Odpowiedz 
Rozszczelnione akwarium
24-11-2014, 20:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-11-2014 20:31 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #16
RE: Rozszczelnione akwarium
Czyli tak jak po prawej?Moje akwarium jest klejone jak to po lewej.
Może inni właściciele szkieł opti się wypowiedzą - jak macie klejone swoje szkła?
Zdjęcie z netu
[Obrazek: 9026dbd56159d615med.jpg]
Tak mam klejone akwarium
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-11-2014, 20:50
Post: #17
RE: Rozszczelnione akwarium
Na rysunku miałeś relatywnie dużą fazę, jeśli faza jest minimalna to nie musi mieć kleju. Wygląda na źle oczyszczoną powierzchnię, lub złe cięcie. Bez oględzin na żywca to raczej nie da się zdiagnozować przyczyny.

Estimative Index (EI) i sole są jak socjalizm, czyli "Bohaterskie pokonywanie trudności, nieznanych w żadnym innym ustroju" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-11-2014, 21:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-11-2014 21:04 przez matoole.)
Post: #18
RE: Rozszczelnione akwarium
Na rysunku specjalnie zrobiłem dużą fazę ,żeby wyraźniej pokazać ,że spoiny są węższe w akwarium z frezami
maslo_82 napisał(a):Wygląda na źle oczyszczoną powierzchnię, lub złe cięcie

Też stawiam na którąś z tych opcji.

Tutaj ciekawostka ,jak można kleić akwaria -wyższa szkoła jazdy
[Obrazek: ca57d9f767b0d38fmed.jpg]
Zdjęcie ze strony Akwarium Szczecin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-11-2014, 21:05
Post: #19
RE: Rozszczelnione akwarium
To jest bardzo zły sposób, bo na końcach przy zalaniu akwarium powstaja naprężenia, spowodowane ugięciem szyby, jeśli końcówka tafli jest cieńsza to akwarium o wiele łatwiej pęka.

Estimative Index (EI) i sole są jak socjalizm, czyli "Bohaterskie pokonywanie trudności, nieznanych w żadnym innym ustroju" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-11-2014, 21:32
Post: #20
RE: Rozszczelnione akwarium
Końcówka tafli jest cieńsza ale pomiędzy taflami jest sprężysty silikon więc nie ma bezpośredniego nacisku szkło-szkło.
Natomiast powierzchnia klejona jest zwiększona AŻ o 40% w stosunku da szkła klejonego tradycyjnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2014, 01:11
Post: #21
RE: Rozszczelnione akwarium
Powierzchnia spoiny większa ale wytrzymałość szkła coraz mniejsza Smile. Zdarza się że szkło się wyszczerbi na zewnątrz od uderzenia i takie akwarium z powodzeniem dalej trzyma przez lata. Jeśli powierzchnia krawędzi jest dobra to czy jest to szlif trapezowy czy jakiś inny to klej z powodu małej powierzchni styku puszcza ostatni. Nie ma czegoś takiego jak stary klej , póki nie wyschnie to jest ok ponieważ zawsze po otwarciu szybciej wyschnie niż się przeterminuje . Właśnie póki nie wyschnie jest dość istotne żeby po nałożeniu bardzo szybko szyby skleić bo jeśli klej zdąży podeschnąć to mimo doskonale przygotowanej powierzchni (w co wierzę że było zrobione) mamy właśnie takie przypadki że na całej długości klej nie trzyma. Może jakiś klient zadzwonił i pan przerwał pracę Smile. Nie kleili mi nigdy akwarium ale z opinii klientów raczej dobrze robią swoją robotę a każdemu może się zdarzyć.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2014, 11:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-11-2014 11:13 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #22
RE: Rozszczelnione akwarium
alarmowiec napisał(a):Powierzchnia spoiny większa ale wytrzymałość szkła coraz mniejsza
Bardziej obawiałbym się dokładności wykonania skosów ,to już musiałoby być wykonane idealnie.
Ale fakt,w pogoni za większą powierzchnią styku zapominam o prozaicznym fakcie-w moim przypadku zawinił szklarz ,a nie szerokość klejenia.Moje rozszczelnienie sprężynowało,było to widać jak dociskałem krawędź.Myślę ,że w akwarium klejonym tradycyjnie silikonu byłoby więcej i ta minimalna nierówność zostałaby zniwelowana.
Panowie wyrażali opinię ,że szkła opti są słabsze z powodu sposobu ich klejenia.Ja jednak myślę ,że klejąc takie akwaria trzeba zadbać o idealne wykonanie na każdym etapie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2014, 12:01
Post: #23
Odp: RE: Rozszczelnione akwarium
(25-11-2014 11:08 )matoole napisał(a):  .Myślę ,że w akwarium klejonym tradycyjnie silikonu byłoby więcej i ta minimalna nierówność zostałaby zniwelowana.
Akurat ten wałek sylikonu co psuje cały urok nie ma przy takich małych akwariach zadnego znaczenia. Liczy sie tylko powierzchnia styku i tam wszystko trzyma, to co wystaje jest niepotrzebne.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2014, 14:24
Post: #24
RE: Rozszczelnione akwarium
Nie mówię o wałku silikonu ,ale o jego grubości.W akwarium opti silikon jest mocno dociśnięty ,ile go tam będzie 0,5mm?W takiej sytuacji nawet minimalna nierówność szyby będzie powodowała z czasem osłabienie spoiny.Z jakiegoś powodu moi szklarze mówili o słabszym zespoleniu szkła opti ,może właśnie i idealnym cięciu tkwi problem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2014, 14:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-11-2014 14:32 przez alarmowiec.)
Post: #25
RE: Rozszczelnione akwarium
To już jakieś totalne bzdury są . Właśnie szlif trapezowy daje dokładniejszą spoinę więc nie rozumiem czemu to ma być słabsze. O nierównomierną spoinę dużo łatwiej a właściwie jest pewna przy nieobrabianej krawędzi Smile. 0,5 mm to całkiem dobra grubość żeby nie powiedzieć grubo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2014, 17:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-11-2014 18:01 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #26
RE: Rozszczelnione akwarium
alarmowiec napisał(a):To już jakieś totalne bzdury są . Właśnie szlif trapezowy daje dokładniejszą spoinę więc nie rozumiem czemu to ma być słabsze
To nie szlif trapezowy daje dokładniejszą spoinę ,a polerowanie krawędzi szyby.Szlif jest tylko ozdobą, niczym więcej.Więc z bzdurami nie ma to nic wspólnego.
Akwarium z polerowanymi krawędziami ,ale bez frezu będzie wytrzymalsze od frezowanego i to nie podlega dyskusji.
alarmowiec napisał(a):0,5 mm to całkiem dobra grubość żeby nie powiedzieć grubo
Bardziej mi chodziło o zobrazowanie różnic w grubości silikonu ,w opti jest maksymalnie sprasowany.Miałem napisać 0,02mm?Może ktoś mierzyłWink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 01:18
Post: #27
RE: Rozszczelnione akwarium
Jeszcze nie widziałem niepolerowanego szlifu. Przy grubościach szyb o których mówimy różnica szerokości spoiny miedzy szlifem a bez szlifu nie ma znaczenia
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 08:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2014 08:54 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #28
RE: Rozszczelnione akwarium
Szlif to frez -czyli ozdoba ,natomiast krawędzie to miejsce cięcia szyb i one z reguły nie są polerowane.Akwarium Opti nie musi mieć frezu natomiast musi mieć polerowane krawędzie ,żeby można go skleić minimalną ilością bezbarwnego silikonu.
alarmowiec napisał(a):Przy grubościach szyb o których mówimy różnica szerokości spoiny miedzy szlifem a bez szlifu nie ma znaczenia

Tutaj absolutnie się nie zgodzę.Mam akwarium 6mm z czego na frez odejdzie 1mm może więcej,czyli powierzchnia styku ,a tym samym siła klejenia jest zmniejszona o około 20%. Przy grubszych szybach ten stosunek będzie oczywiście malał jednak frezowane akwarium zawsze będzie słabsze
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 09:35
Post: #29
RE: Rozszczelnione akwarium
Matoole ciekawa jestem skąd bierzesz swoją wiedzę, wprowadzasz nowe nieprawdziwe definicje szlifu wprowadzając czytelników w błąd.

Szlif- jeżeli ktoś zamawia szybę która ma być szlifowana to wycina się około 3 mm większą szybę i na szlifierce jest zmniejszana do oczekiwanego przez klienta wymiaru. Każda wcześniej cięta krawędź szyby jest szlifowana. Ponieważ obecnie modny jest szlif trapezowy to na koniec procesu szlifowania dodatkowo ścina się krawędzie.

Polerowanie- wyróżnia się dwa rodzaje szlifu zwykły i szlif- poler. Przy zwykłym szlifie obrabiana krawędź jest matowa jakby ktoś ją papierem ściernym obrabiał, aby uzyskać ponownie przejrzystość poleruje się obrobione powierzchnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2014, 10:01
Post: #30
RE: Rozszczelnione akwarium
Dokładnie tak jak Asia mówi dla niedowiarków filmik

https://www.youtube.com/watch?v=p8YeUfOVD20
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości