Odpowiedz 
Nawożenie solami
19-05-2014, 10:00
Post: #1
Nawożenie solami
Witam.
Rozpocząłem zabawę w nawożenie solami. Wszystko ładnie mi się spasowało, nawet zauważyłem bąbelkowanie na roślinach co dla mnie było mega sensacją, tylko martwi mnie jeden szczegół - mianowicie źródło wapnia. Zastosowałem CaCO3 które jest strasznie ciężko rozpuszczalne. Czy ktoś dodawał wapń w jakieś innej formie?? Nie chodzi mi o gotowe mineralizatory.

Nawet za tysiąc dolarów, nie pozbędę się Skalarów Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-05-2014, 19:34
Post: #2
RE: Nawożenie solami
Aloo
Dobrym sposobem na podanie wapnia i magnezu w dobrych proporcjach jednocześnie, jest woda kranowa.Jeżeli nie masz dostępu to mogę Ci tanio załatwić.Każdą ilość.
Pozdr.
G.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-05-2014, 19:51
Post: #3
RE: Nawożenie solami
Sole są jak socjalizm. Jak mawiał Stefan Kisielewski "Socjalizm to bohaterskie pokonywanie trudności, nie znanych w żadnym innym ustroju" Biggrin

A wracając do tematu, to cały temat soli za duży kładzie nacisk na szeroko pojęte makro elementy, tymczasem najważniejszym nawozem w akwarium zawsze jest nawóz mikroelementowy, jeśli się tego nie podaje, to brakuje go w każdym jednym akwarium roślinnym, następnie potas, a fosfor i azot zawsze się w zbiorniku znajdą mniej lub bardziej. Jesli z powodu intensywnej fotosyntezy brakuje N lub P to sprawę załatwia byle jaki nawóz akwarystyczny. Wszystko sprowadza się do tego, że w nawożeniu solami za dużo dyskutuje się o makroelementach, przez co ludzie myślą, że są one nie wiadomo jak ważne i wiecznie mierzą i mierzą te stężenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-05-2014, 21:01
Post: #4
RE: Nawożenie solami
No Masło lepiej bym tego nie ujął Biggrin Biggrin

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-05-2014, 21:21
Post: #5
RE: Nawożenie solami
No tak idealnie pasowało Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-05-2014, 21:35
Post: #6
RE: Nawożenie solami
Więc tak:
Mikro oczywiście podaję gotowe z linii aqua artu, tylko macro zastąpiłem solami i chodziło mi o inny związek wapnia niż CaCO3 Smile Mimo wszystko dzięki za odpowiedź.

Nawet za tysiąc dolarów, nie pozbędę się Skalarów Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-05-2014, 22:01
Post: #7
RE: Nawożenie solami
Chlorek i azotan będą się dobrze rozpuszczały.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-05-2014, 11:17
Post: #8
RE: Nawożenie solami
Potwierdzam w 100 %. Ja zaczynając nawożenie solami skupiłem się na makro i niestety zaniedbałem mikro. Roślinki wyglądały na "niedożywione" a glony rosły w najlepsze. Dopiero jak przyłożyłem się do podawania mikro rośliny wystrzeliły w górę i zrobiły się gęstsze. Nawet glosia zaczęła mi ładnie rosnąć mimo że oświetlenie mam tylko 90W na 200 litrów.

Akwarium 200 litrów
Filtracja: Tetra EX 700
Fauna: 10 x neon czerwony; 10 x zwinnik jarzeniec; parka Ramirezek; 7 x otosek; 2 x bocja mysia; 1 x bocja wspaniała; 1 x labeo; 10 x krewetka amano; 3 x krewetka filtrująca
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-05-2014, 14:07
Post: #9
RE: Nawożenie solami
Pawlito - A mikro podajesz gotowe czy też robisz z soli?

Nawet za tysiąc dolarów, nie pozbędę się Skalarów Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-05-2014, 17:09
Post: #10
RE: Nawożenie solami
Ja mam mikro w solach, ale już wymieszane w odpowiednie składniki i instrukcje jak to podawać i dawkować.
Bardzo dobre wyniki mi to daje, jednak wcześniej pomyślałem i zainwestowałem przy zakładaniu zbiornika w substrat... efekty są takie, że mikro dawkuje w dużo rzadziej Biggrin

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  kostka 30l - nawożenie BeastlyGoat 31 64,450 30-04-2015 15:55
Ostatni post: edison
  maleńkie rybki a nawożenie alatur 4 9,274 24-07-2013 11:16
Ostatni post: sajmon12



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości