Odpowiedz 
Neon Innesa - Paracheirodon innesi
02-01-2015, 20:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2015 12:05 przez Dikej.)
Post: #1
Neon Innesa - Paracheirodon innesi
Wszyscy znają "neonki", ale tematu nie zauważyłem. Z racji tego, że mam ich kilka, to napiszę też co nieco.
[Obrazek: paracheirodon-innesi-aka-.jpg]
Pochodzą z Peruwiańskich dorzecz Amazonki. Preferują wodę lekko kwaśną z pH poniżej 7 i dość miękką TWO poniżej 10, chociaż adaptuje się do niemal każdych warunków. Ich naturalnym środowiskiem są tzw. Czarne wody, Rio Mara, Rio Napo. Te niewielkie ryby żyją w stadach, które w naturze mogą liczyć nawet kilka tysięcy sztuk. W akwarium nie powinno się mieć mniej niż 6-10 sztuk, nawet przy 30 litrach. Do tarła dochodzi kilka/kilkanaście razy w roku zaraz po silnych opadach. Samice są większe i można je rozpoznać po zaokrąglonym brzuchu. W warunkach hodowlanych parę neonów przenosi się do osobnego zbiornika z bardzo ograniczoną ilością światła i ze zmiękczoną wodą, najlepiej robić to tuż po częściowej podmianie wody. Są to ryby jajorodne, młode wykluwają się po około 24 godzinach, ale zaraz po złożeniu ikry należy dorosłe osobniki odłowić, gdyż jest to ryba, która rozrzuca i zjada własną ikrę. Neony innesa są mniej wrażliwe na zmiany parametrów wody niż neony czerwone czy czarne. Jak na tej wielkości rybę są długowieczne, bo zdarza się, że dożywają 10 lat. Największy znaleziony okaz mierzył ponad 22cm, chociaż to tylko informacja znaleziona w internecie i zdjęcia nigdy nie widziałem.
Zapraszam do dodawania informacji i własnych spostrzeżeń. Na koniec moje stadko przy karmieniu, u mnie przeważnie są to pokruszone i zmoczone płatki, sucha dafnia i spirulina. Czasem dostają kawałek mięska zawieszony na żyłce.
[Obrazek: 20150102-185046.jpg]

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości