Odpowiedz 
LED moduły Porada potrzebna
06-01-2015, 21:17
Post: #31
RE: LED moduły Porada potrzebna
Bohen a ty już to uruchomiłeś czy dopiero masz zamiar bo to co piszesz to są życzenia allegro. Mam te drivery jak i inne i na tych max obciążeniach sobie nie poradzą po prostu się zagotują. Radzę najpierw sprawdź to.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-01-2015, 21:24
Post: #32
RE: LED moduły Porada potrzebna
to jaki driver proponujesz?? dobrze jakby był sterowalny
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-01-2015, 00:32
Post: #33
RE: LED moduły Porada potrzebna
Sam sobie robię mimo ze to się nie opłaca bo części wychodzą drożej niż gotowiec . Jeszcze jedna uwaga w równoległym połączeniu szeregowych gałęzi diod nawet zasilanych z drivera tak jak u ciebie musi by spełniony warunek że te gałęzie będą identyczne tzn z takich samych diod i już zupełnie zgodnie ze sztuką będą miały rezystory wyrównawcze Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2015, 18:05
Post: #34
RE: LED moduły Porada potrzebna
a powiedzcie mi panowie która dioda będzie miała lepsze przebicie przez tafle wody 1W 100-110 lumenów czy 3W 200-220 lumenów, dręczy mnie ta kwestia gdyż mój zbiornik ma 50cm wysokości i nie wiem czy 1W da rade doświetlić dno. chodzi mi o to że np przy hqi 300W ma o wiele większe przebicie niż 2x150W a moc ta sama i lumenów podobnie mają
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2015, 18:58
Post: #35
RE: LED moduły Porada potrzebna
liczy się ilość światła dla nas ( ilość lumenów)
Moc nic nie mówi o ilości światła z diody .

Natomiast jeśli chodzi o HQI to masz rację . Analogicznie jak i w tradycyjnych żarówkach .
Jedna żarówa 100W świeci jaśniej niż 5 żarówek 20W .
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2015, 19:53
Post: #36
RE: LED moduły Porada potrzebna
To zależy też jaka diodę weźmiesz , jeżeli masz diody o kącie świecenia 140 stopni to może nie dochodzić do dana bo Ci się światło rozprosi a jak kupisz takie z 45 stopni to może być ok Wink a tak btw żeby mieć gęsty trawnik przy powerledach ile potrzeba lumenów na litr ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2015, 20:27
Post: #37
RE: LED moduły Porada potrzebna
utopia ale czy swiatło z 3w czyli z jednego punktu dajace 200 lumenów nie dojdzie głebiej niż światło z 3 punktów 1w dajacych 100 lumenów każdy??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2015, 20:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2015 21:08 przez edison.)
Post: #38
RE: LED moduły Porada potrzebna
Guma na kąt rozproszenia można zastosować kolimator soczewka albo wyregulować wysokość lampy.
Ogólnie same diody mają duży kąt oświetlania.

Lampe dla 100l. 3x10w 7000-8000K plus 9x1w. całość ponad 3000lm (2xzielona 520nm,2xroyal blue 440nm,5xczerwona 660nm) mam prawie na ukończeniu,brakuje mi niebieskich i drivera 300mA

Gdy lampa jest oparta na krawędzi akwarium czyli 2-5cm nad taflą wody w akwarium jest ciemniej niż przy świetlówce T5 21w. 2000lm
przy tym widoczne jasne punkty na dnie. Gdy ją podnieść 15-20cm wyżej akwarium jest oświetlone równomiernie w całości i optycznie świeci jaśniej niż świetlówka T5 39w. 2900lm.


[Obrazek: 010-copy.jpg]


Też jestem ciekawy czy jest różnica w mocy diody przenikanie przez wodę na 50cm zbiornik czy nie ma to znaczenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2015, 23:01
Post: #39
RE: LED moduły Porada potrzebna
Wpadłem na pomysł pomiaru przenikalności światła przez wodę za pomocą fotorezystora. Do pomiaru będzie nam potrzeny multimetr taki najzwyklejszy z możliwością pomiaru rezystancji. Fotorezystor łączymy przewodami o długości takiej aby wystawały z zapasem z wody(żeby podłączyć je do miernika).Fotorezystor lutujemy z przewodami i następnie zaginamy go w kształt u( aby mierzyć ilość światła przy dnie) i zabezpieczamy go opaską termokurczliwą . Mierząc rezystancje i znając charakterystykę fotorezystora możemy określić ilość luksów, lub na oko im więcej światła tym niższa rezystancja. Myślę że to rozwiąże wasze problemy Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-01-2015, 00:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-01-2015 00:31 przez alarmowiec.)
Post: #40
RE: LED moduły Porada potrzebna
Nie ma co rozwiązywać . Ilość lumenów to ilość całkowitego światła wypromieniowanego przez źródło. To co wy koledzy obserwujecie to natężenie światła wyrażona w Luksach czyli ilość lumenów przypadająca na powierzchnię. Mierzy się to luksomierzem. Jeśli taką samą ilość lumenów wypromieniuje źródło z jednego punktu jak z dwóch to ilość światła tylko pozornie w drugim przypadku jest mniejsza ponieważ ta sama ilość światła rozkłada się na większą powierzchnię (rozkłada się bardziej równomiernie). W wyniku tego zjawiska pierwsze opinie o świetle ledowym były takie że jest to bardzo przenikliwe światło a wynikały z tego że źródło było punktowe. Ilość światła wpadającego do wody zależy od kąta jego padania. Ponieważ powierzchnia wody nie jest równomierna więc jakaś część (nawet dość spora) się od niej odbija. Wyraźnie wzrasta ilość światła jeśli się źródło umieści pod powierzchnią wody.
Edi twoje spostrzeżenia są subiektywne i przeczą prawom fizyki lub kąt promieniowania diod jest za mały i nie rozkłada się na całej powierzchni Smile
Zawężanie światła kolimatorem jest skuteczne jeśli jest on bardzo dobrej jakości inaczej zysk jest słaby ponieważ to co się chce uzyskać prawie traci się na kolimatorze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-01-2015, 03:40
Post: #41
RE: LED moduły Porada potrzebna
Cytat:Jeśli taką samą ilość lumenów wypromieniuje źródło z jednego punktu jak z dwóch to ilość światła tylko pozornie w drugim przypadku jest mniejsza ponieważ ta sama ilość światła rozkłada się na większą powierzchnię (rozkłada się bardziej równomiernie)
A czy luksy są addytywne? Chyba możemy dodać tylko ich energie jaka jest przenoszona przez światło. Jeżeli już dodajemy takie źródła światła (energii) to stosujemy ich wartość skuteczną(pierwiastek z sumy kwadratów wartości tych źródeł) i przez to mamy mniejszy wyniki oraz jak piszesz pozorny spadek. Poprę to przykładem mamy dwa źródła światła które emitują 100 luksów oraz jedno co emituje 200 luksów. Po obliczeniu wartości skutecznej tych źródeł uzyskamy 141 luksów. Czyli jakieś 30% mniej niż z jednego źródła. A co za tym idzie spadek energii przenoszonej przez światło a jak wiadomo woda pochłania część światła więc jeżeli mam mniej energii to mniej światła dotrze do dna. Moim zdaniem warto wykonać pomiar(koszt fotorezystora to około 2 zł) i sprawdzić to.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-01-2015, 13:46
Post: #42
RE: LED moduły Porada potrzebna
guma303 napisał(a):A czy luksy są addytywne? Chyba możemy dodać tylko ich energie jaka jest przenoszona przez światło. Jeżeli już dodajemy takie źródła światła (energii) to stosujemy ich wartość skuteczną(pierwiastek z sumy kwadratów wartości tych źródeł) i przez to mamy mniejszy wyniki oraz jak piszesz pozorny spadek.

Zupełnie nie rozumiem tych obliczeń. Lux to ilość lumenów przypadająca na daną powierzchnię czyli Lx=lm/m2 . Gdzie w twoim wzorze uzyskasz taką jednostkę. Należy rozważyć ilość lumenów promieniowaną na powierzchnię. Luxomierzem zmierzysz ilość światła w danym punkcie na powierzchni jednostkowej ( czyli to samo co chcesz zrobić rezystorem) . Będzie to suma luxów z obydwu żródeł.
Tylko te pomiary niczego nie udowodnią.

Rozważamy jednak coś innego . Chodziło o to że jak świecimy z jednego źródła 200lm lub dwoma po 100lm to ilość światła na dnie akwarium będzie inna ponieważ to światło inaczej się rozłoży.
W sumie będzie go tyle samo ale bardziej równomiernie na całym dnie czyli zamiast jednego silnego miejsca będą dwa słabsze. Najwięcej dotrze światła padającego prostopadle od źródła ponieważ najmniej go się odbije Smile. Ponieważ przy jednym źródle ten najsilniejszy punkt będzie jaśniejszy to subiektywnie wydaje się nam że jest go więcej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-01-2015, 15:15
Post: #43
RE: LED moduły Porada potrzebna
Cytat:Zupełnie nie rozumiem tych obliczeń. Lux to ilość lumenów przypadająca na daną powierzchnię czyli Lx=lm/m2 . Gdzie w twoim wzorze uzyskasz taką jednostkę

Moje obliczenia dotyczą wartości skutecznej emitowanych luksów z dwóch źródeł . Jeżeli do obliczeń użyję luksów to wynik mam w luksach.
Cytat:Będzie to suma luxów z obydwu żródeł.

To nie będzie zwykła suma tylko wartość skuteczna tych źródeł. Odbiegając od pomiaru, przy silniejszym źródle powinno być lepiej oświetlone dno bo źródło emituje więcej energii a co za tym idzie woda pochłonie pewną część a reszta dotrze do dna(im słabsze źródło tym mniej dotrze).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-01-2015, 10:28
Post: #44
RE: LED moduły Porada potrzebna
Skąd tobie się wzięła ta wartość skuteczna. Na jakiej podstawie wyprowadzasz taki wzór.To jakaś bzdura Smile. Rzeczywistą ilość światła w danym miejscu wyrażamy w luksach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Photo Statecznik - porada fanderix 4 11,542 26-09-2016 17:19
Ostatni post: alarmowiec
  pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia leeusr 17 38,645 16-02-2015 15:07
Ostatni post: Sami_1



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości