Odpowiedz 
Hemigrammus bleheri
19-03-2011, 02:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2011 14:55 przez DUANDR.)
Post: #1
Hemigrammus bleheri
Chciałbym przedstawić jednego z ładniejszych (imho) przedstawicieli rodziny kąsaczowatych (Characidae),a mianowicie Zwinnika Blehera.Ta pokojowo nastawiona do życia rybka jest bardzo żwawa i zwinna jak sama nazwa wskazuje Yes.Według mnie największą zaletą tego gatunku jest to, że z pośród wszystkich akwariowych ryb ławicowych tworzy ona ławice najściślejsze.Dlatego polecana może być do niskich i bardzo długich zbiorników,pięknie się wtedy prezentuje stadko koło 20 sztuk przemierzające toń w jedną i drugą stronę.To już musi się naprawdę wyluzować jakiś osobnik żeby popłynął w siną dal bez reszty,choć i takie zachowania możemy obserwować.Ryba ta nadaję się do zbiorników towarzyskich,gdyż intensywna czerwień głowy utrzymuję się w niezbyt korzystnych warunkach wodnych.Co nie znaczy że należy go w takich warunkach trzymać.Dobremu zdrowiu tego kąsacza,sprzyja woda miękka o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym wolna od azotanów.Może parę słów o wyglądzie tej ryby a mianowicie,głowa razem z okiem aż po pokrywy skrzelowe czerwona.Ciało smukłe opalizujące srebrzyście i złotawo zakończone płetwą ogonowa w biało czarne paski.Samce są smuklejsze i osiągają ok.4,5 cm,samice pełniejsze w części brzusznej.Ale dla nie wprawnego oka dymorfizm płciowy nie zauważalny.Są również dwa gatunki które z w/w bardzo łatwo pomylić a mianowicie Petitella georgiane i Hemigrammus rhodostomus.Podobieństwo tych ryb prowadzi często do pomyłek w oznaczaniu gatunków,choć np.Petitella (Czerwonogłówka) jest znacznie większa od pokrewnych zwinników.

[Obrazek: rozne297.jpg]
Tutaj stadko w towarzystwie innych kąsaczy ale i apisto.

Zbiornik dla tych ryb powinien mieć długość minimum 80 cm choć ja osobiście polecam 100 i dłuższe,wystrój powinien zostawiać dużo miejsca do pływania.Lubią bardzo wodę ciemną lub zacienioną o niezbyt silnym prądzie.Temperatura wody powinna oscylować pomiędzy 22-28 stopni C.Co pozwala na pielęgnacje tych ryb z wieloma gatunkami a nawet z dyskowcami.pH wody powinno utrzymywać się na poziomie od.4,8 do 7 a KH od 3 do 12 .Pokarm zjadają każdy dostępny w sprzedaży żywy,mrożony czy suszony.Płatki i małe granulki również są zjadane bez grymaszenia Wink

[Obrazek: rozne320.jpg]
Szybkość i zwinność tych rybek nie pozwoliła mi na zrobienie ostrego ich zdjęcia.

Jeśli chodzi o rozród tej ryby to jest ona szczególnie wymagająca.Woda powinna być bardzo miękka o twardości ogólnej 1-2 stopni niemieckich,i zasadowości równej zeru.pH powinno wynosić 6,0-6,5 a temp. 23-24 stopnie C.Właściwości takie ma woda źródlana,pochodząca z nieskażonych oczek leśnych porośniętych rzęsą wodną i z pozatapianymi korzeniami,lub z filtra RO Wink.Woda ta musi być krystalicznie przejrzysta o maksymalnej czystości fizycznej,chemicznej i mikrobiologicznej.Tarlaki rozrzucają ikrę w toni nie opiekując się nią,dlatego po tarle należy odłowić dorosłe osobniki z akwarium tarliskowego.

[Obrazek: rozne299.jpg]

Mam nadzieje,że tym artykułem uda mi się państwa przekonać do pielęgnacji tej pięknej ryby Smile

http://ukajali.bloog.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2011, 16:37
Post: #2
RE: Hemigrammus bleheri
Już się bałem, że ten dział forum umiera, a tu proszę...
Fotki fajnie oddają nastrój środowiska, wygląda to tak jakbyś robił fotki w naturze. Niezłe.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-03-2011, 22:30
Post: #3
RE: Hemigrammus bleheri
nooo pięknie Smile

________________________________________________________
rozpowszechniona na całą WLKP hodowla Pisti (pistia stratiotes) Biggrin
(chwilowy brak)

112 l. zupa rybna : Pielęgniczka Ramireza – Microgeophagus ramirezi, Kirysek albinos - Corydoras albinos, Anentome HelenaA
60 l. krewetkarium : RC + badziewiaczki, Ampularia Blue, Brotia Pagodula, Tylomelania Devil
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-03-2011, 22:41
Post: #4
RE: Hemigrammus bleheri
Bardzo fajny post, aż mnie tymi rybkami zainteresowałeś bo zawsze mi gdzieś umykały w sklepach.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-03-2011, 23:55
Post: #5
RE: Hemigrammus bleheri
Bardzo fajnie to wygląda, jak nie w akwarium!

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-03-2011, 19:53
Post: #6
RE: Hemigrammus bleheri
Cóż wszystko bardzo ładnie ale wydaje się że kolega także się pomylił i to co u niego pływa to nie h.bleheri, a h.rhodostomus. Niestety zdjęcia nie są najlepsze, ale z tego co widać czerwieni na głowach mają zdecydowanie mniej niż h.bleheri, nie zachodzi aż na dolną część pokryw skrzelowych, a jedynie do mniej więcej połowy. Szukałem dobrych zdjęć żebyście mieli porównanie:
http://diszhal.info/english/characins/en...leheri.php
http://www.aquaportail.com/fiche-poisson...tomus.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-11-2012, 21:28
Post: #7
RE: Hemigrammus bleheri
Tu się podłączam do kolegi piciu-p4 - wg mnie na fotce to nie są h. bleheri, tylko h. rhodostomus. Nie mam zamiaru krytykować kolegi oczywiście, bo sam post jest ciekawy. W zasadzie w sklepach jest zawsze h.rhodostomus, trzeba mieć zaufanego sprzedawcę, aby i on nie pomylił się w sprzedaży rybki. Ja ogolnie jestem i byłem bardzo zadowoly z tej rybki, choć na początku się bałem, że nie podołam z warunkami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości