Odpowiedz 
Pomoc w nawożeniu
26-05-2014, 23:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-05-2014 23:32 przez arta14. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Pomoc w nawożeniu
Akwarium 112l

Filtracja: Tetra ex700

Oświetlenie: 3x 18w t8. Daylight 6500k, Colour-Lite Juwel, Warm-Lite Juwel świeci się 8h

Podłoże: Bazalt

Dekoracja: Korzeń, kamienie, pędy winogrona

Flora: Microsorium Gałęzatka rotala Anubias Taiwan moss Rogatek Duży Heniek Staugoryne repens Hydrocotyle sp. JAPAN Mini Pelia Willow moss

Fauna:3x Kosiarka 9x Bystrzyk Amande 5x Otosek 1x Krewetka Amamo ?x Krewetka Red Cherry 2x Rineloricaria parva 3x Tęczanka Filigranowa 1x Neon

 Woda: Osmoza mieszana z kranówką GH-13  KH-7 PH-7

CO2 z butli 2 bąbelki na sekundę włącza się razem ze światem

Nawóz leje Plantamin i Potas z soli 100g rozcieńczony w 800ml wody z osmozy
Plantamin leje 7ml na tydzień, a potas 3ml dziennie. Podmiana wody to 10l na tydzień.
Roslinki rosną wolno, a na szybie, anubiasie i staugoryne repens pojawiają sie zielone kropki i liscie S. Repens te starsze zaczynają robić się żółte z dziurami i opadają.
Podpowie ktoś co mogę jeszcze lać żeby było ok? Gdzieś czytałem na jakimś forum że plantamin można traktować jako nawóz mikroelementowy. I teraz nie wiem czy mam dać jakieś makro z soli czy coś innego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-05-2014, 21:53
Post: #2
RE: Pomoc w nawożeniu
Aloo
Plantamin jest nawozem mikroelementowym.
A potas to z jakiej soli kolega zapodaje?
G.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-05-2014, 22:25
Post: #3
RE: Pomoc w nawożeniu
Siarczan potasu K2SO4
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-05-2014, 23:07
Post: #4
RE: Pomoc w nawożeniu
arta14 napisał(a):te starsze zaczynają robić się żółte z dziurami i opadają.
Aloo
zdecydowany brak makro. KNO3 pomoże.Zacznij od pół łyżeczki do herbaty 2X w tygodniu
G.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-05-2014, 23:19
Post: #5
RE: Pomoc w nawożeniu
Grzegorz napisał(a):
arta14 napisał(a):te starsze zaczynają robić się żółte z dziurami i opadają.
Aloo
zdecydowany brak makro. KNO3 pomoże.Zacznij od pół łyżeczki do herbaty 2X w tygodniu
G.
No jak takie pół łopaty da to akurat przekona się, czy w akwarium istnieje milimetr na którym nie moga urosnąć glony Smile

Pomine już fakt, że nie rozwiąże to problemu ze staurogyne. Ta roślina tak ma, że po posadzeniu przyrasta i się wysypuje. Niech odchoruje swoje i to co później wyrośnie już będzie funkcjonowało prawidłowo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-05-2014, 01:45
Post: #6
RE: Pomoc w nawożeniu
Grzegorz napisał(a):Aloo
zdecydowany brak makro. KNO3 pomoże.Zacznij od pół łyżeczki do herbaty 2X w tygodniu
G.
maslo_82 napisał(a):No jak takie pół łopaty da to akurat przekona się, czy w akwarium istnieje milimetr na którym nie moga urosnąć glony Smile
Teraz to już w ogóle nie wiem co zrobic.....
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-06-2014, 22:28
Post: #7
RE: Pomoc w nawożeniu
Aloo
No cóż skoro Masło nie chce pomóc....to ja spróbuję pomóc jednemu i drugiemu.
maslo_82 napisał(a):No jak takie pół łopaty da to akurat przekona się...
Jedyne o czym może się przekonać to to ,że ta łopata tkwi w twojej głowie od czasów szkoły podstawowej kiedy to nauczyciele przy jej pomocy próbowali Ci władować do niej odrobinę wiedzy.
Pozwolisz ,że spróbuję wyrwać tę łopatę i ulżę Ci w bólu.
A,wygląda to tak:
te ''pół łopaty'' to około 5 gram KNO3 czyli 5000mg.Jeżeli wsypiemy to do 1L wody to uzyskamy stężenie
5000mg/L ,jak do 100L to 50mg/L.Dodatkowo w KNO3 jest około 60%NO3 czyli około 30mg/L.Odpowiedź na pytanie czy to dużo czy mało i musi być z tego być masowy wysyp glonów wykracza poza ramy szkoły podstawowej i mojej cierpliwości.
Pewnie za dużo nie pomogłem,ale są przecież na tym forum belfry z chemii .
arta14 ,możesz pytać śmiało,bo nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.
Pozdr.
G.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 12:28
Post: #8
Pomoc w nawożeniu
Mam jeszcze takie pytanko, czy to kno3 mam dawać w postaci sypkej, rozrobić z wodą z akwarium i wlać, czy zrobić jakiś roztwór? Dzisiaj będę miał pożyczy test na no3 i no2. Czy one coś pomogą w stwierdzeniu czy jest wszystko ok z tymi związkami? Dzięki za wszystkie rady. Pozdro ;]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 17:44
Post: #9
RE: Pomoc w nawożeniu
Aloo
Są różne szkoły jak komu pasuje.Sypanie jest prostsze i trudniej o pomyłkę przy dużych zbiornikach ,a w płynie przy małych,bo ciężko jest odmierzać łyżeczką miligramy.
Z testami bywa różnie są mało wiarygodne i potrafią narobić bobli, ale możesz je sprawdzić.potrzebna jest woda z RO i waga ważąca poniżej grama by można odważyć np. 0,1g KNO3. dajemy to do 10L wody i mamy stężenie 10mg/L KNO3.W tym NO3 to 61,3% ,to nam daje dokładnie 6,13mg/L.To doświadczenie da Ci wiedzę o dokładności testu.

Pozdr.
Grzegorz
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 19:08
Post: #10
RE: Pomoc w nawożeniu
No tak, tylko 10mg KNO3 to nie to samo co 10mg NO3. Jest jeszcze kwestia tego, że błędnie stawia się znak równości między 1mg a 1ppm. Co do zasady 1ppm oznacza stęzenie jednej cząsteczki (nie części) na milion cząsteczek roztworu, chyba że wyraźnie jest zaznaczone 1ppm wagowo, wtedy odnosi się on do masy, a nie do ilości cząsteczek. Jest to kluczowe przy oznaczaniu proporcji, bowiem stosunek NPK 10:1:20 to stosunek cząsteczek, a nie masy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 20:34
Post: #11
RE: Pomoc w nawożeniu
Stiep może się wypowiesz zanim zabrniemy za daleko Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 21:21
Post: #12
RE: Pomoc w nawożeniu
Skrobne coś jutro bo na telefonie mi się nie chce dziubać
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 21:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2014 21:43 przez kuki102.)
Post: #13
RE: Pomoc w nawożeniu
Hmm a mnie pierwsze co rzuca się na myśl to stanowczo za mało potasu. Rozrabiając 100g K2SO4 w 800 ml wody i lejąc 3ml roztworu dziennie (biorąc pod uwagę zawartość K-44,83% i zakładając że masz ok 90l wody), dostarczasz tylko 1,87 K, a na moje oko to stanowczo za mało.
Druga sprawa to taka że rozpuszczalność K2SO4 to max 9g na 100 ml wody o temp 20 st.C. Czyli w Twoim przypadku na 800ml wody max rozpuszczalność to 72g K2SO4.

Nawet za tysiąc dolarów, nie pozbędę się Skalarów Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-06-2014, 00:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-06-2014 00:55 przez arta14. Powód: Nowe informacje)
Post: #14
RE: Pomoc w nawożeniu
kuki102 napisał(a):Druga sprawa to taka że rozpuszczalność K2SO4 to max 9g na 100 ml wody o temp 20 st.C. Czyli w Twoim przypadku na 800ml wody max rozpuszczalność to 72g K2SO4.

Pewnie masz rację kuki102 bo na samym dnie butelki mam nie rozpuszczone K2SO4. Tak mi kiedyś podał kolega i tak rozrobiłem. Dopiero później się dowiedziałem o rozpuszczalności, ale już nic z tym nie robiłem tylko zostawiłem tak jak jest.
Grzegorz napisał(a):Z testami bywa różnie są mało wiarygodne i potrafią narobić bobli, ale możesz je sprawdzić.potrzebna jest woda z RO i waga ważąca poniżej grama by można odważyć np. 0,1g KNO3. dajemy to do 10L wody i mamy stężenie 10mg/L KNO3.W tym NO3 to 61,3% ,to nam daje dokładnie 6,13mg/L.To doświadczenie da Ci wiedzę o dokładności testu.
Niestety jeszcze nie mam tej soli, ani nawet wagi żeby to odważyćSad, ale zrobię dzisiaj test wody z akwarium, bo wczoraj mi nie przyniósł


Zrobiłem testy i wyszło NO3- 1mg/l (ppm) i NO2-0,05mg/l (ppm) test jbl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-06-2014, 07:35
Post: #15
RE: Pomoc w nawożeniu
Ja u siebie stosuję K2HPO4, KNO3 i K2SO4. Rozrobiłem je tak aby 1ml K2HPO4 podnosił PO4 o 0,1 st a 1ml KNO3 podnosił NO3 o 1 st. Wtedy jest łatwo dobrać dawkę nawozu jaką musisz uzupełnić.
Musisz też wiedzieć ile czego rośliny zużywają dziennie.

P.S. Wagę z dokładnością do 0,01g zakupiłem na allegro za 5zł + przesyłka.

Nawet za tysiąc dolarów, nie pozbędę się Skalarów Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości