Odpowiedz 
Ściemniacz czasowy LED.
16-12-2014, 23:05
Post: #1
Ściemniacz czasowy LED.
Witam

mam zamiar wykonać doświetlenie w pokrywie do mojego roślinnego akwarium 112l w formie diod Power Led 1W. Doświetlenie ma być na bokach zbiornika natomiast środkiem świetlówki T5 4x24W. Łącznie miało by być 16 diod co daje łącznie 1W/l (nie wiem czy to nie za dużo). W internecie znalazłem fajną inspirację na pomysł zapalanych diod za pomocą sterownika ściemniacza czasowego który odzwierciedla wschody i zachody słońca.

Czy może macie takie rozwiązania w swoich akwariach? Lub też ktoś z Was zasięgał już wcześniej trochę informacji na ten temat i mógłby się podzielić wiedzą? Nie wiem czy to dobry pomysł i czy moje zdolności manualne są w stanie wykonać taką konstrukcję.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2014, 02:36
Post: #2
RE: Ściemniacz czasowy LED.
Witam!
Nie ma co wyważać otwartych drzwi jak mówią mędrcy.
Pozwolę sobie wkleić link do znanego portalu,tam gotowe urządzenie :
http://allegro.pl/rampa-miekki-start-do-...03448.html

A tu dyskusja: http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/...59462.html

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2014, 09:43
Post: #3
RE: Ściemniacz czasowy LED.
Już też znalazłem wcześniej to urządzenie, lecz zmylił mnie opis

" Układ
może także być zadajnikiem sygnału do sterowników i
zasilaczy prądowych do diod LED wysokiej mocy o ile
te układy posiadają wejście pozwalające na
ściemnianie"

i zastanawiałem się czy musze mieć jeszcze jakiś dodatkowy sterownik, czy chodzi tu poprostu o zwykły driver do LEDów który odpowiada danej mocy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2014, 20:54
Post: #4
RE: Ściemniacz czasowy LED.
Tak prosto nie jest . Jeśli zasilasz tym drivery to muszą one mieć wejście PWM do którego podłączysz sterownik bo jeśli nie maja to nic nie zrobisz Smile. Jest jeszcze dodatkowy problem bo ściemnianie nie jest funkcją liniową . Dla kształtu krzywej ściemniania określamy tzw współczynnik gamma Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2014, 21:09
Post: #5
RE: Ściemniacz czasowy LED.
Masz rację - tyle że ten gift jest przeznaczony dla zwykłych człowieków co sobie podepną pasek ledów albo żarówę halogenową i cośtam się będzie światło zmieniało ......od zera do max
Zwykłemu szaremu człowiekowi to styknie a "król Julijan" będzie miał wymagania Wink
Ty wiesz , Ja wiem ....a reszta jest zadowolona i o to chodzi proszę Pana o to chodzi Rolleyes
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2014, 21:17
Post: #6
RE: Ściemniacz czasowy LED.
Kolega napisał wyraźnie że robi lampę na 1 watowych ledach a więc driverów nie uniknie a co za tym idzie ta zabawka mu się przyda pod warunkiem tego co napisałem powyżej Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2014, 21:29
Post: #7
RE: Ściemniacz czasowy LED.
Arduino albo Raspberry Pi i da radę wszystko Wink
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2014, 21:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-12-2014 21:53 przez alarmowiec.)
Post: #8
RE: Ściemniacz czasowy LED.
Driverów z PWM nie zastąpi a jeśli takich nie ma to po co mu "Pi" Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2014, 21:59
Post: #9
RE: Ściemniacz czasowy LED.
Z pi zrobi zegara a i PWM do sterowania fetem ...
To jest to o czym napisałem na PW .. ;P zaczepiamy już o dumbledore hehe
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2014, 02:05
Post: #10
RE: Ściemniacz czasowy LED.
Zacząć musi od drivera z wejściem PWM jak tego nie ma już nic nie zdziała. Żeby tego dalej nie wałkować powinien postawić pytanie jak to zasilić (jaki driver) a potem dopiero myśleć o ściemniaczu Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2014, 09:49
Post: #11
RE: Ściemniacz czasowy LED.
alarmowiec napisał(a):Zacząć musi od drivera z wejściem PWM jak tego nie ma już nic nie zdziała. Żeby tego dalej nie wałkować powinien postawić pytanie jak to zasilić (jaki driver) a potem dopiero myśleć o ściemniaczu Smile
A więc pytanie brzmi ... Jak to zasilić (jaki driver) proponujecie do takiego układu?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2014, 11:03
Post: #12
RE: Ściemniacz czasowy LED.
np taki : http://allegro.pl/przetwornica-driver-le...45026.html

nie mam na tą chwilę czasu by wertować allegro ten pierwszy mi pokazała wyszukiwarka - sporo tego było
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości