Odpowiedz 
Sito molekularne w akwarystyce
23-02-2012, 12:56
Post: #1
Sito molekularne w akwarystyce
Jako , że oczekuję na dostarczenie mi przez zaprzyjaźnione osoby z UAM , sita molekularnego , mam w związku z tym pytanie do forumowiczów czy ktoś słyszał coś na ten temat ?
Ma mi to zastąpić filtr RO .

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 14:37
Post: #2
RE: Sito molekularne w akwarystyce
Mogę się mylić! Niedawno opracowano nano-filtry, taka wełna z włóknami nano. Można stosować wszędzie do zatrzymania przydużawych cząsteczek. Przykładem była lakiernia i jej filtry. Prawdopodobnie będzie to tańsze niż błony dyfuzyjne. Wole nie pisać więcej ponieważ już dobrze nie pamiętam, a co sobie dopowiadam to nie musi być prawdą Rolleyes
Myślę ,że będzie to lepsze od RO:
- nie będzie trzeba usuwać przesyconej wody(wydaje się bardziej ekologiczne), tylko wymiana zwykłego filta
- jest możliwość zastosowania w kubłach (ale raczej periodycznie)

Don't stop
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 14:57
Post: #3
RE: Sito molekularne w akwarystyce
O dzięki za zainteresowanie tematem jak dotrze do mnie pokażę zdjęcia i opiszę konstrukcję i podam wyniki testów wody , miałem dostać dzisiaj ale że chemicy są skrupulatni wyszło że muszą dołożyć jeszcze jedno sito gdyż oczyszczanie jest na 88 % .

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 15:08
Post: #4
RE: Sito molekularne w akwarystyce
Rozumiem że chcesz używać sit do przygotowywania (zmiękczania) wody przed wlaniem do akwarium. Pomysł ciekawy, tylko czy będzie miał wystarczająco dużo zalet w porównaniu do RO? Takie sita będą miały ograniczoną pojemność sorpcyjną, więc po jakimś czasie trzeba będzie je wymieniać. Z tego co się orientuję to w warunkach domowych nie da się ich łatwo regenerować (tu na 100% pewny nie jestem) i będziesz musiał zmieniać je na nowe (konieczność stałych dostaw).
Ciekawe jakie parametry wody otrzymasz po przepuszczeniu przez taki zeolit, jaki będzie potrzebny czas kontaktu wody z zeolitem. Pamiętaj też że są różne rodzaje sit i nie każdy będzie się nadawał do oczyszczania wody.
To tyle z moich osobistych przemyśleń bo doświadczeń nie mam prawie żadnych. My sit używamy do osuszania rozpuszczalników.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 15:09
Post: #5
RE: Sito molekularne w akwarystyce
Witam a wiesz coś na temat kosztó / trwałości / wydajności czy to dopiero po testach?
Z tego co czytałem sita molekularne sa do selektywnego wyłapywania określonych związków. Piszesz ze muszą dołożyć jeszcze jedno sito czy w związku z tym to będzie cały pakiet różnych sit czy kilka takich samych?
Jak to w sumie będzie wyglądać ? Cos jak zeolit? To tez rodzaj takiego sita i jest stosowany jako wkład do filtrów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 15:19
Post: #6
RE: Sito molekularne w akwarystyce
Konstrukcja będzie w rurze o dł ok 1 mb nie wiem jakiej średnicy dokładnie , rzuciłem temat i chłopaki stwierdzili , że no problemo takie coś zrobić kiedyś akwarystyką się jeden zajmował i używał takich sit do oczyszczania wody , regeneracja odbywa się poprzez wodę z solą jak będę miał wszystko opisane i wytłumaczone zdam relację Smile

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 15:22
Post: #7
RE: Sito molekularne w akwarystyce
Regeneracja solą kojarzy mi się z żywicami jonowymiennymi. Kolega na studiach robił prace zwiazaną z zeolitami i tam regeneracja była chyba poprzez wyprażenie w wysokich temperaturach ale mogę się dopytać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 15:22
Post: #8
RE: Sito molekularne w akwarystyce
Aha, czyli jak z kationitem.
Kto jest tym zaprzyjaźnionym chemikiem z UAM? Może znam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 15:46
Post: #9
RE: Sito molekularne w akwarystyce
Stiep co do tego chemik to on już tam nie pracuje od kilku lat .

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 17:08
Post: #10
RE: Sito molekularne w akwarystyce
Wygląda mi to na stopniowy filtr z coraz gęstszym włóknem.
Możliwe że po płukance filtr będzie się "rozluźniać" i wtedy dokładamy na końcu nową wkładkę, a początkowy odcinek utylizujemy.
?

Don't stop
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2012, 12:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2012 12:30 przez Stiep. Powód: Nowe informacje)
Post: #11
RE: Sito molekularne w akwarystyce
(23-02-2012 15:22 )szirkos napisał(a):  Regeneracja solą kojarzy mi się z żywicami jonowymiennymi. Kolega na studiach robił prace zwiazaną z zeolitami i tam regeneracja była chyba poprzez wyprażenie w wysokich temperaturach ale mogę się dopytać.

Bo tak się to zwykle robi. Temperatura kilkaset stopni i wszystko co było związane puszcza. Tu mamy do czynienia z innym przypadkiem.
_____________________________________________________________

Egze, jak się miewa projekt?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2014, 00:59
Post: #12
RE: Sito molekularne w akwarystyce
Witam

Oferujemy całą gamę sit molekularnych - zeolitów syntetycznych zapraszamy http://www.hurtgral.pl

Możemy również zaoferować jako filtr w akwarystyce ceramikę techniczną raschiga - wielkość koralików 3,2mm - wielkość otworu około 1,5 - 2 mm zapewne doskonale wyfiltruje wodę z zanieczyszczeń - przy minimalnych oporach przepływu.

Posiadamy również ceramikę 6mm 10mm 15mm 25mm zapraszamy kontakt hurtgral@gmail.com
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości