Odpowiedz 
Rozszczelnione akwarium
26-11-2014, 11:24
Post: #31
RE: Rozszczelnione akwarium
maciejk1976 napisał(a):wprowadzasz nowe nieprawdziwe definicje szlifu wprowadzając czytelników w błąd

Nazwa to nazwa ,dlatego napisałem co rozumiem przez dane określenie
matoole napisał(a):Szlif to frez (...),(...) krawędzie to miejsce cięcia szyb(...)
................
Jak natomiast to się ma do meritum?Czy wprowadzam w błąd pisząc:
matoole napisał(a):akwarium 6mm z czego na frez odejdzie 1mm może więcej,czyli powierzchnia styku ,a tym samym siła klejenia jest zmniejszona o około 20%. Przy grubszych szybach ten stosunek będzie oczywiście malał jednak frezowane akwarium zawsze będzie słabsze
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 13:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2014 13:15 przez Sezar. Powód: Nowe informacje)
Post: #32
RE: Rozszczelnione akwarium
Sory, czytać tego nie można, same bolesne pierdoły ...
Szlif to wszystko, co jest związane z obróbką szkła.
Frez jest narzędziem skrawającym służącym do obróbki materiału.
Reasumując szkło jest poddane obróbce materiałowej, czyli szlifowaniu, a te "skośne krawędzie" powstają w wyniku fazowania - nie frezowania, nazwane są fazami.
dalej w punktach ...
1. Fazowanie szkła zwiększa powierzchnię styku, czyli wzmacnia spoinę. Szkło dla przykładu grubości 12 mm bez faz ma powierzchnię styku 12 mm, a z fazami będzie to np. 18 mm (w zależności od wielkości faz), te choć ukośne również są spoinami.
2. Szkło opti podlega takim samym prawom fizyki - nie ma czegoś takiego że do opti są inne kleje czy specjalne fazowanie, bądź innej grubości spoina.
3. Silikon - klej, który pozostawia się ponad powierzchnię spoiny w zasadzie nie ma większego znaczenia dla trwałości spoiny, pozostawia się go głównie, ze względów estetycznych, oraz co do mnie bardziej dociera ... z uwagi na możliwość "podważenia" spoiny np. żyletką lub innym podobnym narzędziem, prowadzi to do naruszenia spoiny i powolnego powiększania tego nacięcia z uwagi na występujące naprężenia. Siły takie nie występują na "wystającym silikonie" więc nacięcie się nie powiększa, co ma miejsce w przypadku spoiny.
4. Na koniec nie każdy silikon jest jednakowy, są silikony w których zawartość polimerów jest duża a są takie, w których znikoma, co często np. zastępowane jest jakimś tańszym materiałem np. akrylem, zresztą sama masa polimerowa może być różnej jakości ... książkę można napisać.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 16:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2014 16:46 przez edison.)
Post: #33
RE: Rozszczelnione akwarium
matoole napisał(a):Akwarium Opti nie musi mieć frezu

Nie wiem jak by to wyglądało ale zepsuje cały efekt szkła opti white. Co ma mieć zaokrąglone na brzegach czy ostre ?

Dyskusja podobna jak o CO2 niedawno.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 17:05
Post: #34
RE: Rozszczelnione akwarium
edison napisał(a):Dyskusja podobna jak o CO2 niedawno.

Odniosłem takie samo wrażenie. Jak tak dalej pójdzie to wątek podzieli los tego o CO2.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 17:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2014 17:12 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #35
RE: Rozszczelnione akwarium
Sezar,możemy bawić sie w semantykę -tylko po co ,co to zmieni?.Nie jestem szklarzem więc frez kojarzy mi się z frezarką do drewna i frezowaniem.
Sezar napisał(a):Fazowanie szkła zwiększa powierzchnię styku
Gdzie ty widzisz większą powierzchnię styku??? Wkleiłem zdjęcie,mogę ich wkleić jeszcze dziesiątki.W typowym Opti styk jest mniejszy
2)nie mówiłem ,że opti klei się innym klejem ,natomiast spoina w zwyklakach jest grubsza.Wczoraj odbierałem swoje szkło więc porozmawiałem przy okazji z gościem o różnicach w klejeniu więc info z pierwszej ręki.
Cytat:same bolesne pierdoły ...
To co nazywasz pierdołami dla mnie jest fundamentalną sprawą przy zakupie kolejnego akwarium.
Stiep,pewnie ,że możesz zamknąć wątek.Mam to w nosie.
Zaczynam zauważać ,że próba głębszej analizy jakiegokolwiek tematu jest niewskazana.
Nie jestem fachowcem w frezowaniu ,klejeniu ,szklarstwie.Nie znam się również na akwarystyce.Natomiast co się tyczy tematu o zaworach i układach ciśnieniowych to temat znam bardzo dobrze.Ciekawe ,że nie reagowałeś gdy ludziska wypisywali brednie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 18:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2014 18:53 przez Sezar.)
Post: #36
RE: Rozszczelnione akwarium
[Obrazek: spoiny_akwa.jpg]

Z lewej masz spoinę prostą, która co oczywiste wynosi 12 mm, z prawej ta sama grubość szkła 12 mm, ale z fazą po 3 mm o kącie szlifu 45°, po "wyprostowaniu" powierzchni (czerwony kolor) klejenia wychodzi z obliczeń dokładnie 14,608 mm, co oznacza, że powierzchnia wzrasta. W swojej najszerszej części spoina jest równie mocna jak w każdym innym punkcie, tzn. chodzi o styk szkło-klej, inną sprawą tutaj są właściwości silikonu.
to tyle, co miałem do powiedzenia ....
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 18:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2014 19:00 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #37
RE: Rozszczelnione akwarium
Pokaż mi zdjęcie z tak klejonym akwarium Opti. Wszędzie gdzie zaglądałem, w internecie, sprawdzając sposoby klejenia, akwaria nie są klejone w sposób jak na twoim rysunku (i moim szkicu z 1 strony postu)
Może ktoś tak klei akwarium ,ale to będzie wyjątek.
Inna sprawa ,że ten sposób nic kompletnie nie daje -co prawda z jednej strony spoina jest szersza ,ale z drugiej już nie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2014, 12:58
Post: #38
RE: Rozszczelnione akwarium
Matoole widzę że równie dobrze znasz się na klejeniu i obróbce szkła jak i na technice CO2. Co gorzej nie znasz praw fizyki i ich zupełnie nie rozumiesz ani zrozumieć nie chcesz dlatego dyskusja z tobą nie ma sensu a twoje prawa fizyki pozostaną twoimi i mam nadzieję że pozostali czytelnicy nie będą się nimi kierowali . Ty natomiast kupuj sobie akwaria w/g twoich teorii i życzę powodzenia Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2014, 14:56
Post: #39
RE: Rozszczelnione akwarium
Nie dość ,że nie czytasz ze zrozumieniem to jeszcze piszesz jakieś komunały
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-12-2014, 21:04
Post: #40
RE: Rozszczelnione akwarium
Dzisiaj nastąpiło próbne zalanie baniaka.Z jednej strony dolnej krawędzi zauważyłem bąble powietrza w spoinie.Nie chce mi się już marnować czasu na jazdę do szklarza,straciłem zaufanie.
Już zmówiłem nowe- 400km od Poznania.Mam nadzieję ,że tym razem wybór wykonawcy okaże się trafny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości