Odpowiedz 
Diody led mocy kontra świetlówka
27-01-2015, 22:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2015 22:53 przez edison.)
Post: #1
Diody led mocy kontra świetlówka
Witam

Dziś opisze moje doświadczenia z raczkującymi moim zdaniem diodami led.
Zrobiłem porównanie lampy z diodami led i świetlówką za pomocą luksomierza.

Do testu użyłem"

akwarium 90x35x35 - zródło światła na górnej krawędzi akwarium.

1- lampa led diy 3x10w. 900mA 8000K
2- lampa belka diy świetlówka 39w. 6700K
3- lampa belka AquaNova świetlówka 39w. 6500K


Pomiar luksomierzem - na środku ,3/4 długości, skrajny bok.
Pomiar amperomierzem, przydałby się dokładniejszy ale akurat taki mamy w firmie.
No to zaczynamy:

1- lampa led diy 3x10w. 900mA 8000K - 3000lm czas działania - 1 dzień
[Obrazek: 1-lampa-3x10w1.jpg]
[Obrazek: 1-lampa-3x10w2.jpg]

Pomiar luksomierzem - na środku ,3/4 długości, skrajny bok.
[Obrazek: 1-pomiar-srodek3.jpg]
[Obrazek: 1-pomiar-34-4.jpg]
[Obrazek: 1-pomiar-bok-5.jpg]

Pomiar amperomierzem całości na zasilaniu 230v.
[Obrazek: 1-pomiar-pradu-6.jpg]

Wynik mnie nie zadawala, pobór 0,2A co daje 46w.

-----------------------------------------------------------------------------------

2- lampa belka diy, odbłyśnik Juwel, świetlówka T5 39w. 6700K Fluval 2950lm - czas działania 6 miesięcy

[Obrazek: 2-lampa-39-diy-1.jpg]
[Obrazek: 2-lampa-39-diy-2.jpg]
[Obrazek: 2-lampa-39-diy-3.jpg]

Pomiar luksomierzem - na środku ,3/4 długości, skrajny bok.
[Obrazek: 2-pomiar-srodek-4.jpg]
[Obrazek: 2-pomiar-34-5.jpg]
[Obrazek: 2-pomiar-bok-6.jpg]

Widać różnice względem Led 3x10w. szczególnie na bokach akwarium.

Pomiar amperomierzem całości na zasilaniu 230v.
[Obrazek: 2-pomiar-pradu-7.jpg]

Pomiar pokrywa się z wykazem na tabliczce znamionowej (no prawie bo miernik ma tylko jedną liczbe po przecinku)
0,24A to 55,2W

------------------------------------------------------------------------------------

3- lampa belka AquaNova świetlówka Sylvania luxline plus 39w. 6500K - 2900lm - czas działania 14 miesięcy

[Obrazek: 3-lampa-39-belka-1.jpg]
[Obrazek: 3-lampa-39-belka-2.jpg]
[Obrazek: 3-lampa-39-belka-3.jpg]

Pomiar luksomierzem - na środku ,3/4 długości, skrajny bok.
[Obrazek: 3-pomiar-srodek-4.jpg]
[Obrazek: 3-pomiar-34-5.jpg]
[Obrazek: 3-pomiar-bok-6.jpg]

Czas Pracy świetlówki już zrobił swoje,według moich wyliczeń straciła 35% mocy przez ten okres użytkowania i zdecydowanie nadaje się do wymiany.Pomiaru amperomierzem nie robiłem.

Podsumowanie :
Należy rozważyć użycie lepszych,droższych diod led aby były one bardziej energooszczędne, współczynnik lm/w jest na poziomie 100lm/1w (świetlówka - T5 39w. 78lm/1w.) jest lepszy ale niezadawalający.

Pozornie moc diod led jest niższa, lepsze oświetlenie zbiornika, czas pokaże jak luminofor się wypala i jaki spadek wydajności będzie po pół roku użytkowania. Mam tutaj diody 3x10w. =30w. pomiar poboru prądu pokazał 55,2W na całości , oznacza to że mamy straty na driverach.
Pozorna energooszczędność na tanich diodach led może czasem oznaczać nawet wzrost wydatków za prąd czego niczego nie świadomi możemy się nie spodziewać zachwyceni zresztą samodzielnie wykonaną lampą. Tongue

Jeśli wierzyć producentom w żywotność diod led na poziomie 50000 godzin oczywiście użytkując je w odpowiedniej temperaturze bo jak wiadomo nie znoszą one wysokich temperatur to można zaoszczędzić na wymianie jak co 1-1,5 świetlówek.

Ciąg dalszy nastąpi. ( limit obrazów w jednym poście )
Chciałbym opisać inną lampę led diy 60x1w. którą używam w morszczaku ale do porównania musiałbym mieć belke na świetlówki T5 2x24w i akwarium 60x35x35 których nie posiadam .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-01-2015, 22:30
Post: #2
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Edison napisał
Jeśli wierzyć producentom w żywotność diod led na poziomie 50000 godzin oczywiście użytkując je w odpowiedniej temperaturze bo jak wiadomo nie znoszą one wysokich temperatur to można zaoszczędzić na wymianie jak co 1-1,5 świetlówek.
Wszystko tak naprawdę zależy od producenta jeśli kupisz Samsunga to żywotność oscyluje około 50000 godzin pracy w wypadku podróbek spadek mocy następuje szybko i straty w przepalonych diodach są duże.
Odpowiedz cytując ten post
27-01-2015, 23:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2015 23:10 przez macius.)
Post: #3
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Ja miałbym dwa pytania co do metodyki badania Smile
- czy temperatura barwowa wpływa na uzyskany wynik pomiaru?
- jaka jest odległość między końcem źródła światła a końcem akwarium w przypad led i pierwszej świetlówki. Chodzi mi głównie o różnicę w wyniku ostatniego pomiaru.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-01-2015, 23:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2015 23:26 przez edison.)
Post: #4
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Parametry diody led jak zauważyłem według producentów są takie iż wyższa temp. Kelvina tym więcej lumenów - mowa o barwie białej, im niższa temp. Kelvina tym wyższe CRI

Akwarium testowe ma wymiary 90x35x35
świetlówka T5 39w ma 85cm była wyśrodkowana
lampa na diodach led 3x10w. ma 75cm środkowa dioda jest na środku, 2 skrajne diody są 20cm+-5cm od krawędzi bocznych akwarium CZyli pomiar na 3/4 akwarium był robiony pod skrajnymi ledami i z obydwu stron się pokrywał.

Pomiary były robione w ciemnym pokoju bez żadnych obcych żródeł światła.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-01-2015, 23:28
Post: #5
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Myślę, że nie tędy droga, bowiem lux do lumena ma się tak jak słoń do fortepianu: fortepian można zasłonić ale już słonia nie można zafortepianić.
Światło mierzone w luxach ma się nijak do światła emitowanego w lumenach, co więcej świetlówka promieniuje przez luminofor dookólnie 360* zaś Led już ma ograniczenia i będzie to np. 120* a żarówka tradycyjna jeszcze inaczej.
Takie pomiary jakich dokonałeś mogą tylko odnosić się do oka ludzkiego choć to i tak będzie subiektywne bo oko oku nie równe ...

◄'))))►◄ ►◄(((('►
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-01-2015, 23:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2015 23:48 przez edison.)
Post: #6
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Moim celem było porównania diody do świetlówki w pomiarze lx i ich wydajność mocowo a nie luxy do lumenów. Jakieś porównanie jest.

Dla lampy mamy średnią wypadkową 1- 3559lx
2- 3260lx
3- 2359lx


W świetlówkach ulega to szybkim zmianą i traci na wydajniści, nie wiem jak w ledach, po czasie pół roku ponowie test i porównam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2015, 01:07
Post: #7
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Sezar napisał(a):Myślę, że nie tędy droga, bowiem lux do lumena ma się tak jak słoń do fortepianu: fortepian można zasłonić ale już słonia nie można zafortepianić.
Światło mierzone w luxach ma się nijak do światła emitowanego w lumenach,......

Lux to ilość lumenów padająca na daną powierzchnię . Wzór jest jednoznaczny i tu nie ma czym zafortepianić.

Lx=lm/m2

Tak jak lumen tak i w konsekwencji lux uwzględnia charakterystykę oka ludzkiego i również taką charakterystykę ma luxomierz.
Idąc dalej Lux mówi nam więcej niż lumen ponieważ mierzymy rzeczywistą ilość światła padającego w danym punkcie akwarium a więc to światło które dociera do dna i roślin. Dotyczy jednak tylko konkretnego układu.
Innym problemem jest na ile z tego światła korzystają rośliny czyli jak to ma się do PAR. I tu jest bez zmian nijak bo to zależy od charakterystyki barwowej źródła i tu to porównanie wypadło by jeszcze gorzej bo świetlówka ma ją lepszą.
W świetle LED jest dużo zieleni co nas cieszy i sprawia wrażenie dużego powera ale dla roślin to już takiego szału nie czyni.
Sytuacja się poprawia bo pojawiają się już diody o dobrym CRI i mogą sprawdzić się lepiej ale zieleni tam nadal dużo co może nie rośliny ale masła ucieszy Smile.

Test byłby lepszy gdybyś pomierzył moc dostarczaną do samych COB bo można by ocenić twoje drivery czy rzeczywiście diody dostają odpowiednio dużo energii i ile w driverach tracimy .
Jeszcze jedna uwaga poza 3x10W COB są tam jeszcze inne diody czy one były wyłączone w czasie pomiaru bo to dodatkowa strata energii na poprawienie PAR diod.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2015, 01:26
Post: #8
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Na sprawdzenie każdej diody nie mam takiego miernika na mniejszy prąd, tzn. mam taki zwykły multimetr za 15 zł ale jego poprawności pomiaru bym nie uwzględnił ze względu na prawdopodobne pomyłki w pomiarach. Oprócz diod 10w. są 1w. w kolorze czerwonym 660nm i royal blue 440nm ale do nich nie mam drivera więc są nieaktywne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2015, 01:44
Post: #9
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Mnie żadne ledy nie ucieszą, bo uważam, że nie ma takiego leda co taje tak przyjemne dla oka odczucia co zwykła świetlówka za 30zł. Powiem więcej, z pewną dozą dobrego samopoczucia, obserwuję kolejne boje kolegów z udowadnianiem i sobie i innym, ze może jakieś plusy tych ledów istnieją. Niestety plusów w zasadzie nie ma, za to minusów na potęgę, a każdy kolejny test w zasadzie coraz dobitniej to pokazuje. Po czym zawsze się znajduje ktoś i mówi, ze "teraz to się pojawiły takie ledy, że palą dobrze", a wychodzi jak zawsze, czyli drogo, brzydko (kolor światła) i bez oszczędzania energii. Do tego szereg osób domniema, że jak temperatura barwowa jest taka czy taka, to znaczy że kolor jest taki jak świetlówka, co jest oczywiście nieprawdą, bo kolor to widmo świtł a nie temperatura barwowa. Ledy - owszem, może za dziesięć lat.

Estimative Index (EI) i sole są jak socjalizm, czyli "Bohaterskie pokonywanie trudności, nieznanych w żadnym innym ustroju" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2015, 03:07
Post: #10
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Masło jednak tego że Ledy zdominują oświetlenie i wyprą całkowicie świetlówki to się nie uniknie. Zalet jest bardzo dużo bo takiego design jaki można zrobić na LED to żadna inna stara technologia nie pozwoli. Pytanie jak długo jednak będzie się to rozwijać bo szeroką autostradą zmierza technologia OLED Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2015, 03:11
Post: #11
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Myślę, że designersko LEDy jeszcze długo nie pokonają lamp HQI ADA czy Giesseman.

Estimative Index (EI) i sole są jak socjalizm, czyli "Bohaterskie pokonywanie trudności, nieznanych w żadnym innym ustroju" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2015, 07:16
Post: #12
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Powiedz mi jaki posiadasz zasilacz do ledów i gdzie wykonałeś pomiar.
Jeśli zasilacz jest impulsowy to miernik go nie ogarnal.
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2015, 13:29
Post: #13
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Jak rozumiem mierzył prąd pobierany czyli zmierzył moc pozorną Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2015, 17:32
Post: #14
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
masło moim zdaniem i tak ledowe lepiej wyglądają niż hqi a zrobić leda w identycznej oprawie jak hqi ady to żaden problem. ale trzeba iśc do przodu a nie powielać stare standardy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-01-2015, 18:55
Post: #15
RE: Diody led mocy kontra świetlówka
Wiesz wszystko zależy od tego, na co kto kładzie priorytet, czy ważniejszy jest wygląd lampy, przy mniej efektownym wyglądzie wnętrza baniaka, czy mniej ważny jest wygląd lampy, ale za to efektowny wygląd wnętrza. Problem jest taki, ze przy ledach nie da się tego pożenić. Przy świetlówka nie da się tego pożenić tyle że w drugą stronę, przy HQI da się pogodzić obie sprawy.

Co do postępu to trudno w kategorii ledów mówić o postępie, jeśli widmo światła jest zwyczajnie bez szału. Bym to raczej nazwał uwstecznianiem Smile Nie po to inżynierowie opracowywali i udoskonalali przez kilkadziesiąt lat widmo świetlówek i żarników HQI, żeby teraz zastępować to na siłę przeciętnie palącymi ledami.

Estimative Index (EI) i sole są jak socjalizm, czyli "Bohaterskie pokonywanie trudności, nieznanych w żadnym innym ustroju" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Świetlówka led arta14 3 9,450 12-09-2017 22:40
Ostatni post: Dikej
  jaka świetlówka? michu162 4 10,876 17-05-2014 10:35
Ostatni post: edison



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości