Odpowiedz 
Problemy z Bacopą
09-06-2014, 21:33
Post: #1
Problemy z Bacopą
Hej!

Odkąd mam tą roślinkę w baniaku z nawożeniem zawsze jest problem z jej dolnymi partiami. Liście robią się dziurawe i żółte. Mam na myśli rośliny do niższych partii których dociera światło.
Tak wyglądały sadzonki trzy tygodnie po odpaleniu baniaka. W tym czasie podawałem co2 i potas (28 mg/l tygodniowo w postaci roztworu soli).

http://funkyimg.com/i/HQq7.jpg

Po rozpoczęciu nawożenia fosforem, magnezem, (azot jest w wodzie wg testu) oraz mikro, przyciąłem je 'od dołu' i obsadziłem na nowo.
10 dniu później dolne partie już wyglądają tak:

http://funkyimg.com/i/HQqT.jpg

Ktoś może coś podpowiedzieć?

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-06-2014, 21:41
Post: #2
RE: Problemy z Bacopą
zawsze się zastanawiałem, bo mam bardzo dużo światła i nawożę (mam dobre parametry) a mimo wszystko też dolne partie najlepiej ie wyglądają Biggrin

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-06-2014, 23:06
Post: #3
RE: Problemy z Bacopą
Potas też mierzysz?

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-06-2014, 23:15
Post: #4
RE: Problemy z Bacopą
Tia K mierzone testami kropelkowymi - w normie.

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-06-2014, 23:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-06-2014 23:39 przez edison.)
Post: #5
RE: Problemy z Bacopą
Wynik testu może być zawyżony kiedy w wodzie występują związki amonowe, tymbardziej w przypadku nawożenia związkami amonowymi .

Przynajmniej tak wynika z instrukcji i z moich doświadczeń przy nawożeniu Makro red AA.
w krewetkarium test wychodził - 3 lub 4mg/l
W roślinnym ponad 50mg/l - napewno tyle nie jest - dlatego że kiedyś nawet przestałem podawać a wynik K się tylko podnosił.

W tej chwili nawoże KNO3 i jak będęmiał czas przetestuje Potas jak ten pierwiastek ma stężenie.

PS. a jak z membraną od RO ? Bo doszły mnie słuchy że uszkodzona/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-06-2014, 23:50
Post: #6
RE: Problemy z Bacopą
Edison membrana już wymieniona na nową (ze dwa tygodnie temu).
Co prawda zrobiłem ze dwie podmianki tym syfem (woda z filtrze RO była brązowa od syfu z rur!) ale mam nadzieje że nie zaszkodziłem.
Zamówiłem Potas AquaArt'u. Żelaza leję 0,18 mg/l tygodniowo (intermag + chelat).
Widać trochę po staurogynie i pogostemonie że są blade, ale nowe liście staurogyne ne mają dziur.
Generalnie to zamierzam powoli odchodzić od soli w stronę zestawu nawozów AquaArt'u. Pisaliście że raczej powinno być lepiej.

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-06-2014, 12:40
Post: #7
RE: Problemy z Bacopą
No właśnie jak już jesteśmy na tym etapie rozmów dedykowany AQUAART, czy sole, wyraźcie swoje opinie, ale tak szczerze.

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-07-2014, 22:12
Post: #8
RE: Problemy z Bacopą
Odświeżę, bo problem występuje nadal. Mimo nawożenia zestawem nawozów AquaArt'u.
Ktoś coś poradzi?

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-08-2014, 22:50
Post: #9
RE: Problemy z Bacopą
Może napiszę trochę więcej o baniaku to ktoś coś doradzi.

Woda - 50:50 RO:kran
CO2 - 24/24.
podłoże: substrat JBL Aquabasis Plus 5l + żwirek kwarcowy
światło: 72W
Podmiany: 30l tygodniowo

Nawożenie

Aqua Art (dawki dzienne)

Potas - 3 ml (+ 9 ml do podmienianej)
Classic - 2 lub 3 ml (do drugi dzień trzy)
Macro Green - 3 ml
Macro Red - jak podawałem to szło 2 ml dziennie (ale to kiedy ziele było mocno rozrośnięte)
E.C. - 2 ml

Testy:

NO3: 10
PO4: 1.0

Baniak wygląda tak (sorki za kiepskie zdjęcie ale robione na szybko starym kompaktem):

[Obrazek: KazN.jpg]


Obserwacje:

Wcześniej (kiedy Echinodorus Tenellus i Staurogyne sp. nie były jeszcze tak rozrośnięte) Bacopa jakoś ciągnęła. Liście dolne się dziurawiły ale rosła. Obecnie po przycince (chciałem mieć więcej sadzonek) wszystkie stare liście trafił szlag i są tylko nowe w odrostach. Dosadziłem Ludwigię Repens. Ta ostatnia rośnie ładnie ale traciła jakiś czas temu nowe duże liście (odrywały się od łodygi).

Fotka:

[Obrazek: KaAC.jpg]

Dodatkowo PRZYROSTY bacopy to jakieś 1 cm na tydzień czego w ogóle nie kumam. Przy takim fosforze powinna ciągnąć jak głupia - na solach przyrastała 1 cm na dwa dni.
Podaję tylko Classic (bez dodatkowego Fe) ale w ciągu tygodnia szyby zachodzą lekko zielonym pyłem. Za dużo Fe?

Po przycince Pogostemon Erectus zaczął marnieć - stare łodygi się porozlatywały. Puścił nowe pędy ale straciłem około 4-5 starych pięknych zdrowych sadzonek. ??? Wcześniej rósł pięknie.


1. Ktoś podpowiedział że jest za mały ruch w wodzie przy podłożu i ziele nie dostaje pierwiastków z nawozów. JBL-e900 chodzi całą parą, dysza jest skierowana poziomo. Po bąblach powietrza wypuszczanych przez ziele widzę że jest tam ruch wody (ściągane w bok).

2. Za mało potasu? Może od kiedy rozrosły się Echinodorus Tenellus (w zasadzie jest już trawnik), Staurogyne sp. i doszła Ludwigia jest za mało potasu?

3. Ktoś na RA powiedział mi że może mam za dużo magnezu w wodzie (twarda kranówka). I skąd problemy z przyswajaniem potasu. Po Bacopie by było widać a po Staurogyne już nie? Przy solach nie było tego problemu z Bacopą (a magnezu podawałem około 5mg/l tygodniowo).

Ktoś coś podpowie?

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-09-2014, 11:14
Post: #10
RE: Problemy z Bacopą
Nikt nic nie podpowie?

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-09-2014, 16:13
Post: #11
RE: Problemy z Bacopą
Bardzo możliwe że może to być niedobór magnezu, tak przynajmniej wynika z teori. Możliwe że bacopa potrzebuje go więcej niż straugene? Miałem podobny problem z micromanthemum a okazało się, że wystarczyło głębiej zakopać je w podłożu Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-09-2014, 18:27
Post: #12
Video RE: Problemy z Bacopą
Hm... to by potwierdzał wygląd liści mojej Rotali prawda?
[Obrazek: KobG.jpg]

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-09-2014, 00:55
Post: #13
RE: Problemy z Bacopą
Bardzo prawdopodobne, warto by spróbować podac troche Mg i zobaczyc jakie będa efekty Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-09-2014, 21:26
Post: #14
RE: Problemy z Bacopą
Wg wszelkich opisów na sieci braki magnezu są widoczne w postaci ciemniejszych żyłek nerwowych na liściach. Więc wydaje mi się że to pasuje.
Sęk w tym że kiedy podaję 3 ml dziennie classica (nawóz z Mg), zaczyna mi się pojawiać zielony pył na szybach.
Rozrobię trochę soli magnezu i zacznę podawać. Zobaczymy czy pomoże.

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  problemy z akwarium krzysiek.25 17 30,805 19-12-2013 20:23
Ostatni post: krzysiek.25



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości