadając na pytanie ,oczywiście że zakładać drugie akwarium jak masz taką możliwość.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2015, 19:27
Post: #9
RE: Nowe akwarium czy restart?
Dzięki wszystkim za rady.

Postanowiłem że zrestartuje dotychczasowe 20l.
Mam pytanko co do kokosów.Czy taki kupiony w markecie po wyskubaniu i wygotowaniu nadaje się do akwa?
Już go przepołowiłem wygrzebałem środek i została sama skorupa po obu stronach.
Jeżeli można tak zrobić to jak długo go gotować i ile razy?Troche w środku śmierdzi bo leżał troche bez mleka w środku i wysechł.

Pytanie nie z tej beczki, czy welon będzie jadł wgłębkę jeżeli przymocuje ją do korzenia czy kamienia?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2015, 19:48
Post: #10
RE: Nowe akwarium czy restart?
łupiny kokosa wygotuj kilka razy i będzie ok, zapachem się nie przejmuj, jak korzenie gotujesz to też mają specyficzny zapach.
a tak z innej beczki gdzie ty tego welona chcesz wsadzić do 20? czy do 10l? Biggrin

kostka 43L podejście drugie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2015, 19:50
Post: #11
RE: Nowe akwarium czy restart?
Welona oczywiście do kuli Wink.
A tak na serio to welonik pływa w 60l.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2015, 20:01
Post: #12
RE: Nowe akwarium czy restart?
wgłębke pewnie zeżre i to szybciej niż nam się wydaje Smile

kostka 43L podejście drugie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2015, 20:19
Post: #13
RE: Nowe akwarium czy restart?
ja kokosów nigdy nie gotowałem, to jest naturalna łupina zazwyczaj od razu tonąca więc nie ma sensu jej gotować
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2015, 08:55
Post: #14
RE: Nowe akwarium czy restart?
Kokosy tylko przelałem wrzątkiem (by zabić to co ręce pracowników marketu zostawiły Wink ) i do akwa. Nigdy nic się nie działo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2015, 22:40
Post: #15
RE: Nowe akwarium czy restart?
Dzięki wszystkim za podpowiedzi Biggrin.
Akwarium przed chwilą zrobiłem na nowo i powiem że wygląda milion razy lepiej niż wcześniej i do tego przypomina krewetkarium a nie jakąś puszcze, gdzie było widać tylko nurzańce.
Jutro zrobię wątek w Pokaż swój zbiornik.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości