Odpowiedz 
problem z twardoscia
09-07-2014, 20:35
Post: #1
problem z twardoscia
Proszę o pomoc poniewaz rosnie mi tww i two w akwarium.
Na poczatku ustawiłem tww na ok9 stopni ale z dnia na dzien rosnie.
doszełem do wniosku ze to kamienie wiec wyciagnolem je z akwarium i dolewam co dzien ok 14l wody ro zeby zbić spowrotem do 9 , zmiana nastepuje ale po dniu znowu rosnie.
teraz pytanie czy as 2 oddaje po roku uzytkowania do wody tw czy moze slimaki , moze nie plaga ale cos tam jest.
nie wiec co robic ale jak rosnie mi tw to nie moge ustawic co2 w akarium.
pProszzę o pomoc bo jedynie co mi przychodzi do glowy to calkowity restert z nowym podlozem i roslinami invitro ale moze cos moge zrobić innego
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2014, 14:53
Post: #2
RE: problem z twardoscia
Opisz więcej co tam masz w akwarium, zdjęcia też by się przydały...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2014, 18:59
Post: #3
RE: problem z twardoscia
podłoze mam tekie - zwir kwarcowy na dnie , na tym siatka i aqua substrate 2 , na przodzie mam troszke piasku . żwir jest prawdopodobnie kwarcowy i piasku raczej tez nie podejzewam o zatwardzanie wody .wlasnie nasypalem tego zwiru do szklanki z woda ro i to samo z piachem i jutro zmierze czy zatwardza .
Sam juz nie wiem mam filtr ro od niedawna go stosuje ale jak nalewam to caly czas ok 16 st tww i nic nie pomagaja dolewki ro.
Moze to ze substrat byl wczesniej w twardej wodze to moze teraz oddaje tw wody . Co robić? jest to mozliwe zeby substrat oddawal po roku tw wody. Prosze o fachowe porady .
Przepraszam ale nie mam mozliwosci dodania fotek .
Jesli to potrzebne to mam system co2 w akwarium ale to raczej nie ma zwiazku.

akwarium ma rok ale przez rok nie mailem ro i byla twarda woda , mialem problemy z glonami wiec po roku zrobilem zaciemnienie w weglem w filtrze podmieniajac wode na 50 na 50 z ro , juz mialem 9st tww a tu rosnie .
Jak wspomnialem wczesniej kamienie wyrzucilem ok. tyg. temu a w filtrze mam gabki i kulki biologiczne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-08-2014, 22:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-08-2014 22:53 przez Kalina.)
Post: #4
RE: problem z twardoscia
porcję piachu z akwa - do szklanki zalać octem i obadać czy bąbluje
jeżeli tak i masz co2 w akwa - to prawdopodobnie podnosi twardość wody
jeżeli masz kamloty - wyjmi z akwa i też polej octem

opcja 2 - piach, kamienie do jakiego pojemnika testowego, zalej ro i podłącz do tego co2

no i testy Smile

PS sorka nie doczytałam, że kamieni się już pozbyłeś
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-08-2014, 23:03
Post: #5
Odp: RE: problem z twardoscia
(07-08-2014 22:52 )Kalina napisał(a):  opcja 2 - piach, kamienie do jakiego pojemnika testowego, zalej ro i podłącz do tego co2

Co daje podawanie co2 ? W tym teście?

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-08-2014, 00:18
Post: #6
RE: problem z twardoscia
Przyśpiesza rozpuszczanie węglanów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-08-2014, 13:43
Post: #7
RE: problem z twardoscia
Ale co to da na dłuższą metę? Jeśli w podłożu bądź kamulcach są węglany to będą i takie coś się nie nadaje do akwa o niskiej twardości.
Wersja pierwsza ze sprawdzeniem czy pojawiają się bąbelki wystarczy do podjęcia decyzji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości