Odpowiedz 
Kirysek czarny (Corydoras aeneus "Black")
03-11-2014, 23:08
Post: #1
Kirysek czarny (Corydoras aeneus "Black")
Ma ktoś może doświadczenie w hodowli tej barwnej odmiany kiryska spiżowego?
Niecały miesiąc temu sprowadziłam do swojego zbiornika gromadkę 8 takich stworów.
I zauważyłam, że po pierwsze rosną bardzo nierównomiernie, a po drugie - trzy z nich mają już niemal ubarwienie zwykłego kiryska spiżowego.
Może są jeszcze trochę od niego ciemniejsze, jednak zdecydowanie jaśnieją na brzuszku i grzbiecie.
Jednocześnie nie są to największe (w domyśle najstarsze) gagatki - największy z nich jest wciąż czarny.

Jak myślicie, wszystkie czarnulki kiedyś i tak będą wyglądać jak tradycyjne spiżowe...?

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-11-2014, 16:18
Post: #2
RE: Kirysek czarny (Corydoras aeneus "Black")
Jestem ciekaw jak te rybki przyjmą się w moim akwarium, właśnie zamierzam je zakupić. Gdybyś zaobserwowała coś ciekawego w ich zachowaniu chętnie poczytamWink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-11-2014, 08:26
Post: #3
RE: Kirysek czarny (Corydoras aeneus "Black")
ja miałem cały czas czarne ale fakt-kiepsko rosną to raz a dwa-nic z nich dobrego nie wyrosło i poszły z hodowli
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-11-2014, 09:57
Post: #4
RE: Kirysek czarny (Corydoras aeneus "Black")
Adam, czyli nie spotkałeś się z tym, żeby kiryski "wyrastały" z czarności (kolorystycznie i rozmiarowo)?
Czym to może być spowodowane...?

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-11-2014, 11:44
Post: #5
RE: Kirysek czarny (Corydoras aeneus "Black")
To może wtrącę swoje trzy grosze.
Kiryski, które masz u siebie to populacja z selektywnej hodowli tej odmiany.
Prawdopodobnie początek wzięła z jakiejś lokalnej, mocno ciemnej populacji tego gatunku, a w wyniku ostrej selekcji uzyskano niemal czarnego kiryska.
Niestety w dzisiejszych czasach mocno komercyjne hodowle zatracają dawną dbałość o czystość linii. Geny dzikich ryb będą zawsze dążyć do formy pierwotnej, do której natura dążyła przez wiele pokoleń.
Na jakimś etapie hodowca wybrał najbardziej płodny zestaw tarliskowy, w którym znalazł się klasyczny corydoras aeneus i teraz część potomków jest bardziej, a inna mniej ciemna.
Selekcjonowane osobniki często są delikatniejsze od formy wyjściowej, ale w sprzyjających warunkach środowiskowych to nie musi być reguła.
Tak czy inaczej, musisz się pogodzić z faktem, że kiryski w Twoim akwarium niezależnie od koloru, są z gatunku corydoras aeneus.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-11-2014, 12:15
Post: #6
RE: Kirysek czarny (Corydoras aeneus "Black")
DUANDR, dzięki za wypowiedź.
Czyli jeśli chce się mieć czarne-czarne kiryski, to trzeba liczyć na szczęście i samemu też selekcjonować z czasem swoją obsadę...
Szkoda, że to nie takie proste, bo są wg mnie prześliczne. Smile
I świetnie prezentują się na jasnym piasku, typowym dla "czarnych wód".

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-11-2014, 09:13
Post: #7
RE: Kirysek czarny (Corydoras aeneus "Black")
Kapuczino moje do końca była czarne ale z samych czarnych ani razu tarła nie było i nie wiem czemu, bo zwykłe spiżowki tarły się jak głupie.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości