Odpowiedz 
pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
30-12-2014, 12:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2014 15:14 przez leeusr.)
Post: #1
pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
hej,
mam zamiar na swoim krewetkarium (40x25 cm) założyć pokrywe z leddy tube 6500K 6W lub jak sie uda kupić w zestawie to leddy tube 8500K 6W
wyglada to np tak:
http://allegro.pl/pokrywa-do-akwarium-40...77343.html

co myślicie o tym? Ktoś korzystał już z leddy tube?
teraz mam szybe za pokrywe i lampke nocna co wyglada i działa bardzo słabo

moze jeszcze link do samej leddy tube http://www.aquael.com.pl/produkty/akwary...#szczegóły
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-12-2014, 00:46
Post: #2
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
Z trzmiela nie polecam zakupów ,handlują tanią chińszczyzną sprzedawaną jako nie wiadomo jaki high class produkt,będziesz miał szczęscie jak ci ta lampeczka od nich rok wytrzyma. Za tą samą cenę kupisz u Scolco 3 tuby led na jednym zasilaczu i bedzięsz miał tyle światła że ho. No chyba że wolisz pokrywę to szukaj,chociaż z tego co mi wiadomo scolco na zamówienie robi też belki. Tu masz linka http://allegro.pl/show_item.php?item=4873481122
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-12-2014, 03:09
Post: #3
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
A co ma Trzmiel do produktów AquaEla??
Aquael jak chodzi o serwis to sto razy lepszy Aquael od jakiejś chałtury.

Estimative Index (EI) i sole są jak socjalizm, czyli "Bohaterskie pokonywanie trudności, nieznanych w żadnym innym ustroju" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-12-2014, 06:32
Post: #4
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
To że trzmiel sprzedaje podrabiane produkty pod logo różnych znanych firm.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-12-2014, 07:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-12-2014 09:28 przez Sezar.)
Post: #5
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
Kupiłem kiedyś od T. żarnik UV firmy X - odesłałem, bo okazał się firmy X ale ... made in PRC, więc też nie kupowałbym tej pokrywy, koszt w zasadzie jest tak niski, że nie ma różnicy czy wydasz 67,50 czy też nawet drugie tyle, często tanie kupowanie oznacza podwójne kupowanie - kogo na to stać ?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-12-2014, 09:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-12-2014 09:35 przez leeusr.)
Post: #6
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
będąc w gorącej wodzie kompany zamówiłem i pokrywe aquel i lampe leddy tube planta 6w od innego niz trzmiel sprzedawcy.
To moze przyblize jeszcze , pokrywa jest sprawa drugorzedna. W kwestii wyjaśnienia dlaczego pokrywa, a nie np listwa lub inne cudo nad akwa, bo akwa stoi dosyć wysoko i jak leze na łóżku to mi po oczach daje, a tak lampy nie widać i woda światło rozprasza
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-01-2015, 23:29
Post: #7
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
Witając wszystkich w nowym roku lekko po......znowu trochę pozbawiony hamulców postanowiłem coś znowu wtrącić.
Po tym co koledzy napisali powyżej a zwłaszcza po linkach do wiadomego portalu aukcyjnego zirytowany tym co tam opisali sprzedający czyli kłócące się fakty z moim doświadczeniem spowodowały że wziąłem do ręki kalkulator.
Będzie trochę matematyki ale z tą królową nauk polemizować jak mi się wydaje nie można więc posłużę się jej mądrością. Będziemy się obracali w ramach bardzo prostego prawa Ohma I=U/R czyli prad=napiecie/rezystancje oraz równie prostego wzoru na moc P=U*I czyli moc wydzielana = napieciu * prąd

Po pierwsze mówimy o taśmie na ledach 5630.
Diody o mocy max 0,5W (co robi już wrażenie reklamowe) tzn. prądzie I= P/U = 0,5/3,2= ~ 150mA

No to teraz przyjrzyjmy się naszym taśmom. Przyjmujemy że mamy metr taśmy
Mamy tak : moc pobierana 18W, ( czyli całkowita moc dostarczona do metra taśmy)
Ilość diod w metrze 60 szt. czyli moc na jedną diodę to 18/60= 0,3W.
No tak ale w każdym segmencie mamy też rezystor ograniczający prąd. Więc to nie jest prawda więc musimy ustalić ten prąd.
W taśmie mamy segmenty po trzy diody więc mamy 20 segmentów. Całkowity prąd to 18W/12V a więc 1,5A Zatem na segment przypada 1,5/20= 75 mA. Napięcie na pojedynczej diodzie 5630 to 3,2V więc w segmencie mamy 9,6V . Zasilanie 12V więc na rezystorze trzeba stracić 2,4V przy 75 mA co daje 2,4V/75mA=32 Omy.

Po zakończeniu imprezy sylwestrowej przy dość mocno skorygowanym składzie krwi napisałem to co powyżej i jak to mówią urwał mi się film. Jak przeczytałem to już w dużo lepszym stanie stwierdziłem że chyba warto to opublikować więc dokończę już trochę bardziej świadom tego co piszę Smile
Po pierwsze zweryfikowałem dane w praktyce . Mianowicie na 3 diodach 5630 zasilanych prądem 70 mA odkłada się napięcie 8,4 V . Na rezystorze w takim razie 12-8,4= 3,6 V . Wartość rezystora R= 3,6/,075= 48 Ω . Jeśli dobrze przyjrzeć się zdjęciom to mamy w segmencie dwa rezystory o wartości 24 Ω co daje nam w szeregowym układzie 48 Ω co potwierdza słuszność obliczeń.
W próbnym układzie diody w swobodnym chłodzeniu osiągnęły temperaturę 55 °C zatem na taśmie w obudowanej rurze osiągną na pewno większą. Dłuższa praca w takiej temperaturze znacznie skraca ich żywotność to znany problem taśm.
Podany strumień świetlny 1260 lm porównany z danymi katalogowymi wydaje się że jest prawdziwy.
Strumień ten jest bardzo podobny do strumienia świetlówki 18W który wynosi 1350 lm .
Zakładając że praca diod w tej temperaturze nie wróży zbyt długiej żywotności zamiana w takim wypadku świetlówek na takie Ledy jest dość wątpliwa .
Przy okazji moc wydzielana na rezystorach w segmencie to P= 3,6*,075 = 0,27 W więc w metrowym odcinku 20*0,27 = 5,4 W czyli na diody przypada 18-5,4 = 12,6 W.
Mimo ze na pierwszy rzut oka wydawało się coś nie tak to jednak rzeczywiście dane podawane są prawdziwe . Jedyne co może niepokoić to temperatura pracy tych Ledów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-01-2015, 23:50
Post: #8
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
Wiesiu coś ty piłTongue nie ma to jak sylwester z kalkulatorem, co do obliczeń w pełni się z Tobą zgadzam, jedynie aquael nie ma pasków tylko jak sie nie myle COBy, a co do taśm lub jak inni wolą pasków to nadają sie one do podświetlania mebli albo sufitów lub na upartego jako oświetlenie nocne. Jeśli lampa led ma nam długo służyć i całe swoje życie świecić "pełną mocą" to diody muszą być przytwierdzone bezpośrednio do radiatora odprowadzającego ciepło inaczej bedą nam służyć równie długo co świetlówki a kosztować trzy razy więcej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2015, 13:33
Post: #9
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
No niestety zamiast normalnej czystej popijanej jakimś sokiem to piłem drinki robione przez Lermi . Wszystko było OK poza dość ciężkim stanem rano Smile.
Fakt Aquael stosuje COBy i to dwa typy zmieszane z diodami RED tzw. Plant i zwykłe 6500K.
Może po jakiejś imprezie przyjdzie mi im się przyjrzeć dokładniej Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2015, 15:45
Post: #10
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
Hm,co do wymienianych tu sprzedawców, u trzmiela wystarczy poczytać negatywy,sam też się u nich naciąłem. Natomiast jeśli chodzi o LEDy to przeszedłem na to oświetlenie we wszystkich zbiornikach ponad 2 lata temu i nie żałuję. Kupione właśnie od scoclo i alarmowiec omawiasz chyba dane przykładowe dla podrabianych taśm,z ciekawosci zmierzyłem temperature na wszystkich swoich świetlówkach no i ani rusz-najmocnijejsza o barwie 8500k jest w dotyku wyraznie cieplejsza od innych i ma temperaturę 46c, reszta oscyluje na 37-40. Wcześniej świetlówki robiły mi jednocześnie za grzałki, temperatura w akwarium wynosiła 28c,teraz mam 21. Proponuję chwycić w rękę po 12 godzinach świecenia świetlówkę,i tubę ledową dla porównania,gwarantuję że tej pierwszej za długo w ręce nie utrzymasz. Wcześniej aby oświetlić akwarium musiałem mieć 3x 30 wat, po zmianie na led wystarcza i zastępuje 2x niecałe 18 wat. Rachunki za prąd spadły mi o 50 zł. Z chłodzeniem takich diod nie ma problemu ponieważ się nie nagrzewają,a jak ktoś się obawia można sobie nawiercić otworek ale to w zupełności zbedne. Nawet jak się obawiasz że coś z tymi ledami nie tak,nie będzie działąć itd-serwis masz w 100% profesjonalny i jak żyję z takim podejściem do klienta się nie spotkałem. U mnie akurat była sytuacja że jedna ze świetlówek od początku była ''trefna'' tzn mrugała i migotała. Po skontaktowaniu ze sprzedawcą kazał mi odesłać ją,i w parę dni pozniej miałem wymienioną na nową. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że w kartonie znalazłem jeszcze 10zł-zwrot kosztów wysyłki. Zresztą nie ja jeden doświadczyłem pozytywnego działania serwisu tego sklepu ,zobacz sobie ten film.Wracajac do Twojego pytania ledy tubbe sprawdzą się oczywiście,jeśli też wolisz przepłacać za logo aquaela Smile https://www.youtube.com/watch?v=Yx61WQEqU_Y

Akwarystyka Tradycyjna:
https://www.facebook.com/pages/Akwarysty...330?ref=hl -Lubię to!

Salon Akwarystyki Tradycyjnej:
http://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2015, 20:51
Post: #11
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
No mam nadzieję że twoja edukacja zakresie fizyki zakończyła się na szkole podstawowej bo aż nie wierzę w to co czytam. Jeśli już chcesz porównywać to wsadź świetlówkę 18W a nie 30W w taką tubę jak te ledy i wtedy porównywaj jaka będzie temperatura. Masz te taśmy tak samo chińskie jak wszyscy inni zresztą temperatura barwowa ma się ni jak do temperatury struktury led więc twoje pomiary są trochę dziwne. Jeśli rura z plexi osiąga 46 stopni to uwzględniając coś co nazywa się rezystancjami termicznymi między diodą a obudową (plexi) to sama dioda pracuje w temp. na pewno powyżej 60 stopni inaczej nawet żarówki 15W nie mógłbyś chwycić bo by ci się naskórek przykleił do szkła . Strumień masz mniejszy niż w przypadku świetlówek T5/18W co już napisałem powyżej jeszcze do tego dużo gorszy dla roślin a wyglądający na lepszy tylko dla twojego oka do tego porównujesz stare rury T8/30W więc to już zupełna porażka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2015, 21:03
Post: #12
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
Czasem nie warto na siłę uświadamiać innych .
Kiedyś klient wmawiał mi że jego latarka 3W świeci jaśniej niż ledowa lampa 100W
Bo jego razi po oczach a na lampę można patrzeć . To że facet miał soczewkę i latarka świeciła zimnym światłem które ludzkie oko odbiera jako "silniejsze" nie było żadnym argumentem ..Niby człowiek światły a głąb . Nawet pomiar ilości lumenów olał bo jego oko lepsze .

I z tego powodu - jego racja a mój spokój ;-) .
Żeś wystartował teraz z rezystancją termiczną ;-) dodajmy konwekcję , ciepło rozproszone itd.. dopiero się wojna zacznie
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2015, 21:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-01-2015 21:50 przez leeusr.)
Post: #13
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
właśnie przyjechał kurier, wszystko wygląda ok. Sprzedawca był skory wymienić lampe na 8500 K, a więc dało się. Lecz strumień światła jest mocno skupiony, czego można było się spodziewać bo to w końcu led, troszke szkoda, ale może w przyszłości dołożę drugą

leddy tube 8500 K plant [Obrazek: 29y3ybo.jpg]
vs zwykła lampka z żarówka świetlówkową 13w o temp 2700 [Obrazek: 2ep7n01.jpg]

w kwestii wyjaśnienia foto ze zwykłą żarówka było robione tydzień temu, a leddy dzisiaj, ale to dla porównania nie powinno mieć znaczenia
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2015, 22:09
Post: #14
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
Drogi Panie alarmowiec.A jam nadzieję że jesteś najmądrzejszy ze wszystkich akwarystów,i do tego bardziej niż Ci się wydaje. Moje ''rury'' są wyposażaone w tzw odpowietrzniki,jednak temperatura samej rury nie różni się od tych które tych odpowietrzników nie posiadają.Tak z ciekawości rozebrałem tą listwę no i rozczarowanie-nadal się nie oparzyłem,skóra nie skwierczy i mogę to trzymać tak długo jak chcę. Że strumień nie nadaje się czy jest gorszy dla roślin-no tak to może powiedzieć chyba ktoś kto nie umie tego światła wykorzystać albo uprawiać roślin.Temperatura barwowa mierzona w Kelvinach ma wpływ na nagrzewanie się diod-gdybyś miał kiedykolwiek ledy po prostu byś to wiedział. Każdy laik wie że LED sprawdzi się do roślinniaka byle nie głębokiego,i jest to światło dużo lepsze dla roślin niż przestarzała technologia lamp wyładowczych-oraz bezpieczniejsze. Polecam porozmawiać z osobami które na samych paskach ledowych mają udane roślinniaki.Ilu akwarystów tyle opini,i każdy zawsze uważa że ma rację Smile Porażką jest Twój post i nieudane docinki czy co to tam miało wyjść a czego nie będę komentował,jesteś tu moderatorem więc wolno Ci więcej,także być chamskim dla użytkowników. Założę więc że nadal coś jeszcze trzyma po sylwestrze i na tym zakończmy.

Akwarystyka Tradycyjna:
https://www.facebook.com/pages/Akwarysty...330?ref=hl -Lubię to!

Salon Akwarystyki Tradycyjnej:
http://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2015, 22:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-01-2015 22:50 przez bohen21.)
Post: #15
RE: pokrywa z leddy tube, potrzebna opinia
Rury to w ogóle jest porażka, a z wywietrznikami to juz zupełnie śmiech. rura ma zabezpieczać diody przed wilgocią która jest dla nich bardziej zabójcza niż temperatura, jak zrobisz dziurki wywietrzniki czy inne cholerstwo to cała filozofia tuby legnie w gruzach, też mam takie rury wykonane na diodach 5050 i grzeją się niewiele mniej niż świetlówki t5. jedyne racjonalne rozwiązanie na paskach to przykleić je klejem termoprzewodzącym do profila aluminiowego i najlepiej nie wciskać ich pod pokrywy. jeśli twoje ledy sie nie grzeją odpowiedź jest prosta nie są wysterowane pełnym prądem dlatego nie świecą pełną swoją mocą i nie generują tyle ciepła. Temperatura barwowa nie ma wpływu na nagrzewanie sie diody, mam diody od 6,5k K do 20k K i nagrzewają sie równomiernie przy pracy na podobnych pradach i z tym samym zasilaczem na takim samym radiatorze.

Cytat:Każdy laik wie że LED sprawdzi się do roślinniaka byle nie głębokiego,i jest to światło dużo lepsze dla roślin niż przestarzała technologia lamp wyładowczych-oraz bezpieczniejsze.
to akurat jest totalna bzdura jak porównasz diode 100W do żarnika metalhalogenowego HQI o mocy 150W to dioda bedzie świecić głębiej ma światło bardziej skupione i lepsze przebicie przez tafle wody. a co do świetlówek to nadal są lepsze od led bo emitują szersze spektrum co jest lepiej przez rośliny przyswajalne, dlatego oryginalne lampy led z wyższej półki nie świecą samymi bialymi ledami lecz mają światło mieszane

ja znam osoby które na samych żarówkach (grzałkach z żarnikiem wytwarzającym światło) miały lepsze zbiorniki niż spora część zbiorników w galerii akwariów na stronie roslinyakwariowe.pl wszystko zależy jakie kto ma oczekiwania względem lampy

Cytat:Lecz strumień światła jest mocno skupiony, czego można było się spodziewać bo to w końcu led
no i tu również sie mylisz, dobrze wykonana lampa, np na 5 lub 6 powerledach 1W sprawiłaby że światło byłoby równomierniej rozłożone nad akwarium przy takiej samej mocy. aquael zastosował moduł cob który dobry efekt da w tym akwarium ale ok 15 - 20 cm wyżej nad taflą wody niż jest obecnie, podnieś lampe i sam zobaczysz że efekt jest lepszy, ale coś za coś[/code]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  LED moduły Porada potrzebna slomka1234 43 69,013 13-01-2015 10:28
Ostatni post: alarmowiec



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości