Odpowiedz 
obsada do 180l
01-05-2014, 16:03
Post: #1
obsada do 180l
Witam wszystkich

Jestem nowym użytkownikiem tego forum choć już od jakiegoś roku regularnie je odwiedzam.
Od dawna planowałem założenie akwarium po długoletniej przerwie.
Wreszcie nadeszła ta chwila.
Akwarium 180l (100x40x45) już zamówione i czekam na przesyłkę, którą powinienem otrzymać około 12 maja.
Obsada o której myślę to:
- Gurami dwuplamisty (trichogaster trichopterus) 4szt
- Prętnik karłowaty (colisa lalia) 4szt
- Razbora klinowa (trigonostigma heteromorpha) 6-8szt
- Danio pręgowany (danio rerio) 6-8szt
- Otosek przyujściowy (otocinclus hoppei) 6szt
- Kirysek spiżowy (corydoras aeneus) 6szt
- pot. Glonojad 3-4szt

Są to tylko moje propozycje i nie mówię, że będę się ich ściśle trzymał.
Proszę o podpowiedź, które z tych gatunków nie pasują do siebie bądź wymienić na jakieś inne. Dodam jeszcze, że pochodzę z małej miejscowości gdzie nie ma dużego wyboru ryb.

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2014, 21:25
Post: #2
RE: obsada do 180l
Ja nie ma zastrzeżeń, tylko gurami + prętnik mogą się przeganiać. Postawiłbym na jeden gatunek i bardziej gurami.

300 l ogólniak towarzyski.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2014, 21:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-05-2014 21:59 przez Barbosa.)
Post: #3
RE: obsada do 180l
Ja bym wybrał prętniki bo są piękne i mają dość sporo ciekawych odmian barwnych Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2014, 22:27
Post: #4
RE: obsada do 180l
Dzięki za wasze podpowiedzi.

Moim pierwszym wyborem były gurami ale ostatnio byłem w sklepie z żoną i jej spodobały się prętniki bo są bardzo kolorowe a obiecałem jej, że będzie mogła wybrać jakąś rybkę.

Muszę to jeszcze przemyśleć ale bardziej skłaniam się ku gurami Wink .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2014, 22:40
Post: #5
RE: obsada do 180l
Prętnik ładniejszy ale pamiętaj, że gurami żyje długo a prętniki są podatne na choroby tym bardziej, że większość to azjatyckie importy a gurami jednak w PL się rozmnaża.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2014, 00:08
Post: #6
RE: obsada do 180l
a pro po prętników to niestety prawda, kiedyś trzymałem je z powodzeniem, mieszkając w poznaniu dwa razy podchodziłem do prętników, za każdym razem w krótkim czasie padały niestety :/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2014, 11:07
Post: #7
RE: obsada do 180l
Ja trzymałem prętniki i mi się nawet rozmnażały i nie miały problemów że zdrowiem a były kupione w king cross.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2014, 11:15
Post: #8
RE: obsada do 180l
zależy jak się trafi, tak jak pisałem wcześniej też kiedyś z powodzeniem je trzymałem, kupując na dąbrowskiego w zoolandzie niestety wszystkie padały
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2014, 18:08
Post: #9
RE: obsada do 180l
o jakim rozmnażaniu tu piszesz? odchowywałeś po 100-150 młodych z tarła czy tylko było tarełko, kilka ziarenek i na tym koniec, bo albo ikra wyjedzona, albo larwy? Ja miałem takie tarła, że młodych było aż gęsto ale po ok. 2 tygodniach zaczynały się problemy i nie chodzi tu o przeziębienie, bo w powietrzu i akwarium miałem po 30 st. C.tylko prętniki chorują jako gatunek na wirusa DGIV. Ot cała prawda o prętnikach-ładne ale na krótko i tyle. O tym wirusie poczytacie nawet w internecie-bo jest artykuł także rozmnażanko to pestka ale odchowanie choć 60-70% narybku z tarła to już wyzwanie przy DGIV.Moja rada-zamiast dwuplamych wrzuć mozaikowe-o wiele ładniejsze a samce mniej wojownicze jak dojrzeją płciowo.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2014, 22:10
Post: #10
RE: obsada do 180l
Słyszałem o tym jakiś tam podobno wirus wątroby i jakieś sterydy na to im podobno dają ale prawda jest taka że nie ma co straszyć bo moje prętniki żyły ok. roku u mnie i nadal w świetnej kondycji je oddałem znajomemu i tam też żyły długo a faktem jest że z narybku przeżywało mi ok. 4-6% ale nie jestem hodowcą Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-05-2014, 08:57
Post: #11
RE: obsada do 180l
No tak-rok to strasznie długo Tongue. Wirusa DGIV nie wyleczysz gdyż to nie katar a taka za przeproszeniem "menda", która podpina się pod DNA ryby zmieniając je. Objawy są różne-np. padanie większości narybku, rany na podrośniętych młodych itd.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-05-2014, 20:18
Post: #12
RE: obsada do 180l
Witam ponownie,

Zbliża się długo oczekiwany moment, czyli wpuszczenie ryb do zbiornika.
Z prętników póki co rezygnuję. Chciałbym jednak dobrać jeszcze jakiś kolorowy gatunek, który pasował będzie do reszty obsady.

W tym miejscu proszę o pomoc kolegów forumowiczów, jakie rybki polecacie???
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-05-2014, 22:27
Post: #13
RE: obsada do 180l
a co tam masz dostępnego z ryb(w sklepach itd.), bo wymyślać ryby z internetu to bez sensu.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-05-2014, 23:45
Post: #14
RE: obsada do 180l
Muszę się jeszcze dokładnie rozejrzeć.
A czy np. kilka samców gupika byłoby odpowiednie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-05-2014, 06:53
Post: #15
RE: obsada do 180l
te super wyrośnięte i kolorowe to na bank azjatyckie jak będziesz je widział w sklepie to pytaj o pochodzenie-i odwalaj azjatyckie ryby no chyba, że korci Cię zagadkowe padanie itd. Jak już chcesz ładne kolorowe a wiem, ze w PL rozmnaża się łagodne np. brzanki wiśniowe czy pięciopręgie to może w ten kierunek? Kolorową rybką jest tęczanka neonowa choć to już znów inny rejon globu ale wiem, ze w PL rozmnażane a w Łodzi sprzedawane więc sklepy z Twojej okolicy pewnie czasami kupują.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości