Odpowiedz 
radiatory
04-01-2015, 21:01
Post: #1
radiatory
Myślę o wykonaniu pokrywy 30x30 bardzo podobną jak robiłem ostatnio 60X30 ale tym razem na power led by mieć porównanie . Potrzeba radiatorów. Te kupne "nieodzyskiwane " mają nie małe kwoty. Macie jakieś sposoby skąd można je wydobyć , odzyskać ? Komputery itp ? gdzie szukać...

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-01-2015, 23:30
Post: #2
RE: radiatory
Popatrz na alledrogo. Płaskie radiatory są stosowane w automatyce w szafach typu "rack" ale zasadniczo tylko w starych. Niezły kawałek radiatora mozna pozyskać np z uszkodzonego wzmacniacza samochodowego.Jednak do ledów nie sa potrzebne az tak wielkie. Trzeba by zacząć od tego ile mocy trzeba będzie rozproszyć.
Pisane z telefonu przepraszam za błędy
Odpowiedz cytując ten post
04-01-2015, 23:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2015 23:33 przez joke00.)
Post: #3
RE: radiatory
ze starych kompów jak najbardziej kilka radiatorów z procków, albo kart graficznych było by spoko. Ewentualnie na allegro zamiast kupować jeden duży za dużą kasę możesz kupić kilka małych po 1 zł.

Dodam, że lepiej robić oświetlenie jako belka a nie pełne pokrywy, bo dojdzie ci temp. ze zbiornika.

"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

Aktualne:
43l - Nature - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8335
43l - Nature 2 - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8865
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 09:07
Post: #4
RE: radiatory
Warto walczyć z radiatorami z procków ?- są małe - stopa ma jakieś 5x5cm wiele ledów na to nie wejdzie .
U Piekarza można zamówić radiatory na wymiar i nie uważam by wychodziło to drogo
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 14:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2015 15:00 przez HOLI.)
Post: #5
RE: radiatory
ok dzięki za podpowiedz. Namierzyłem już kilka ofert. Mam jeszcze pytanie - jakiego wymiaru jest radiator \ płytka PCB w diodzie 1W i 3W ? muszę to brać pod uwagę by nie wystawała przyklejona do radiatora...

chyba znalazłem - 20 mm jeśli się nie mylę ? 1w , 3w , 5w niby taka sama wielkość by wychodziło...

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 16:10
Post: #6
RE: radiatory
20,5 mm to jest "średnica obrysu " albo bardziej poprawnie największy wymiar mierzony po narożnikach .
Jeśli chcesz kleić to weź pod uwagę że takie połączenie ma bardzo dużą rezystancję złącza .
Pomiar dokonany pirometrem na diodzie klejonej dał różnicę ponad 20 stopni C podczas gdy podstawka(mini radiator ) przykręcona wkrętami na termopastę - wynik 5 stopni C ...

Co to oznacza ? Że zestaw dioda/podstawka klejona zamiast mieć 40 stopni jak radiator ma ponad 60 stopni.. raczej jej to nie służy bo sama wewnętrzna struktura diody jest znacznie gorętsza .
A im wyższa temperatura samej struktury tym krótsze życie ...


Zastanawiające że tanie Chińskie lampy na które trafiam zawsze są klejone a firmowe produkty mają każdą diodkę oddzielnie przykręcaną do radiatora . Dobre firmy nie stosują przekładek multiled bo te nigdy nie przylegają tak dokładnie do radiatora jak pojedyńcze diody
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 16:27
Post: #7
RE: radiatory
utopia , widzę , ę masz doświadczenie w temacie ... Ja jeszcze nie bardzo więc pytałem takiego lokalnego "magika" elektroniki i zasugerował mi , żeby je przykleiś do profili aluminiowych czy też radiatorów, które mam zamiar też użyć za pomocą kleju termoprzewodzącego . Twierdzi , że to zda egzamin...Najprościej mówiąc myślełem dioda na radiatorze 20,5 mm Icon_arrow klej termoprzewodzący jako łącznik - > profil alu / radiator ( 25x26x5 mm takie znalazłem radiatory )

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 16:51
Post: #8
RE: radiatory
Klej klejowi nie równy ... wywiercenie kilku otworów w radiatorze jest łatwe, wkręty dociskają diodę wyciskając pastę termoprzewodzącą, rozprowadzając ją dokładniej bez pęcherzy i w dodatku cieńszą warstwą, a co z kolei powoduje poprawę przewodzenia ciepła. W miarę upływu czasu zarówno pasta jak i klej się starzeją ... pastę wówczas łatwiej wymienić.
Różnica temperatur rzeczywiście jest większa gdy użyjemy kleju i rośnie z upływem czasu oraz utwardzaniem kleju.
Doskonale nadają się do przykręcenia niklowane balchowkręty z obudowy komputera.

◄'))))►◄ ►◄(((('►
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 21:20
Post: #9
RE: radiatory
Do wielu zastosowań wystarcza już taki radiator : http://www.piekarz.pl/img/offer/1/f_12825.jpg
Bardzo duża oferta radiatorów FISCHER jest do zamówienia u nas na miejscu - Lafot elektronik (puszczykowo) - google pomaga bo za reklamę mi nie płacą Wink

Ale by dobierać radiator trzeba znać moc jaka będzie do wypromieniowania z niego.
Zasada jest taka dioda- podkładka -pasta -radiator
Pomiędzy podkładką diody a radiatorem nic nie powinno być poza pastą .

Kleić oczywiście można . Jednak jak przychodzi do naprawy okazuje się że akurat tej uszkodzonej za pierona nie idzie oderwać a jak już się uda to radiator jest pokaleczony i trzeba dać więcej kleju.A bywa często tak że gdy zaczniemy podważać uszkodzoną odskakują wszystkie wkoło tylko nie ta padnięta Wink
Więcej kleju dioda się grzeje i znów pada.. Oczywiście to najgorszy scenariusz ale w 80% gdy przychodzi mi naprawiać to kończy się po 3 naprawie na wymianie chińczyka na dobrze zbudowany moduł wyprodukowany w "bardziej cywilizowanej części świata" .
Ta ostatnia część dotyczy tego co często spotykam w pracy czyli lamp używanych w przemyśle (kontrola jakości ,drukarnie ,spożywka ,szpitale itd..)
W domu można sobie naprawiać bo nikt nie liczy straconego czasu , dojazdów po części i materiały ,koszty wysyłek , telefonów zamówień .. A gdyby to policzyć okazuje się że początkowo droga lampa może okazać się najtańszą .
Odpowiedz cytując ten post
06-01-2015, 00:11
Post: #10
RE: radiatory
Podłącze się pod temat ponieważ mam zamiar również robić podwieszaną belkę z diodami power led. Z jakimi ledami macie doświadczenie i których najlepiej użyć?? Nie wiem czy iść w diody CREE czy iść po taniości i kupić więcej tańszych dostępnych na alledrogo diod 3 Wattowych...?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-01-2015, 00:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2015 00:34 przez edison.)
Post: #11
RE: radiatory
Ja mam przekonanie do diod led 1w. , niedługo przetestuje chipy 10w. 1000-1100 lm ,
3w. mają kiepską sprawność w/lm
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-01-2015, 01:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2015 01:17 przez bohen21.)
Post: #12
RE: radiatory
teraz mi dałeś do myślenia, czy zrobić 3 kanały po 28 diod 1W czy 3 kanały po 12 diod 3w
kazdy kanał sterowalny 1 kanał 6500, 1 kanał 8000, 1kanał red i green

dla diod 1w mam 7410 lumenów przy 84W
a dla 3w wychodzi 6340 lumenów przy 100W
tylko kwestia jak sie 1W zachowają nad baniakiem 50 cm wysokości, szczególnie ze lampa bedzie jakies 5-7cm nad tafla wody
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-01-2015, 10:58
Post: #13
RE: radiatory
Moc diody dla mnie to sprawa wtórna .
W doborze oświetlenia bardziej interesuje mnie płaszczyzna którą trzeba oświetlić oraz ilość potrzebnego światła.
Chodzi o to czy starczy miejsca w lampie na diody Wink
Kolejna kwestia - ilość lumenów na wat . Im więcej tym lepiej
Jest jeszcze taki współczynnik jak oddawanie barw -podobnie jak wyżej Wink Niestety nie ma diody która miała by pełne spektrum światła słonecznego i z tego powodu trzeba mieszać różne diody .
Osobiście wolę "firmowe" diody z powodu powtarzalności parametrów. Przerabiałem parę lat wstecz chińskie diody za kilka pln . Z worka 10000 sztuk może dało by się wybrać sto zbliżonych .
Teraz się sytuacja poprawiła nieco jednak budując samodzielnie lampę należy zakupić jedną dwie diody "do szuflady" żeby mieć na odpukać ewentualną naprawę . Sprzedawcy znikają a i duże firmy jak TME też nie zawsze są w stanie zapewnić ciągłość i kontynuację dostaw.
Odpowiedz cytując ten post
06-01-2015, 16:45
Post: #14
RE: radiatory
Dlatego na mój zbiornik 112l belka z radiatorem będzie miała wymiar 130 x 800 mm i na niej chciałbym uzyskać około 80-90W, dlatego zdecydowanie pójde w 3W diody lub wyżej bo nie starczy mi miejsca na radiatorze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-01-2015, 17:16
Post: #15
RE: radiatory
dioda 1w z podstawka ma 2 cm czyli ze spokojem wejdzie nawet 90 sztuk na ten radiator, jakbys upchał sztuka przy sztuce to 240 diod wejdzieTongue sam niedawno sprawdzałem bo 84 diody musze upchac na 150x700mm i bedzie jeszcze sporo zapasuTongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości