Odpowiedz 
Ryby do krewetkariów
06-09-2010, 18:51
Post: #1
Ryby do krewetkariów
Niestety, przy przenosinach forum znikł post na temat rybek na tyle małych, by nie niepokoiły krewetek.
Postaram się powoli odtworzyć jego treść.

Na początek najbardziej obecnie znane, bo mało wymagające, ale nadal trudno dostępne:

Celestichthys margaritatus - znany raczej jako Mikrorasbora "Galaxy" lub Danio perłowe
[Obrazek: 3772galaxy2.jpg]
Na zdjęciu rybka w barwach godowych. Normalnie są bardziej blade.
Zamieszanie związane z nazwami spowodowane było szybkim wprowadzeniem ryby na rynek akwarystyczny, zanim dokładnie ją zbadano jako nowy gatunek.
Bardzo płochliwa rybka. Stadna. Dorasta do ok 2-2,5 cm. Znosi pH obojętne lub lekko zasadowe, wodę średnio twardą, ale jest tolerancyjna. Dlatego poznańska kranówka jest dopuszczalna w jego chowie. Jako górska rybka lubi wodę odświeżaną, natlenioną, bez azotynów.
Temp. ok 21-25 stopni.
Należy uważać - ryby czasami mają zdeformowane kręgosłupy - są wygięte łukowato.
W naturze żyją w płytkich, górskich strumieniach Birmy

Microrasbora erythromicron - nie ma polskiej nazwy.
[Obrazek: catalo1.jpg]
W naturze ryba jest bardziej blada. Samice nie mają niebieskawego połysku. Najlepiej wybarwione są ryby w czasie tarła.
Najprawdopodobniej nazwa rybki zostanie zmieniona, gdyż wstępne badania potwierdziły większe pokrewieństwo z rodzajem Dano niż Rasbora. Jak widać ze zdjęcia, ma bardzo podobny kształt i rozmiar, co "galaxy". Pochodzi z górskiego jeziora w Birmie. Ma też podobne wymagania jak opisana wyżej rybka. Rzadziej spotykane zdeformowane okazy.


Obydwie rybki żyją 3-5 lat w niewoli.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-09-2010, 09:04
Post: #2
 
Ja mam boraras brigittae w jednym galaxy w drugim i krewetki rozmnażają się bez problemu ale moim zdaniem również optymalnie z krewetkami raczej ryb nie powinno być
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2010, 12:10
Post: #3
 
Nie każdy jest hodowcą krewetek. Niektórzy po prostu chcą mieć w akwarium również krewetki i zastanawiają się z czym je połączyć.
Zwłaszcza, że w naturze krewetki też nie żyją same.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2010, 16:53
Post: #4
 
Wszyscy w tej dyskusji mają troche racji,ja osobiście chodowałem red cherry z endlerami i teoretycznie problemów nie było choć krewetki były pochowane i nie chciały się rozmnażać,zaś kiedy endlerki znikneły to się zaczeło robić naprawde czerwono.I owszem w naturalnym środowisku krewetki same nie żyją ale tam mają jednak troche większy litraż niż w przeciętnym krewetkarium.

http://ukajali.bloog.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2010, 20:52
Post: #5
 
Ja mam krewety m.in. w 250 l.
To nie jest "typowe" krewetkarium (myślę, że chodzi ci o zbiorniki "nano").
Same krewetki w takim litrażu wyglądają trochę...nudno.

Chodzi o ryby, które nie powodują przetrzebienia całej populacji (a miałam takie zajście z przygarniętym sumem reda)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-09-2010, 01:37
Post: #6
 
Zgadzam się ze wszystkimi przedmówcami bo tak jak wcześniej pisałem każdy ma trochę racji.Osobiście próbuje od niedawna połączenie krewetek Caridina gracilirostris Red Nose z Lśniącooczka wielooka – Aplocheilichthys macrophthalmus.Mam 10 krewetek i 5 rybek na 20 l bo tak jak Elfir pisała nudno bez ryb w zbiorniku (nawet tak małym).Jak na razie to krewetki są większe od rybek ale to się pewnie szybko zmieni.

http://ukajali.bloog.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-09-2010, 13:21
Post: #7
 
u mnie w krewetkarium pływa 8 x neon czarny i red cherry czują się wyśmienicie. dają potomstwo i nie kryją się w mchach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-10-2010, 12:05
Post: #8
 
Ja z kolei posiadam krewety w dwóch baniakach, w jednym same krewety w drugim towarzystwo stada Razbory klinowej oraz Kiryska spiżowego. Razbora jest dość sporą rybąw porównaniu do krewetek i oczywiście traktują mniejsze krewetki jako pokarm, rozród krewetek jest ograniczony ale nie zatrzymany całkowicie, stado wciąż się powiększa ale nie w takim stopniu jak w zbiorniku gdzie ktewetki przebywają same. Obserwacje przeprowadzone na Red Cherry. Crystali jednak bym do Razbor nie wpuścił Biggrin

No ale coś za coś. Zbiornik z Razborami jednak dużo bardziej żywy i powiedziałbym ciekawszy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-11-2010, 10:39
Post: #9
 
Nie wiem, czy to nie poza tematem, ale ja mam w krewetkarium ślimaki. Są tam bardzo mile widzane, bo czyszczą wodę i raczej trudno im cokolwiek zaatakować :mrgreen:

Napad nie spamuj ;p
C.

Nie tylko chłopaki lubią robaki
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2010, 09:31
Post: #10
 
Z doświadczenia wiem, że galaxy (szczególnie młode) lubią podjadać młode krewetki. Więc niekoniecznie jest to dobre towarzystwo. Jako towarzystwo dla krewetek mogę polecić malutką rybę, jaką jest boraras brigittae (jest mniejsza od krewetki), nie zauważyłem jej zainteresowania krewetkami. Do tego można by dołożyć jeszcze otoski (ich wybór też się powiększa, polecam otocinclus negros, ciekawa ryba). I do tego towarzystwa można dołożyć jeszcze coś z małych kirysów, np. corydoras hastatus (te pływają dużo w toni w odróżnieniu od innych kirysów).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-03-2011, 23:34
Post: #11
 
Napiszę to tutaj, bo temat dotyczy rybek w krewetkarium.
Muszę niestety zdementować informację, że rybka pod tytułem micropoecilia bifurca nie rozmnaża się tak intensywnie jak zwykły gupik. Otóż mnoży się jak zwykły gupik. Dzisiaj samiczka w drugim miocie wypluła z siebie 20 dorodnych maluszków, to nawet więcej niż endlerki.
I niestety muszę stwierdzić, że rybki te nie nadają się do krewetkarium, bo o ile samca (mikrus) nie przyłapałem na polowaniu, to już podrostki wielkości samca i dorosła samiczka i owszem polują na małe krewetki, a nawet zdarzy im się skubnąć czułki lub nóżki dorosłych krewetek.
Ale pomijając powyższe, rybka niezwykle sympatyczna.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości