Odpowiedz 
low tech 240
16-05-2014, 09:50
Post: #1
low tech 240
Witam,szukałem ale nie znalazłem odp na moje pytania.
Mianowicie czy do LT na ziemie ogrodowa można dać dolomit i zasypać żwirkiem kwarcowym?oraz drugie czy zaszkodzi w LT Co2 gdy oświetlenia mam 4x39t5 ?czy może być taka hybryda low tech?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-05-2014, 12:40
Post: #2
RE: low tech 240
A więc. Ja u siebie posiadam troszkę dolomitu, nie wiem czy żwirek o tak małej gradacji będzie się nadawał. Chodzi tu o kwestie aby nie mieszał się z ziemią bo zrobi ci syf, jak będziesz miał jakąś denna rybe to nawet nie ma co dyskutować. Ja w swoim LT posiadam butle (nie jest to wtedy typowe LT), a co do oświetlenia wiesz 4x39 t5 nic nie mówi jak nie ma podanego litrażu. Różnica jak na 100 litrów a na 350.

160L, 27L.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-05-2014, 12:46
Post: #3
RE: low tech 240
podał litraż w tytule 240L Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-05-2014, 15:56
Post: #4
RE: low tech 240
Wg Diany Walstad w typowym LT Co2 się nie podaje ,tak jak i nawozy mikro i makro,ponieważ rośliny pobierają to wszystko z żyznego podłoża jakim jest ziemia i muł który powstaje poprzez obfity pokarm i brak częstych podmian wody, oraz sprzątania..Ponadto podawanie Co2 przyspiesza zużywanie przez rośliny składników odżywczych na tyle szybko,że powstający muł nie jest wstanie te składniki uzupełnić. Generalnie można podawać potas bo tego nigdy za wiele. Oczywiście niektórzy robią jak nazwałeś ,,hybrydy,, tyle ,że nie jest to ,,książkowy Low tech,,.

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-05-2014, 19:30
Post: #5
RE: low tech 240
jagoo napisał(a):Wg Diany Walstad w typowym LT Co2 się nie podaje ,tak jak i nawozy mikro i makro,ponieważ rośliny pobierają to wszystko z żyznego podłoża jakim jest ziemia i muł który powstaje poprzez obfity pokarm i brak częstych podmian wody, oraz sprzątania..Ponadto podawanie Co2 przyspiesza zużywanie przez rośliny składników odżywczych na tyle szybko,że powstający muł nie jest wstanie te składniki uzupełnić. Generalnie można podawać potas bo tego nigdy za wiele. Oczywiście niektórzy robią jak nazwałeś ,,hybrydy,, tyle ,że nie jest to ,,książkowy Low tech,,.

wiec dawkując Co2,muszę uzupełniać składniki,a czy może być to symfonia złota?czy nie bedzie nadmiaru składników= ziemia+dolomit+symfonia?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-05-2014, 12:11
Post: #6
RE: low tech 240
ryb kopiących nie będzie tylko krewetki Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-05-2014, 19:34
Post: #7
RE: low tech 240
W LT nie daje się żadnych nawozów, ani o2 ani symfonii i innych.Całość bazuje na podłożu typu ziemia.Poczytaj o podłożach do LT i wszystko będzie jasne. Wg mnie będzie tego za wiele. Albo co2 plus mikro i makro ale to już HT albo ziemia plus reszta. Proponuje wpisać w wyszukiwarkę pytanie o zasadach działania High Tech i Low Tech. Sporo jest informacji o Low Techach, zasadach działania, zakładania i pielęgnacji. To tzw ,,bezobsługowe akwaria,, wystarczy wpisać hasło Low tech i myślę,że otrzymasz odpowiedz na swoje pytania. To powrót do akwarystyki jaka była od zawsze. Oczywiście coś za coś. Różnice w zakładaniu, prowadzeniu,doborze oświetlenia, filtracji, obsady, nawożenia itd wynikają z innego podejścia do tematu .Wybór należy do Ciebie. Właśnie Diana Walstad pisząc swój podręcznik o ekologii roślin w akwarium powraca do starych metod tworzenia akwarium . Nie jest to łatwa książka, ale odpowiada na wiele pytań. Naprawdę zachęcam do lektury samej książki lub tematu Low tech, bo warto.

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-05-2014, 12:39
Post: #8
RE: low tech 240
pomijając dolomit,czy ziemia i symfonia wystarczą do akwarium na bazie ziemi(nietypowy LT) gdy będę dawkował Co2 tylko w dzień,czy muszę dokupić jakiś nawóz?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-05-2014, 15:08
Post: #9
RE: low tech 240
Chłopie czytaj ze zrozumieniem, przecież Ci pisze,że tylko ziemia bez co2 i nawozów, wtedy LT i nic więcej Ci nie trzeba, do tego jak najwięcej roślin na start, nawet 80% dna, póżniej możesz skorygować co zostawić, najlepiej mało wymagające z uwagi na światło,w LT światło w granicach 0,2-0,5. Oczywiście każdy ma prawo prowadzić baniak po swojemu.
Zastanów się co chcesz mieć czy LT czy HT. Wbrew pozorom , za nim założysz LT tez musisz spełnić pewne wymagania. Wszystko jest u wujka Google, tylko trochę dobrych chęci .

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-05-2014, 17:06
Post: #10
RE: low tech 240
Lektura i jeszcze raz lektura, nie da się opanować technik bez zaczytania, a już w ogóle po kilku postach na forum...
Ludzie prowadzą zbiorniki po kila, kilkanaście lat i mimo tego są niekiedy zaskakiwani, przez to, co w zbiorniku się dzieje, czasem 1 rzecz potrafi przewalić baniak do góry nogami....

Bez podstaw to można "kulkę 20L postawić w kuchni na parapecie nasłonecznionym w dzień, wpuścić welonkę i czekać kiedy na kolację będzie zupa rybna z wkładką..." Biggrin Biggrin Biggrin

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-05-2014, 17:30
Post: #11
RE: low tech 240
Qbaaa chce mieć akwarium HT roślinne i nie ma tu różnicy czy w podłożu będzie ziemia czy substrat.

Na ziemi nie tylko są akwaria typu LT . Z światłem 4x39w na 240l. powinieneś normalnie nawozić co2 i mikro, makro oczywiście proporcjonalnie do obsady roślinnej. Poczytaj o starcie akwarium roślinnym i podawaniu nawozów na początku istnienia akwarium. Bardzo ważny temat.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-05-2014, 14:56
Post: #12
RE: low tech 240
Chwilunia , pisze wyrażnie ,że ma LT / lub sprawa dotyczy LT/ a nie HT, po drugie, masz racje ,że niektórzy mają ziemie jako podłoże, i co dalej? Skoro baniak z podłożem ziemi to Low Tech ?, to chyba mijamy się w temacie, baniak na ziemi to baniak na ziemi i nijak ma się do Low techa. Albo wprowadzamy w życie zasady zakładania i obsługi akwarium typu Low tech, albo nie. Nie mylmy pojęć.

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-05-2014, 11:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2014 11:32 przez qbaaa1982. Powód: Nowe informacje)
Post: #13
RE: low tech 240
zależy mi na LT więc podłączyłem tylko 2x39W,
(w pierwszym tygodniu 4godziny potem co tydzień zwiększać)
olałem Co2,
teraz czekać czy wpuścić z 2 gupiki by akwarium dojrzewało,bo czytałem obie opcje i nie wiem która wybrać?
aha i czy uzdatnić wodę,czy po prostu czekać?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-05-2014, 17:46
Post: #14
RE: low tech 240
Poczytałeś o Low Techach? Ich zakładaniu i utrzymaniu? Wujek Google nie gryzie. Oświetlenie 2x39 przy 240 L wychodzi 0,3 to skrajnie a przy 4x29W 0,65 więc więcej niż się zakłada, ale myślę że będzie ok , ja bym zrobił jak piszerz,a po 1-1,5 miesiąca bym włączył pozostałe światło i wydłużył do 8h, nie wiem czy jest możliwość doświetlenia baniaka światłem naturalnym , to też się bierze pod uwagę w LT, Pozostałe sprawy czyli wpuszczać, nie wpuszczać,uzdatniać czy nie pozostawiam otwarte.Ponieważ różnie ludzie robią i nie chce niczego narzucać. Mam nadzieje , że inni tez wyrażą swoje zdanie. Ale jeszcze raz : poczytaj, bardzo dobrze napisał posta fredy1. To idealne posumowanie.

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-05-2014, 22:42
Post: #15
RE: low tech 240
Dziękuje za porady,a oto jak przebiegało przygotowanie mojego LT:
-żwirek bazaltowy przy szybach,w środek ziemia i kulki
gliniano-torfowe
-na to siatka elewacyjna i żwirek kwarcowy
-woda odstana 24h,zalanie 20cm ponad żwir i sadzenie roślin
rośliny to:
riccia fluitans,echinodorus bleheri,bacopa monnieri,
Cryptocoryne wendtii brown,Cryptocoryne crispatula,
Vallisneria Gigantea
-zalanie zbiornika do końca i podłączenie filtra eheim experience 350
(bakterie drogie,nie pamiętam nazwy)
-po 12h podłączenie grzałki eheim jager 250W
ustawione na 27'C ale raz się włączyła w dzień a tak
jest temperatura wody ok 25'C
(na termometrze szklanym-podobno najdokładniejsze)
-po grzałce podłączyłem też oświetlenie 2x39W T5
na razie świeci się 4godz(10-14),co tydzień będę zwiększał o godzinę
do 8godz,a potem będzie się włączało dodatkowe(2x39W T5)
od 15 do 18.
-następnie wlałem płyn antychlor mimo że lejąc wodę pod
dużym ciśnieniem ze słuchawki prysznica do wiadra sporo
chloru się wytrąciło
-po paru godzinach wpuściłem 2 rybki,które bardzo żywo reagują
na nowe otoczenie i jak mi się wydaje warunki w zbiorniku
pozostaje teraz czekać na reakcje roślin i za miesiąc wpuszczać
docelowe rybki(neonki,razbory,otoski)
-ph wody 7
gdyby coś się działo w zbiorniku bedę informował,
komentarze mile widziane,
forum jest od tego by dyskutować,a nie opiep#ć
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Trawnik w 63l low-tech matoole 5 23,271 08-12-2014 23:29
Ostatni post: krzysiek.25
  Low tech Pytania jagoo 35 77,063 18-03-2014 15:37
Ostatni post: Yahilles



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości