Odpowiedz 
Magazyn Akwarium nasz partner medialny
26-02-2015, 01:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2019 19:02 przez alarmowiec. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Magazyn Akwarium nasz partner medialny
Magazyn Akwarium nr 3/2019 (175)
[Obrazek: 175-fb.jpg]


Edytorial

Drodzy Czytelnicy!
To było wielkie i ważne wydarzenie: Akademia Magazynu Akwarium zaskoczyła „bogactwem bioróżnorodności” i kompleksową ofertą edukacyjną, a nade wszystko przygotowaniem całej strefy na Animals’ Days 2019 na najwyższym poziomie – tak przynajmniej orzekli świadkowie i uczestnicy. Było to możliwe dzięki sponsorom i rzeszom akwarystów z całego kraju – dziękujemy Wam gorąco za wsparcie! „Czy było warto?” – pytali potem retorycznie przyjaciele z Wawarium.pl, po czym odpowiadali: „Tak, tak, tak i jeszcze tysiąc razy tak!!! Fantastyczna impreza i przesympatyczne towarzystwo z całego kraju, pełne akwarystycznej pasji i energii. Mamy szczerą nadzieję, że kolejne edycje również przebiegną w tak wyśmienitej atmosferze”. My też żywimy taką nadzieję!
Teraz przed nami kilka imprez akwarystycznych (możecie o nich przeczytać na łamach mA), zaś przede wszystkim finał Polish Biotope Contest 2019, który odbędzie się na targach Pet Fair w Łodzi. Niezmiernie nam miło, że konkurs zdobył już sobie znaczny rozgłos i renomę, bo to przecież dopiero pierwsza jego edycja…
A co znajdziecie w bieżącym wydaniu mA? Przede wszystkim znakomity artykuł Piotra Korzeniowskiego o pielęgnicach z Madagaskaru. Te endemiczne ryby, pochodzące z arcyciekawej afrykańskiej wyspy, wciąż nie cieszą się w Polsce takim zainteresowaniem, na jakie zasługują. Liczę jednak na to, że po lekturze tekstu sytuacja się zmieni i liczba admiratorów tych ryb u nas wzrośnie. Hubert Zientek zaprasza do stanięcia oko w oko i zmierzenia swych sił hodowlanych z ukleją nagą, natomiast Aleksandra Kwaśniak-Płacheta uczy, jak żywić ryby w oczku wodnym. Albert Sobczak omawia podstawy opieki nad przydomowym stawem, a Grzegorz Grzegorowski zdradza tajniki swych przepięknych aranżacji, pokazując je „na sucho” i „na mokro”. Z kolei Mirosław Karpiński instruuje, jak odpowiednio zajmować się krabami tęczowymi, podczas gdy Bartłomiej Stańczyk namawia do stosowania filtra RODi. Zapytam wprost: czy przestrzegacie reguł kwarantanny i aklimatyzacji w przypadku nowo pozyskanych ryb? Nie? To sięgnijcie po artykuł Tomasza Jabłońskiego, a przekonacie się, że naprawdę warto. Agnieszka Sowa pisze o bakteriach i dojrzewaniu zbiornika, podczas gdy Paweł Walenciak – w dziale Terrarystyka – udziela bezcennych wskazówek wszystkim tym, którzy myślą o hodowli fascynujących jaszczurek – biczogonów. I na koniec Kamil Hazy w felietonie nieco przewrotnie charakteryzuje stan umysłów polskich akwarystów, a tekst ten znakomicie ilustruje Monika Żurek.
Prawda, że każda i każdy z Was znajdzie w tym numerze coś dla siebie?
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści

ARTYKUŁY

AQUASCAPING
Grzegorz Grzegorowski
Dwa projekty akwarystyczne

RYBY – AFRYKA
Piotr Jan Korzeniowski
Endemiczne pielęgnice z Madagaskaru w Polsce

AKWARYSTYKA | PORADY
Tomasz Jabłoński
Kwarantanna i aklimatyzacja ryb

RYBY – AZJA
Hubert Zientek
Ukleja naga (Sawbwa resplendens) – rzadki karpiowaty rodem z Mjanmy

AKWARYSTYKA MORSKA
Bartłomiej Stańczyk
Stosowanie filtra RODi

KRABY
Mirosław Karpiński
Krab tęczowy (Cardisoma armatum) – kolejny przedstawiciel w mojej hodowli

OCZKO WODNE
Albert Sobczak
ABC profesjonalnego oczka wodnego

Aleksandra Kwaśniak-Płacheta
Żywienie ryb w oczkach wodnych

CHEMIA WODY
Agnieszka Sowa
Niecierpliwy akwarysta, czyli doświadczenie z bakteriami w tle

TERRARYSTYKA | GADY
Paweł Walenciak
Biczogony – jaszczurki z pustyni

FELIETON
Kamil Hazy
Śmigus-dyngus, czyli o obecnym stanie akwarystyki w Polsce


STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Encyklopedia akwarystyczna
Produkty na rynku

STAŁE RUBRYKI
Encyklopedia terrarystyczna
Produkty na rynku
Zapowiedzi

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości